Chist sinovial raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de les_loredana cu 13 ani in urma

Buna ziua ! ma numesc loredana , si am un baietel de 6 ani care in urma cu 3 zile a fost diagnosyicat cu chist sinovial la membru drept de catre un medic din B aia Mare , ceea ce ma sperie e ca ne-a indicat in mod direct interventia chirurgicala , fara sa-i faca vreo radiografie sau asa ceva , din cate am citit am inteles ca se poate face punctia evacuatorie , va rog sa-mi raspundeti din experienta dumneavoastra cand e indicata operatia? , chistul e nedureros , ce riscuri are interventia chirurgicala ?, inainte sa ajungem la operatie as incerca si alte moduri de tratare daca exista , vreun unguent ,acele fese chirurgicale ,orice ,doar in ultima solutie operatia .Va multumesc petru intelegere !!Daca e prezent de mai mult timp pot aparea complicatii ?se poate sparge??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Ionescu (acum 13 ani)

Nu va grabiti sa operati. Cele mai multe afectiuni trec de la sine. Si eu cand eram mic mi-a aparut o galma in spatele genunchiului pe care doctorii tineau neaparat sa o opereze, insa mama a ales sa astepte si dupa cateva saptamani a trecut. Orice operatie este un risc si trateaza numai simptomele,
cauza ramane neatinsa. Si chistul acesta are o cauza care nu este insa la picior.

Medicina nu are rabdare si nici nu cunoaste cauzele acestor probleme, dar se grabeste sa opereze tot ce poate. In caz ca nu dispare de la sine, puteti sa mergeti la un medic homeopat cu experienta care practica homeopatia clasica. Remediile homeopate vindeca astfel de probleme fara punctii, operatii si efecte adverse.
(sunati inainte si intrebati - in homeopatia clasica nu se prescriu mai mult de 1-2 remedii pt. o singura afectiune si nu toti cei care se numesc medici homeopati practica homeopatie).
Medici homeopati gasiti in orice oras mai mare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr Simona Gramada MDr Simona Gramada este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

operati daca devine dureros,daca are tendinta sa creasca si sa comprime structurile din jur.nu traumatizati zona,masati usor cu antiinflamator.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

les_loredana (acum 13 ani)

Va multumesc pentru raspunsuri !!Ce fel de antiinflamator ?din cate stiu Diclofenac gel;Voltaren, nu e indicat la copii ,spuneti-mi va rog un antiinflamator pentru chist sinovial pentru copii.Va multumesc ,astept raspuns!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana (acum 13 ani)

Si eu am avut un chist sinovial la mana dreapta . am vrut sa ma duc si eu sa fac ecografii sa vad daca este de opetat dar auzindu-ma seful meu care este medic destul de bun a inceput sa rada ,mi-a apasat pe mana iar acesta s-a spart si uite asa mi-a trecut fara nici o interventie .A sa si-a facut si lui de vreo 2 ori . deci nu te grabi cu operatul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alex (acum 13 ani)

Si eu am avut pana ieri un astfel de chist la incheietura mainii pe exterior intre capetele oaselor radius si cubitus, m-am informat si am aflat de metoda spergerii cu o carte groasa. Se gasesc filmulete pe youtube daca cautati cyst removal book

Efectiv asezi zona cu chistul intr-o pozitie fixa si cu chistul cat mai expus posibil, iei o carte mai groasa si mai grea si ii tragi una cu simt de raspundere (daca doar il mangaiati nu se sparge). Daca nu aveti nervii tari sau pozitie buna de atac rugati un prieten sa va asiste.

Asa am scapat eu in vreo 5 secunde. Mi-a luat atat de mult timp pentru ca a trebuit sa il lovesc de doua ori, ca prima oara am dat cu mila ;)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alibobi (acum 10 ani)

Am si eu exact aceeasi problema cu baietelul meu de 5 ani si ni s-a recomandat si noua interventia chirurgicala. Puteti sa imi spuneti va rog ce ati facut pana la urma si care au fost efectele? Sunt foarte reticenta in ceea ce priveste operatia si v-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati impartasi din experienta dumneavoastra. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 9 ani)

Buna ziua , numele meu este ioana , am 24 de ani si am fost recent la medic pentru ca ma durea foarte tare genunchiu drept. Am fost si mi-am facut o radiogradie si am fost diagnosticata cu chist parameniscal/ chist synovial. Medicul la care am fost a spus ca trebuie operat ,chistul imi este de 4 cm cc/ 4 cmm LL / O.8 CM AP, ME fara modificari de structura, fara reversat articular.As dori sa intreb daca se poate face ceva fara sa fie nevoia de operatie care ma sperie.VA MULTUMESC ANTICIPAT!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara!
Raspunsul depinde strict de examinarea clinica directa, coroborata cu studierea nemijlocita a imaginilor.
Prin urmare, trebuie sa apelati la un specialist in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-piciof

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Dragos Popescu MDr. Dragos Popescu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna Seara,
Presupun ca diagnosticul de chist meniscal vi s-a facut cu o RMN sau ecografie, este imposibil de vazut pe o radiografie simpla. Chistul meniscal apare in general in urma unei rupturi degenerative a meniscului. Daca este simptomatic in principiu solutia este una chirurgicala - artroscopie cu rezectia partiala a partii de menisc rupt si evacuarea chistului sau, putin probabil, coaserea rupturii de menisc.
Cu stima
Dragos Popescu

Dr. Dragos Popescu MD, PhD
www.chirurgiagenunchiului.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: