CRP 81,7mg L INDICA VREO INFECTIE!

Oase si articulatii
Intrebare postata de SIMION124392 cu 14 ani in urma

Ma poate ajuta cineva ca sa interpretez rezultatele acestei analize?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Adrienne (acum 14 ani)

Pe acest site,la analize medicale, selecteaza Proteina C reactiva [sange] si introdu rezultatul. Eu am facut-o si mi-a dat ca limitele normale sunt 0-0,5 mg/dl. Incearca si tu.....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SIMION124392 (acum 14 ani)

Si eu fac asta dar unitatea de masura in grecia e mg l pe site mg dl

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Am gasit un articol in care se spune ca, nu se poate vorbi totusi despre niste limite normale ale CRP deoarece depinde de aparatul folosit, de substanta... Daca valoarea este mare indica o infectie ,testarile facandu-se apoi in timpul tratamentului, la intervale mai mari ,pentru a se vedea daca si cat a scazut. Cu atat te pot ajuta. Multa sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Nu stiu daca te mai intereseza.........am mai gasit niste informatii in legatura cu valorile CRP. In mod normal,daca nu exista nicio problema acuta in organism nivelul CRP nu ar trebui sa fie detectabil. Se accepta un nivel normal intre 0-1,0 mg/dl sau sub 10 mg/l . Orice depasire sugereaza o inflamatie acuta sau o infectie si trebuiesc facute investigatii in continuare, deoarece aceasta analiza nu spune si unde este problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SIMION124392 (acum 14 ani)

Miine o sa merg la un spital care au f buni medici patologi si spitalul e specializat in boli infectioase ,dar ca prin minune azi ,prima zi dupa o luna am temperatura 36,6!!!! .Ca sa ma primeasca miine la urgente la spitalul acesta si sa ma interneze trebuie sa am cel putin temperatura!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Cred ca rezultatul analizei are destula credibilitate..........lipsa temperaturii nu cred ca este un indiciu,care sa arate, ca problema s-a rezolvat. Bafta pt. maine !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SIMION124392 (acum 14 ani)

Toata ziua astazi am avut temperatura 36,0-36,5 . sa ma linistesc ? Am uitat sa va spun .Mina ce mi-au avut-o in ghips a fost murdara de miniu de pb, o vopsea cu care vopseam niste fiare in momentul accidentului,si care a cazut pe mine.Doctorii mi-au puso in ghips asa nestiind cu ce sa-l curete .Dupa ce am scos ghipsul si am venit acasa ,si m-am spalat, a doua zi temperatura a scazut.Credeti ca are vreo legatura? se poate absoarbe prin piele vreo substanta in singe??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 14 ani)

Da, prin piele pot trece in sange diferite substante. Nu stiu in cazul tau daca s-ar putea sa fi fost asta cauza pt. cresterea CRP,dar n-ar fi rau sa le spui medicilor si acest amanunt......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SIMION124392 (acum 14 ani)

Va multumesc pt tot sprijinul moral ce l-am avut de la voi .acum am 4 zile de cind nu mai am deloc febra si ma simt f. Bine .la spital medicii nu mi-au gasit nimic si temperatura a scazut singura!analizele sint bune .bafta la toti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: