Blocarea genunchiului raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de radu-david cu 9 ani in urma

Buna ziua!
Am o problema cu genunchiul de la piciorul drept.Cand merg la fotbal si alerg in unele momente mi se blocheaza genunchiul si pur si simplu nu mai pot intinde piciorul si cad secerat. durerea se simte in partea exterioare a genunchiului.
genunchiul de obicei se blocheaza cand indoi piciorul la un anumit unghi.
precizez ca nu am avut nicio interventie chirugicala pana acum.
ma puteti ajuta?
multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara!
Simptomele descrise de catre D-voastra sunt caracteristice leziunii de menisc, insa pot fi regasite si in alte zeci de patologii.
Va rog sa ma scuzati, insa nu am inteles tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si eforturi practicate, sporturi practicate, antecedente traumatice/sportive si de alta natura etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

radu-david (acum 9 ani)

buna seara. ma scuzati. am 21 de ani si sunt student. am inaltimea de 1.86m si greutatea de 76 kg. nu am mai avut deloc probleme cu genunchiul pana acum. Alergand la fotbal mi s-a blocat genunchiul si din alergare am cazut ca si secerat.incercand sa imi indrept genunchiul am simtit o durere mare.
singurul sport pe care il practic este fotbalul.
ma puteti ajuta cu un sfat? ce ar trebui sa fac si unde ar trebui sa merg pentru a remedia aceste probleme ?
va multumesc!
cu stima Radu Ursariu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu-david (acum 9 ani)

si in ultimul timp, de fiecare data cand merg la fotbal patesc asta :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Este absolut firesc sa se intample astfel, deoarece foot-ball-ul este un sport fabulos de distructiv pentru genunchi.
Va sfatuiesc sa va adresati unui specialist in artroscopia genunchiului, in vederea unei examinari clinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

radu-david (acum 9 ani)

ok, va multumesc mult!
sa aveti o saptamana frumoasa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: