TRATAMENTE NATURALE raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de nelu64 cu 10 ani in urma

AM SUFERIT O FRACTURA DE TIBIE SI PERONEU. AS DORII SA STIU DACA ESTE NECESAR SA IAU NISTE MULTIVITAMINE PENTRU A GRABII VINDECAREA. AM VARSTA DE 48 DE ANI.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
O alimentatie echilibrata este arhi-suficienta, prin urmare nu aveti nevoie de vitamine sau alte minerale.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

nelu64 (acum 10 ani)

Va multumesc dl. dr. Marius pentru raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

oncel jeni (acum 8 ani)

am dureri mari ,in urma uneu fracture tibie si peroneu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna ziua!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg:
- tipul precis al fracturii (exista mii de tipuri de fracturi ale gambei sau ale gleznei), cand a avut loc si cum ati tratat-o;
- sexul, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, vasculare, neurochirurgicale, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam elemente relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea35 (acum 8 ani)

Buna seara,
In data de 17 septembrie 2015 am fost lovita de o masina.In urma accidentului am avut o fractura inchisa de tibie si peroneu. Doctorul m a operat pe 22 septembrie(tija cu 4 suruburi). Am fost saptamana trecuta la o reevaloare dar doctorul nu mi a dat prea multe informatii. Mi a spus sa incep progresiv sa pun piciorul jos si sa apas pana simt ca ma doare.
Intrebarea mea este: In cat timp credeti ca ma voi putea deplasa cat de cat, fara sa fie nevoie sa ma asez si sa tin piciorul suspendat la fiecare 50 m? Mentiones ca glezna este inca inflamata, chiar si dimineata cand ma trezesc.
Multumesc mult,
Andreea
Am 35 de ani si nu am alte probleme cu sanatatea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: