Ruptura de menisc

Oase si articulatii
Intrebare postata de ali58 cu 9 ani in urma

Am aflat in luna iunie ca am ruptura de menisc la genunchiul drept.Acum suntem in luna august si inca nu stiu cand ma programeaza pt operatie.As vrea sa stiu daca in acest timp faptul ca am stat in picioare am mers mult timp pe jos am facut efort,a agravat mai mult diagnosticul pe care il am.Ce trebuie sa fac si ce nu pana ma programeaza pt operatie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Tarek Nazer MDr. Tarek Nazer este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua
In primul rand o leziune de menisc neglijata poate duce la un dezastru adevarat , nu a ti specificat varsta , inaltime si greutatea , ce fel de leziune si ce grad .
In aldoilea rand nu inteleg de ce dureaza atat de mult faceti Artroscopia .
Daca sunteti din Bucurestiva pot ajuta .
O zi buna
Dr Tarek Nazer
Medic specialist ortopedie & traumatologie
Contact :www.consultatieortopedie.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

ali58 (acum 9 ani)

Buna ziua.Multumesc ca mi-ati raspuns.O sa fiu explicita:am 56 ani,de doua luni de cand nu lecrez m-am ami ingrasat,am88kg.inaltime am1.70cm.De cativa ani sunt in Tenerife.Am lucrat pana acum cateva luni cand au inceput problemele cu piciorul.Aici in ce priveste sanatatea,programarile de la un medic la altul dureaza un timp.In ce priveste diagnosticul nu pot sa fiu mai explicita ca nu stiu.Am ruptura de menisc nu stiu de ce grad.Ce vroiam eu sa va rog e:pana ma operez pot sa merg mult pe jos,pot sa inot,sa fac miscare? De cand sunt cu genunchiul,urmez un tratament cu antiimflamatorii,ungeunte,genunchera.Miscare nu prea fac si din cauza aceasta m-am ingrasat.Va rog sa-mi spuneti daca e indicat sa fac miscare fara sa -mi agravez ruptura?De operat saptamana asta cred ca o sa aflu cand ma opereaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: