Ruptura musculara coapsa raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de DaniM123 cu 9 ani in urma

Buna ziua ! Am 17 ani,sunt sportiv de performanta (fotbal) si acum 6 saptamani am suferit o ruptura de 4 cm la coapsa. Am facut repaus 2 saptamani dupa care am inceput recuperare (laser si fizioterapie) . Acum o saptamana am intrat la un meci,iar dupa 20 de minute,in timpul unui sprint muschiul m-a intepat iarasi,dar in alt loc.Am fost la un control si mi s-a spus ca am facut alta ruptura de 3,99 cm,mi s-a recomandat repaus 2 saptamani,iar de 2 zile am inceput iarasi recuperarea (laser,fizioterapie) RICE...vreau sa stiu care este cauza acestor rupturi (nu am avut nici o accidentare pana in prezent),daca este destul perioada de repaus si daca exista tratament(pastile) pentru aceasta,multumesc !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (19)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!
Problema este una de natura mecanica (suprasolicitare, prin urmare medicamentele sunt total inutile si profund periculoase.
O ruptura musculara necesita un repaus sportiv absolut de 3-6 luni si in nici un caz de 2 saptamani....
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

DaniM123 (acum 9 ani)

3-6 luni este exagerat de mult.Mi s-a spus ca trebuie sa fac mult streching deoarece muschiul nu are elasticitate,este indicat ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Fa repaus 1 luna macar, daca te doare rau, ia in continuare medicamentele pe care ti le-a recomandat medicul.Poti lua niste suplimente proteice care ajuta la refacerea muschiului.Asa i-am spus unui baiat cu aceeasi problema, si mi-a spus ca i-a trecut complet.Oricum eu zic sa asculti de medic in continuare, numai ca sfaturile mele sunt in plus, si sunt foarte bune.Bafta multa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DaniM123 (acum 9 ani)

Pot sa spun ca dupa 10 zile nu mai am absolut nici o durere nici la mers ,si nici la alergare usoara,dar daca il contract simt o oarecare durere usoara in aceea zona.Care ar fii aceste suplimente proteice?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Suplimentele ca acelea care se gasesc la salile de fitness.Acestea ajuta muschiul sa-si refaca fibra, dar oricum nu sunt suficiente.Pe langa repaus si medicamentele de la medic este indicat sa consumi si niste vitamine, minerale, care ajuta corpul sa se refaca si mai repede.Data viitoare fi mai atent ca daca tot rupi muschiul mereu, o sa se refaca mai greu data viitoare si poate o sa ramai cu sechele ireversibile, deci ai mare grija.Poti incerca la sala exercitii de intarire a musculaturii piciorului, ca sa fie mai rezistent si sa nu se mai rupa asa usor, sau chiar deloc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DaniM123 (acum 9 ani)

Cand am inceput sa alerg ,faceam inainte cel putin 40 de m de strecing pentru zona respectiva (acestea sunt exercitii de intarire),nu am avut nici o accidentare pana acum,dar din cauza suprasolicitarii am facut prima data o contractura si apoi ruptura,o sa iau mai mult repaus ca sa fiu singur ca nu o sa mai am probleme...mersi !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Este evident ca medicamentele sunt profund daunatoare, asa cum este evident ca repausul sportiv a fost insuficient (a determinat o noua ruptura).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DaniM123 (acum 9 ani)

Dupa recuperarea de la prima ruptura am facut iar un control si mi-a spus ca s-a cicatricizat zona unde a fost rupt si o sa simt o anumita jena si asa a fost,dar scapasem de ea...v-am intrebat mai sus daca este recomandat strecingul la 10 zile dupa ce am facut ruptura,multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Probabil este de vina medicatia doctorului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Acum depinde unii fotbalisti chiar mari revin in teren si dupa o luna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Din pacate aceste leziuni au scurtat viata fotbalistica a multor mari sportivi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Dar trebuie sa fii optimist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DaniM123 (acum 9 ani)

Pai nu am luat decat niste anti-inflamatoare la inceput,cred ca nu am facut repaus destul la prima ruptura,de aceea a aparut a2a...o sa fiu mai atent de data asta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Trebuie sa fii optimist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Nu inteleg, de ce repeti intr-una chestia asta?E vreo problema?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

danstefan150 (acum 9 ani)

Nu are nici o legatura cu tine FreeStyle11 ,te rog ignora-ma.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

FreeStyle11 (acum 9 ani)

Imi dau seama, dar de ce repeti intr-una ce spui?E de la calculator cumva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Theo (acum 9 ani)

Sunt mai multe cauze :

- nu te-ai incalzit foarte bine
- ai o lipsa de magneziu in fibrele musculare ( calciu + magne b6 )
- musculatura este prost lucrata
- oboseala , nopti nedormite , alcool

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ștefan (acum 2 luni)

Bună seara. Cum ați rezolvat până la urmă problema ? Vă întreb pentru că am fix aceiași problemă la fix aceiași vârstă pe care o aveați dumneavoastră atunci. Mulțumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: