Buna ziua, nevoie urgenta,sfat,parere,fractura deget raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de AlexandruPopa cu 13 ani in urma

Buna ziua,am 21 de ani si de 3 saptamani ma confrunt cu o durere,am dat cu pumnul stang in zid (reactie obisnuita in conditii maxime de nervi ) si dupa cateva zile mi sa umflat extraordinar de rau iar podul palmei devenise vanat cu un mic santz pe mijloc,timp de 2 saptamani am pus comprese reci am purtat manusha chirurgicala m`am dat cu fastumgel si alte alifii,umflatura sa mai ameliorat dar nu foarte mult,vanataia a disparut,in primele zile nu puteam nici macar sa tin o sticla de jumate de suc in mana,acum sunt mai ok,pot sa conduc sa tin sticle de 2l in mana sa le desfac,dar nimic din lucrurile obisnuite pe care le fac zi de zi nu sunt tocmai lejere,simt o durere un discomfort iar uneori este chiar suparator,am fost astazi (din pacate dupa 3 saptamani la radiografie,m`am ferit sa ma duc la spital pentru ca eram la mare si in cazul in care necesita un ghips nu puteam sa mai conduc pana acasa,stiu ca nu este tocmai un lucru bun acesta) precum ziceam,am fost la medic si am facut o radiografie, sa dovedit a fi o fractura la degetul nr 4,degetul de langa cel mic,mai mult nu a putut sa imi spuna doamna care mi`a citit radiografia,sincer daca era vreo optiune de atachament puteam sa pun poza cu radiografia (eu oricum nu inteleg nimic din ea) intreabarea mea este,mi sa spus de la spital ca este putin cam tarziu sa se puna in ghips....atunci eu va intreb,ce este de facut in cazul in care nu trebuie ghips?operatie?lasata asa?rupta din nou si pusa la loc?sincer sunt foarte speriat si in cazul in care trebuie facut ceva din optiunile de mai sus ma gandesc daca se poate face anestezie,sunt mai speriat de fel cand vine vorba de spital si alte chestii de genu,ce ma sfatuiti sa fac?daca nu ash lua nici o decizie si ash continua fara efort si cu bandaj respectiv creme.spray`uri ar fi o idee rea?am nevoie de un sfat o parere orice,va multumesc frumos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

Andra (acum 13 ani)

!) Du-te la doctor si fa ce-ti spune el.
!!) Controleza-te. Daca ai fi prietenul meu la prima iesire de acest fel te-as da dracului.
!!!) PS: Pun pariu ca ai urme de taieturi cu lama pe antebrate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexandruPopa (acum 13 ani)

1 la mana,daca erai tu prietena mea fi sigura ca nu imi rupeam pumnu in perete,iti scoteam tie dintii ,2 la mana,nu eticheta un om dupa iesirile care le are fara sa loveasca o persoana care intr`adevar merita si prefera sa isi fractureze pumnu intr`un perete decat sa ii dea o palma persoanei careia ii spune zi de zi ca o iubeste,sa fim sincer...te grabesti sa arunci cu jigniri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

De acord cu Andra pentru primele 2 puncte + nemersul la medic din motive puerile. MERGI LA ORTOPED daca nu vrei sa ramai cu un handicap definitiv!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AlexandruPopa (acum 13 ani)

bineinteles ca intru sa cer o parere intr`o problema serioasa si ma lovesc de cu totu altceva,hai sa iti dovedesc ca te inseli amarnic,hai sa iti dovedesc ca indiferent de parerea facuta nu sunt nici pe departe cum crezi,poate ca fac parte din acei 1 la suta din baietii din lumea asta care este intr`o relatie de 6 ani si nu a dat niciodata o palma partenerei nici macar un tras de par,probabil ca daca ai avea ceva mai multa minte in cap ai putea sa iti dai seama ca uneori cand simti ca cedezi te descarci in felu tau,eu asta sunt,dau cu pumnu in perete,vreo problema?iti garantez ca nu am nici o taietura pe nici o mana si macar daca m`ai cunoaste ti`ai schimba radical parerea despre mine,mi se pare ca incepu sa sune topicu a anuntz matrimonial,nu cred ca e locu unde sa ma laud,ceream doar o parere

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Nici o problema...doar ca ti-ai rupt pumnul.
"nici macar un tras de par"... Interesant ca te-ai gandit la asa ceva. Sunt curioasa la ce te vei gandi (sau ce vei face) peste alti 6 ani.
Parere serioasa: viziteaza ortopedul si pe urma orienteaza-te catre un psiholog. Si nu, NU glumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 13 ani)

Ai primit raspunsul potrivit. Ceea ce ai patit se poate preveni prin atitudine potrivita. Parerea nu mi-o poti schimba. Scrii cu foarte multe greseli, dai cu pumnii in pereti, ameninti. E o problema de educatie si de autocontrol.
Nimeni nu merita, indiferent ce face sau ce spune, sa primeasca pumni. Iar un om educat si echilibrat nici nu se gandeste la asa ceva.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Interventia chirurgicala este recomandata atunci cand osul este rupt,adica prezinta aschii. In cazul tau cred ca daca mergeai atunci la un cabinet de ortopedie, iti punea o atela sau se folosea degetul de langa...pe post de atela. Acum, cred ca, daca nu faci efort,continui cu gelul antiinflamator.......s-ar putea sa se prinda,depinde in ce pozitie........Este bine sa mergi totusi sa te vada un ortoped. Nu-ti fie frica, nu te opereaza.........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Iatan, recuperare medicala MAlina Iatan, recuperare medicala este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

buna seara! mda, citesc si ma amuz de raspunsurile primite si ma intreb de ce se numeste sfatul medicului daca fiecare isi da cu parerea si critica....pana si greselile gramaticale! macar apreciati sinceritatea omului, si retineti ca a cerut ajutor nu critici, dar asa suntem noi aruncam intai cu rautati..pacat! sa revenim, parerea mea ca specialist in recuperare e ca trebuie sa faci o programare catre un specialist de recuperare medicala pentru a ajuta mana sa isi revina la miscarile anterioare..cu cat stai mai mult cu atat recuperarea va fii mai grea! sanatate multa! Alina Iatan.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

AlexandruPopa (acum 13 ani)

va multumesc mult pentru sfaturi,maine dimineatza am programare la ortopedie si sper sa nu imi dea vesti prea proaste,inrest...da,am foarte multe greseli de scriere pentru ca tst foarte repede si nu stau sa scriu corect,trebuie sa fiu pus la punct pentru asta,am iesiri "nejustificate care ar trebuii tratate de un medic" trebuie sa fiu inca odata pus la zid,chiar trebuie sa intru in lucruri mult prea personale sa imi justific comportamentu de care intr`adevar nu sunt mandru nici macar un gram?poate ca pana sa am o lunga si adanca depresie acum 2 ani cand mi`am pierdut unul din parinti nu aveam astfel de iesiri si nu e vina mea ca am trecut prin mult prea multe pana la varsta mea care si`au lasat o amprenta grea asupra mea,prefer sa imi fie rusine ca am pumnu fracturat dintr`o iesire nervoasa decat sa fiu mandru (cum sunt altii) ca isi bat prietenele de le baga in spital,indiferent de cum ash reactiona singuru lucru de care sunt mandru e ca nu am dat niciodata in persoana de langa mine,credeti ce vreti,puteti sa judecati dar sunt curios cum reactioneaza 99 la suta din persoanele care scriu aici ca nu am un comportament normal,si cate din fetele care au sarit in sus cel putin odata in viatza nu si`ar fi dorit ca inloc sa manance bataie (si acum toate o sa zica,nu am luat nici macar o palma in viatza mea) persoana de langa ele sa fi reactionat ca mine,fara sa isi razbune nervii pe ele,ma rog,nu aici vroiam sa ajung,sa imi justific scrisu,comportamentu,iesirile si restul defectelor pe care le am,am vrut doar un sfat si o parere care sa ma ajute sa ma vindec,atata tot,dar oamenii asta stiu sa faca,inloc sa taca inloc sa judece fara nici un rost,inloc sa dea un sfat reusesc doar sa iti scoata defectele...imi stiu destul de bine defectele,nu mi le mai amintiti si voi...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum 13 ani)

Du-te la spital...ca poate se mai poate face ceva...ar fi un disconfort foarte mare...sa ramai cu durerea aceea...trebuie sa se poata face ceva..!

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Pt. D-na Alina Iatan.......Aveti dreptate doar in ceea ce priveste devierea de la subiect.Acest site,care intr-adevar se numeste SfatulMedicului are mai multe departamente [daca le pot numi asa ]. Sunt sevicii medicale,informatii despre medicamente, despre spitale, articole medicale,etc. plus forumul. Pe forum, oamenii pun diverse intrebari si li se raspunde de catre anumite persoane care au intampinat aceleasi probleme,atat ei cat si rude sau cunostinte. Nimeni nu are pretentia ca este specialist in anumite domenii ci, oamenii isi spun parerea [ a se vedea si in dreapta ecranului]. Uneori, experienta personala este mai importanta decat raspunsul primit pe fuga si in termeni sofisticati. In momentul in care omul are o problema,intervine frica de necunoscut si doreste sa "priceapa " cat mai limpede si pe intelesul lui, situatia si ce-l asteapta. In sfarsit..........pe acest site sunt doua grupuri de medici si anume : cei care fac parte din echipa SfatulMedicului si dau consultatii online la Consulta Medicul si medicii de pe forumul Sfatul Medicului. Dar, sunt sigura ca tot ce am scris pana acum, va este cunoscut.........m-a deranjat afirmatia precum ca ,daca cei ce intervin nu sunt specialisti,nu pot sa-si impartaseasca din experienta proprie,pe un forum care se numeste SfatulMedicului. Asa se intelege din comentariu..........

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andra (acum 13 ani)

Noi asteptam ca onorabilii doctori care intervin aici sa faca si preventie si educatie. De ce nu??
Trebuie sa atragem atentia si asupra greselilor sau ignorantei care duc la aparitia unor efecte, fie si medicale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 13 ani)

ce pot sati spun imi pare rau de tine dar numai prin medici iti poti rezolva trebuie sa te incurajezi si sa fi atent unde si la ce specialist sa mergi intereseazate cu mare atentie un sfat prietenesc pe care til ofer multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AQUARIUS GUARDIAN (acum 13 ani)

poate este cam tarziu sa scriu un coment dar am intrat involuntar crezand ca pe acest site intradevar este un doctor care incearca sa ajute nu sa ne dam cu presupusul. In cazul lui Alex nu suntem noi in masura sa dam sfaturi despre comportamentul lui , persoanele nervoase se trateaza singure daca si cei din jur le inteleg si le ajuta , cat despre mana lui cred ca trebuie din nou rupta si pusa in ghips asta cat mai repede ca altfel oasele se sudeaza si raman asa. BAFTA ALEX si PS: inainte de a avea un moment ca asta gandestete DACA MERITA , DOAR DACA MERITA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alin (acum 10 ani)

Bună seara!Am 14 ani și am o problemă la piciorul drept.Am jucat fotbal în curtea școli și dintr-o p***ae am alunecat și am dat cu piciorul în asfalt. (E banal,știu dar se întamplă).S-a umflat tare și vânăt la deget.Nu prea pot călca,dar cum pot mă duc și la antrenamente.Am momente în care doare foarte tare.Un sfat?Mulțumesc!
Țin să menționez că am cam dat bombă de și papucul mi-sa rupt..:))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

kamasutra (acum 9 ani)

Andra ai un nume predestinat ...... esti o zdreanta....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anonim (acum 9 ani)

Buna tuturor , am si eu caz asemanator cu alex , fractura prin infundatura mia spus doctorul specialist la urgente dupa 9999 ore asteptate , eu mai obisnuiesc sa ma antrenez la perete sa-mi calesc oasele si cand am tras mai tare cu dreapta in perete mi sa rupt al 4 -lea deget de langa cel mic , si dupa 3 saptamni de inghips mia ramas acel disconfort parca nu pot strange pumnu , si ma doare cand il strang asa parca e ceva o durere veche persistenta , si doctorul a mai zis ca nu e prima data cand mi-am rupt osul ci dupa parerea mea mi l-am rupt inca de 2 ori inainte si cand am tras a 3 oara mi s-a rupt mai urat , doctorul a mai zis ca nare ce sa-mi faca ci doar sa se prinda pentru ca ruptura os in os prin infundatura cum am mai zis ,, dar nu am incredere in doctor pentru ca mi-a ramas discnfortul ala si cand strang pumnul pare se vad segmente cum fac cuba in loc osul sa aiba continuitate , deasemnea am observat ca imi iese un fragemnt mic exact in directia continuitatii osului si doctorul nici macar nu mi-a sups sai arat pumnu sa vada cum arta pur si simplu s-a uitat peste imaginilge radiografice si a zis ca e ruptura pe os , os in os , prin infundatura , vreau sa stiu daca fragmente stranii ce se vad ba 1 fage curba ba celalalte iese , sa-mi spuneti va rog daca se vindeca cu timpul s-au raman handicapat osos toata viata si macar sa treaca disconfortul m-as bucura , si am nevoie de cineva care se pricepe nu flecarii astia care critica omul fara dovezi clare doar asea ca se trezesc dintr-o data ca is mari mautri si ei , Multumesc Anticipat !!! astept chiar raspuns

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bandrabur David (acum 9 ani)

Buna numele meu este david as dori daca puteti sa ma ajutati.Acum o zi am scos mana din ghips dupa o ruptura la degetul mislociu mana dreapta.Am tinut atela timp de 3 saptamani cum mia fost prescris dupa am fost la doctor a dato jos dar degetul este inca unflat si nu il pot indoi.Este o chestiune de timp pana isi va reveni?Sau e cva normal sau e grav? Doctorul mia spus ca isi va reveni in 3.4 zile.Dar problema e ca eu sunt in Italia si pe aici lumea e cam rasista :( si cred ca e grav.Va rosg cine a mai avut probleme de genul Ajutatima cu un sfat .Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alain (acum 8 ani)

Buna!!
E-mail: [email protected]
Acest mesaj caters la persoane fizice, saraci, sau pentru toti cei care sunt în nevoie de un împrumut special sa reconstruiasca viata lor. Sunt special si ofer credite tuturor persoanelor in nevoie. Sunt pregatit sa va dau încredere credite variind de la 5.000 € la € 5,800,000 cu o dobânda de 2% în functie de suma pe care doriti sa împrumute. Apoi trimite-mi cererea dumneavoastra în cazul în care este grav.Pentru informatii despre starea de împrumut, va rugam sa contactati-ma astfel încât sa putem fi de acord pentru o buna intelegere, armonie, si fiabilitate.
E-mail: [email protected]
cu stima

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maricristi (acum un an)

Bine ar fii sa nu fortezi mana, sa bandajezi cele 2 degete impreuna(nr 4 si nr 5) strans si sa nu le folosesti.
Cere o a.2.a parere de la un alt medic.
Intreaba daca este necesar sa fie puse in ghips.
Sper sa te ajute! Insanatosire grabnica♡

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: