Toful gutos raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de ochi negri cu 12 ani in urma

Mamei mele,in varsta de 80 de ani i s-a facut un tof gutos cu o suprainfectie.Medicul de familie a vazut-o si i-a dat ampicilina si comprese cu rivanol.Problema e durerea destul de mare pe care o are si care nu stim cum s-o mai inlaturam.Ac***a mai multe boli cronice(colita,cardiopatie ischemica,HTA,pielonefrita)nu poate lua antiinflamatorii si doar cu algocalmin si aspirina mai rezolvam ceva,dar nici cu aceste medicamente nu poate exagera.V-as ruga sa-mi spuneti un leac pentru durere,poate cineva ma poate ajuta...Multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

daca este cert diagnosticul de guta cronica si de tofi gutosi, ar trebui sa urmeze si un regim alimentar (evitati alimentele bogate in purine: alcool, sardine, hering, midii sau sp***aci, mezeluri, carnati, carne de vita, vitel, vanat, porc, sunca, conopida, ciuperci).Postul rapid / brusc nu este recomandat, deoarece acest lucru poate ridica nivelul de acid uric si se agraveaza guta.Evitati mesele grele, bogate în grasimi si continutul de proteine​​. Alcoolul trebuie evitat, mai ales vinul deoarece interferează cu excreţia acidului uric.
medicul reumatolog poate stabili schema de terapie cat si diagnosticul corect de guta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

ochi negri (acum 12 ani)

Multumesc pentru raspuns...
Nu e chiar confirmat diagnosticul de guta,saptamana aceasata vom face din nou analize,sa vedem cum sta cu acidul uric(acum un an -doi era cam mare...).Ac***a colita de multi ani,ea are deja un regim alimentar destul de sever:branza de vaci,telemea nesarata,paine prajita,orez cu legume,piept de pui fiert.Nimic prajit,nimic ce-ar putea fermenta,alcool sub nici o forma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Diagnosticul de artropatie microcristalina ("guta") este unul 99,99% unul clinic (examinare directa) si poate fi, uneori, confirmat prin analize biologice.
Exista doua mari clase de medicamente, uricozurice si urip***anhibitoare.
Specialistul in medicina interna va gestiona tratamentul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: