Sinovita genunchiului sting

Oase si articulatii
Intrebare postata de will92 cu 10 ani in urma

Buna ziua , am 21 ani , sex M , 176cm , 76 kg , scriu in cautarea unei solutie , am avut o trauma in 2008 la piciorul sting genunchi , era umplut cu singe , dupa punctii au lechidat leghidul si era mai usor puteam deacuma sa merg , in ce consta problema dupa atitea ani oricum problema persista am trecut pe la toti medici traumatologi concluzia lor era diferita , ba la unu era ca pur si simplu o intindere , la alt medic deacuma el este cel mai bun doctor traumatolog concluzia lui ca intre aceste 2 oase este meniscul si la fiecare efor sau mers el se macina. Deci concluzia lui mea fost inteleasa , acuma de vreo 3-5 luni 2013 am o alta problema simt dureri la genunchi nu pot sal indoi , umflaturi nu am observat dar simpt ca ceva este si se misca , posibil ceva lichid il observ cind se afla linga capsula in partea dreapta , imi ajunge sa fac careva masaj si el dispare introducinduse in genunchi , orice efor fizic fac el apare , am trecut un tratament : Cu Electroforez , Dolgit si calmante , cit beam calmante nu simteam dureri dupa procedura de 10 zile , am inceput din nou sa simt durerea si lechidul dat . Am trecut o sonografie la ghenunchi concluzia este :
GENUNCHIUL STÎNG
Conturul patelei – regulat.
Lig patelar – fără modificări.
În bursa suprapatelară, infrapatelară – lichid liber nu s-a depistat.
În recese anterioare superioare se determină lichid liber în cantitate neînsemnată, teaca sinovială uşor îngroşată.
Conturile condilelor femurale, tibiale – regulate.
Cartilaj hialinic – 1,9 – 2.1 mm.
Meniscuri – fără modificări traumatici.
Fisuri articulare – fără modificări.

Cu aceasta concluzie am consultat medicul precedent , rezultatul lui este ca sinovita toti au si nu este nimic strasnic , mea prescris earasi un curs de medicamente , care consta conpres , pastile si earasi crema. As dori sa aflu un raspuns la problema mea , ca din pacate sunt disperat si nu stiu ce sa mai fac.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Orina (acum 10 ani)

Will, bun gasit!
Imi pare rau ca si tu te confrunti cu astfel de probleme. (Cand am intrat azi pe forumul pentru membre, m-a surprins ciudat sa vad cate intrebari sunt deodata pentru genunchiul stang, comparativ cu "in urma cu cateva luni"... oare ce o fi insemnand? sunt voci care spun ca problemele cu genunchiul stang ar fi legate de dificultatile persoanei in relatia cu mama, cu femininul vietii...) Sper sa gasesti raspunsul pe care-l cauti, si nu doar sa ti se recomande din nou consultul la ortoped sau la alti nu stiu cati medici... pentru ca multe dintre persoanele care intreaba pe aici au fost deja la specialisti si iar sunt trimisi acolo... medicina are reusitele ei dar are si multe limite... poate daca s-ar deschide mai mult si catre alte aspecte, ar da de capat la mai multe probleme ale omului... Nu sunt medic, dar vreau sa transmit, tie, si tuturor celor care sufera, ce pot eu: ganduri bune si zambet cald!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Orina (acum 10 ani)

Will, bun gasit!
Imi pare rau ca si tu te confrunti cu astfel de probleme. (Cand am intrat azi pe forumul pentru membre, m-a surprins ciudat sa vad cate intrebari sunt deodata pentru genunchiul stang, comparativ cu "in urma cu cateva luni"... oare ce o fi insemnand? sunt voci care spun ca problemele cu genunchiul stang ar fi legate de dificultatile persoanei in relatia cu mama, cu femininul vietii...) Sper sa gasesti raspunsul pe care-l cauti, si nu doar sa ti se recomande din nou consultul la ortoped sau la alti nu stiu cati medici... pentru ca multe dintre persoanele care intreaba pe aici au fost deja la specialisti si iar sunt trimisi acolo... medicina are reusitele ei dar are si multe limite... poate daca s-ar deschide mai mult si catre alte aspecte, ar da de capat la mai multe probleme ale omului... Nu sunt medic, dar vreau sa transmit, tie, si tuturor celor care sufera, ce pot eu: ganduri bune si zambet cald!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Orina (acum 10 ani)

Will, bun gasit!
Imi pare rau ca si tu te confrunti cu astfel de probleme. (Cand am intrat azi pe forumul pentru membre, m-a surprins ciudat sa vad cate intrebari sunt deodata pentru genunchiul stang, comparativ cu "in urma cu cateva luni"... oare ce o fi insemnand? sunt voci care spun ca problemele cu genunchiul stang ar fi legate de dificultatile persoanei in relatia cu mama, cu femininul vietii...) Sper sa gasesti raspunsul pe care-l cauti, si nu doar sa ti se recomande din nou consultul la ortoped sau la alti nu stiu cati medici... pentru ca multe dintre persoanele care intreaba pe aici au fost deja la specialisti si iar sunt trimisi acolo... medicina are reusitele ei dar are si multe limite... poate daca s-ar deschide mai mult si catre alte aspecte, ar da de capat la mai multe probleme ale omului... Nu sunt medic, dar vreau sa transmit, tie, si tuturor celor care sufera, ce pot eu: ganduri bune si zambet cald!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Orina (acum 10 ani)

Imi cer scuze ca, dintr-o eroare, s-a trimis de atatea ori mesajul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: