O problema raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de gabriela.pisicuta cu 12 ani in urma

Buna ziua asi dori si eu sa stiu am probleme de fiecare data probleme pe partea dreapta si nu stiu ce am sunt momente an care ma doare picioru pana sus an sold si mi se umfla sima doare pe os jos si pe pulpa si ma anjunghie mai ales la efort si nu stiu ce am k datorita dureri pe care o am pe picior ma doare si an parte abdominala dreapta jos si nu stiu ori e ceva problema cu picioru drept ,cu spatele sau am apendicita ceva k ami si amorteste cate odata.Am facut sport de performanta acum 3 ani si mi sa zis k as avea reomatism si miam facut niste moldavine injectabile si ultima nu stiu ma durut nu eu leam facut ijectiile un baiat an domeniu medicina .dar chear nu stiu ce poate fi .Ca chear am probleme cu toata partea dreapta de ceva ani va multumesc si astept rasunsul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În cazul d-vs ar putea fi vorba de crize de lomboşciatică. Ar fi indicat să consultaţi un medic neurochirurg

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

gabriela.pisicuta (acum 12 ani)

buna ziua asi dori sa stiu si eu lombosiatica din ce cauza apare si este riscanta si cum se poate trata ia unde este pe coloana vertebrala sau?si este cumva lombosiatica tot una cu hernia de disc/.?si eu nu sunt an tara sa ma pot duce la doctor neurolog iar aici nu stiu limba ce pot face an cazu asta sa scap de dureri ?
astept raspuns va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

desi este folosita des in diagnostice, lombosciatica este mai degraba un sindrom decat o boala, in care apar dureri la nivelul coloanei si la nivelul membrului inferior (uneori pana la nivelul degetelor) datorate iritarii mecanice a radacinilor nervului sciatic. acest sindrom apare cel mai frecvent in lezarile discului intervertebral, in discopatiile lombare si herniile de disc, dar acestea nu sunt singurele afectiuni in care poate sa apara acest sindrom. aceste afectiuni apar in general in urma suprasolicitarii coloanei vertebrale lombare.
inainte de a incepe orice forma de tratament, trebuie sa va prezentati la medic pentru un diagnostic corect.
daca intradevar este vorba despre aceasta afectiune, atunci in lipsa unui consult medical, pentru un minim tratament, ar trebui indeplinite mai multe conditii, si anume, in primul rand repausul (de preferat pe un pat dur, intr-o pozitie in care durerile diminua, pe o parte, cu genunchii flectati), combaterea contracturilor musculare paravertebrale (in lipsa medicamentelor se poate face cu o perna electrica plasata in zona lombara), si combaterea durerilor, care se face cu medicamente simptomatice, dar ac***a in vedere ca nu stim daca in tara in care sunteti se pot elibera fara reteta...
totusi, ac***a in vedere numarul de afectiuni care dau aceste simptome, si nevoia de a efectua cateva investigatii pentru un diagnostic de certitudine, va recomand vizita la un medic de specialitate inainte de orice tratament.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela.pisicuta (acum 12 ani)

Inteleg ce vreti sa ziceti dar nu stiu nici eu ce sa mai zic k am de ceva timp problema asta iar acum am observat ca ma doare cat de cat maimult decat anainte pe osul piciorului la sold si cum sa va zic pleaca durerea de la sold in jos dar totodata ma doare si si an partea dreapta unde e zona de apendicita si nu stiu ce poate fi .Ati zis k e posibil de a fi lombosiatica dar nu ma doare asa spatele prea putin coatata k ma simt incordata la spate asa cateodata si odata am ramas antepenita de mijlocul dpatelui sus dar lombosiatica si hernia de disc e totuna sau de ce oriunde se crie de hernie de disc si nu de lombosiatica .si sunt sanse mari dak teai opera de asa ceva na eu sunt tanara 22 de ni si mie cam frica ok multumesc si astept raspunsul ma ingrijoreaza treaba asta si am cam multe dureri multe nelamuriri an care nici la medic cand mam dus mia zis k nu vede nimic e totul bun

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

pentru mai multe detalii despre afectiunile coloanei vertebrale lombare, puteti sa cititi si acest articol:
//sfatulmedicului.ro/Hernia-de-disc-si-lombosciatica/discopatia-lombara-lumbago-si-lombosciatica_306

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

intradevar la 22 de ani este un pic devreme pentru lombosciatica, desi descrierea de mai sus, cam orienteaza catre aceasta. oricum, in lipsa unui consult medical, in nici un caz nu se poate pune un diagnostic de certitudine, ci doar face anumie presupuneri in functie de informatiile scrise de dumneavoastra.
daca intradevar este vorba despre lombosciatica data de o hernie de disc, de obicei, daca boala este intr-un stadiu incipient, se incepe printr-un tratament conservator, cu medicamente, si ulterior, cand durerile devin de necontrolat medicamentos, se ajunge la interventia chirurgicala.

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gabriela.pisicuta (acum 12 ani)

da anteleg dar chear am ramas pe ganduri si nici nu am cum sa ma duc la un mdic aici pana nu ajung an tara iar antara la anu pot ca lucrez si asa nu stiu cum sa fac dar credeti k totusi dak as face ceva analize ami va iesi ceva ? ok multumesc oricum

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: