Cam cat dureaza refacerea?

Oase si articulatii Prevenirea fracturilor Julituri
Intrebare postata de oradean cu 12 ani in urma

Buna ziua!ieri am cazut cu bicicleta in timpul turului pe care il fac de obicei.am marit viteza am alunecat si ...am doua coaste rupte plus julituri.medici mi-au spus ca trebui sa stau peste 20 de zile in concediu medical ,am refuzat internarea nu am nici un fel de tratament,e foarte incomod sa faci orice cu 2 coaste rupte.intrebarea mea este daca pot sa fac ceva pentru o refacere mai accelerata si daca o sa pot merge la munte in august dupa o fractura la coaste.va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Pena (acum 12 ani)

Riscuri
In cazul fracturilor, durerea este intensa, apare chiar din primul moment datorita mobilitatii capetelor osului fracturat.
Capetele osoase rupte uneori se pot deplasa si determina lezarea vaselor de sange, a nervilor si a muschilor, alteori deplasarea fiind mare, capetele perforeaza pielea sau patrund in organe ( daca este vorba de coaste rupte sau in cazul fracturii de bazin ).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 12 ani)

Coasta fracturata (nici macar fisurata...FRACTURATA!!) poate perfora plamanul! Nu stiu cum ati putut refuza internarea si eventual gipsarea. Probabil ac***a in vedere faptul ca nu doriti sa pastrati o perioada de refacere, aceasta va fi mai lunga si cu potentiale complicatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oradean (acum 12 ani)

sincer sa fiu nu stiu daca e fisurata sau fracturata .trebuie sa specific ca accidentul sa intamplat in strainatate ma-m prezentat la urgente acolo mi-au facut analize sange si urina, 4 radiografii si trebui sa refac radiografia peste 7 zile .mi-a spus ca nu se vede bine cate coaste am fracturate posibil 3.au spus ca nu se pune gips si ca ar fi bine sa stau sub observatie .mi-a dat de ales eu am ales sa stau acasa .dupa cazatura am continuat drumul cu bici,doar ca ma cam durea asa ca ma-m dus la urgente.acum ca am citit comentariile voastre incep sa-mi fac probleme!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 11 ani)

In urma cu 8 ani in urma unui accident stupid mi s-a fisurat o coasta si dupa spusele medicilor aceeasi cazatura sau coasta lovita a cauzat ruperea unui rinichi caruia doctorii nu au mai avut ce-i face. Referitor la lipsa unui rinichi nu prea am de suferit momentan si sper ca nici in viitor, insa coasta lovita imi produce mari neplaceri si astazi, in special la efort fizic, nu neaparat mare (exemplu impingerea caruciorului chiar si gol in hypermarket). In urma accidentului nu am fost gipsat deoarece dupa o coma de 5 ore existau repercuriuni mult mai grave, aveam tuburi peste tot in mine (5 la numar) si nu prea se putea face asa ceva. Singura imobilizare a fost prin legarea de maini si picioare de targa vreo 2o de ore la reanimare. Deci nu e de glumit cu asa ceva. Netratarea corespunzatoare poate cauza timp indelungat si poate fi foarte dureros.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 9 ani)

Am nevoie urgenta de o recomandare...tatal meu are 4 coaste rupte una care ii apasa pe rinichi si o alta care este rupta in 2 locuri si este langa plamani , riscul fiind foarte mare de deplasare mai ales la cea de langa plamani ,cam in ce pozitie este indicat sa stea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11623455602 (acum 2 ani)

Și eu sunt în aceeași situație disperata.Am doua coaste rupte pe partea dreaptă și nu vreau să mă duc la medic să-mi iau medical.Dar mă doare rău de tot.Ce pot face sa micșoreze durerea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: