Cresterea in inaltime la 18 ani raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de valentinho11 cu 10 ani in urma

Buna ziua.Am o problema mare am 1, 70 cm, 60 kg si 18 ani inpliniti pe 11 iulie, problema mea este inaltimea deoarece as vrea sa mai cresc macar 5 cm si as dori sa stiu daca as mai putea sa cresc acesti 5 cm?

Tin sa specific ca inot in fiecare zi, joc baschet destul de des si fac sala din pacate am ridica si greutati, dar nu grele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
De cele mai multe ori sportul opreste cresterea mai devreme decat ar fi normal.
Este posibil sa mai cresteti pana la 20 ani, totul depinde de cartilajele de crestere (daca nu s-au osificat deja).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

bogdan101010 (acum 10 ani)

Va rog sa am scuzati ! Stiu ca nu are legatura cu problema de fata dar doream sa va pot intreba ceva deoarece am aflat ca aceasta problema este in domeniul domeazostra . Eu am la ambele degete mari de la picioara unghii incarnate in ambele colturi iar cornea a inaintat pe suprafata unghiei 6 mm , 5 mm 8 mm si inca una de 8 in fiecare caz . Care cunsiderati ca sunt solutiile , fie cirurgicale ,fie nu ?
Doresc sa mentionez ca am folosit in fiecare zi rivanol pentru a dezinfecta locul si pentru o perioada antibiotice ( tetraciclina ) .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: