RMN genunchi raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de danabucur cu 10 ani in urma

Buna ziua. Acum 9 ani , la schi, am cazut si mi-am rupt ligamentul incrucisat ant. la genunchiul drept.Am stat cu piciorul in gips 6 sapt.
De curand , am facut un RMN la genunchi si rezultatul este urmat.
Elongare cu intreruperi fibrilare partiale de ligament incrucisat ant.
Elongare ligament de cvadriceps
Tendinita de ligament patelar
Minima bursita
Minima hidartroza
Chist Baker
V-as ruga sa-mi spuneti ce am de facut de acum incolo.\\
Precizez ca merg sala (fitness si aerobic) de 3 ori pe sapt.
Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna seara!
La o examinare sumara a interpretarii scrise, putem desprinde supra-productia de lichid articular (chist Baker), cauzata probabil de supra-solicitarea de tip sportiv.
RMN-ul este un examen valoros, dar numai ca imagine nemijlocita, in timpul examinarii clinice practicate de catre specialistul in artroscopia genunchiului.
Raspunsul depinde in primul rand de examenul clinic, dar si de datele D-voastra personale: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

danabucur (acum 10 ani)

Buna ziua. Am citit raspunsul dvs. , pt. care va multumesc.
Ma numesc Dana Bucur, am 42 ani, am 1,62 si 53 kg.
De profesie sunt cosmetician.
La examenul clinic , facut inainte de RMN, mi s-a recomandat sa iau Flamexin(7 zile) si unguent Mobilat.Si , de asemenea , sa fac o mica pauza sportiva.
As vrea sa stiu daca voi merge in continuare la sala, ce tip de efort am voie sa fac, si daca am voie sa folosesc genunchiere cu sustinere in zona genunchiului.
Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Va explicam, in raspunsul precedent, ca suferinta actuala se datoreaza tocmai exagerarii efortului fizic ("""la sala""").
Prin urmare, starea genunchiului D-voastra este cuantificabila numai dupa 2-4 luni de repaus sportiv. Abia dupa epuizarea fenomenelor inflamatorii de supra-solicitare se poate realiza un examen clinic fiabil.
Este mai mult decat evident ca """""genunchiere cu sustinere""" nu au strict nici o utilitate in cazul D-voastra.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sandor Mihai (acum 8 ani)

Buna ziua !!
Am o problema de vreo 3-4 luni la genunchiul stang .
Fusesem la un meci de fotbal , si la un conflict cn un adversar in aer ,am cazut pe picior cresit , si a inceput sa ma doara genunchiul ,, am intrebat prieteni mai in varsta si miau spus sa stau 1-2 luni fara sa depun efort ..sa nu mai joc fotbal ,, sa nu mananc sarat ...si sa nu muncesc. dar la orice miscare brusca simt. ,ca parca imi sare genunchiul.
Ce pot face , ca sa pot sa joc iarasi fotbal? !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Buna ziua!
Este foarte simplu: trebuie sa apelati la un specialist in artroscopia genunchiului, in vederea unei examinari clinice (poate fi vorba despre o leziune meniscala, o leziune ligamentara sau cartilaginoasa etc).
Trebuie insa sa intelegeti ca foot-ball-ul reprezinta un sport fabulos de agresiv pentru articulatiile genunchiului si gleznei, expunandu-va permanent la situatii precum cea actuala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MembruMobileApp1499190716 (acum 6 ani)

Buna ziua
Am ruptura:Lia acuta
In cat timp o sa se vindece?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: