Problema genunchi

Oase si articulatii
Intrebare postata de vaevictis cu 10 ani in urma

Domnule doctor,

Am si eu o problema cu genunchiul.

Acum aproape 2 luni de zile la fotbal in sala, la o banala schimbare de directie, am simtit o durere in zona lateral-exterioara a genunchiului si apoi in zona din interior. Imediat s-a si umflat, dar nu foarte mult initial. Nu am mai putut merge, nu mai puteam indoi piciorul, nu mai puteam calca pe el. Ingrozitor, mai ales ca mi s-a zis ca nimeni nu m-a atins (eu aveam impresia ca cineva m-a lovit cu genunchiul in exteriorul genunchiului meu).

M-am dus in noaptea aceea la Urgente. Domnul doctor m-a tot testat, i-am spus ca se simte ceva ca un oscior sau ceva micut in interior (mentionez ca pe stangul l-am distrus acum vreo 11 ani...:( ).
Dupa aceste teste a pus verdictul: edem para-lateral sau ceva asa... Mi s-a pus o fasa, mi s-a spus sa mai vin peste o saptamana in policlinica si, fara sa fac vreo radiografie, mi s-a prescris o reteta: midocalm, un spray KETOSPRAY si niste pastile pentru artroza (nu mai stiu exact). Am luat intocmai ce mi s-a prescris, cu exceptia midocalmului (caci nu aveam dureri mari cand stateam).

A doua zi genunchiul foarte umflat, m-am speriat... etc. Nu m-am dus in saptamana aceea caci genunchiul era foarte umflat, nu voiam punctii doar pentru a mi se pune un verdict... Am tot pus gheata si alte cele.

Dupa trei saptamani, am facut o programare la policlinica. Mentionez ca puteam merge fara sa indoi piciorul, genunchiul se mai dezumflase, cu exceptia partii interioare. I-am prezentat domnului doctor reteta ce mi se prescrisese la Urgente cu 3 saptamani in urma. Dupa alte testari (si acestuia i-am aratat si problema de la genunchiul stang cu acea pastila osoasa desprinsa din zona meniscului), acesta nu parea prea ingrijorat de genunchiul meu. Mi-a spus ca este o entorsa si ca imi fac prea mari griji. I-am spus si ca simteam asa un corp micut in lichidul de pe partea interioara a genunchiului si mi-a zis ca el n-a simtit nimic... Am insistat sa fac o radiografie si m-am dus intocmai sa o fac. Nu se vedea nimic in neregula, cel putin asa m-a lasat sa inteleg.
Mi-a prescris o reteta cu Sindolor (eu mai cumparasem si din acesta si inainte, la recomandarea farmacistei, ca sa imi mai dea inapoi umflatura) si mi-a spus sa nu fac efort inca o luna de zile...

Si iata-ma acum, dupa inca 4 saptamani... Genunchiul arata mai bine, n-am ce spune, dar mobilitatea lui e jalnica sau poate sunt eu pretentios...

Am evoluat si pot urca scarile cu el, dar de stat pe vine nici nu incape socoteala... Azi am mers cu bicicleta pentru prima data dupa aproape 2 luni, cu genunchierele puse si doar pe foaia mica, caci simteam durere daca fortam si, in plus, nu vreau sa fac vreo p***ae...

Simt inca intepaturi prin interior sau exterior. Daca a fost doar o entorsa, nu stiu daca trebuia sa evolueze astfel. Am facut tot ce mi-a stat in putinta sa fie o entosa ingrijita.

Am dubii insa... Iar cunostintele ma tot sperie. Ca poate am ciupitura sau, mai rau, ruptura de menisc, ca poate am ligamente lovite sau ceva. Chiar nu stiu ce sa mai cred...
Am tot citit si rascitit postari despre entorse, despre menisc, despre ligamente...

Poate ca mi-am facut eu impresie gresita, dar domnul doctor parca voia mai degraba sa scape de mine. Il inteleg, mai ales din punct de vedere economic, caci medicina e supusa si ea considerentelor financiare. Am fost la o policlinica cu plata.

Am nimerit aici si, citind raspunsurile date celorlalti, m-am gandit ca poate-mi veti da si mie niste sfaturi.

Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

victoras (acum 10 ani)

Daca tot ai fost la privat,ma intreb dc medicul nu te-a trimis la un RMN.Asta e sfatul meu: sa faci un rmn.Daca e posibil sa fii consultat intr-un spital de catre un ortoped cu experienta!!! E f. posibil sa fi facut u fisura in menisc sau ,mai rau o ruptura de ligament incrucisat!! Nu te speria dar,daca inca ai probleme in sensul durerilor ceva nu e ok.Fiul meu a patit ceva asemanator si recuperarea a durat ceva timp.UN DIAGNOSTIC CORECT,TRATAMENT CORESPUNZATOR TE SCUTESTE DE NEPLACERI ULTERIOARE...SANATATE SI SA AUZIM DE BINE!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: