Mandibula raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de popica87 cu 12 ani in urma

Buna ziua.Cu respect va adresez o intrebare: de vreo 3-4ani pe ambele parti superioare ale mandibulei(cabeza sau apofisis condilar-m-am uitat pe net si am gasit aceste denumiri) deci de la lobul urechii putin in sus au inceput sa imi creasca niste oase(fix langa ureche);nu sunt specialist dar presupun ca sunt niste deformari ale oaselor superioare ale mandibulei iar cand mananc se misca(deci sunt de la mandibula)Va spun ca nu am avut probleme cu lipsa de calciu sau de alimentatie sanatoasa niciodata pana acum(23 de ani) si nu am avut alte probleme de sanatate niciodata.Pot sa va mai spun ca aceste deformari sunt vizibile si deranjeaza putin.Nu m-am lovit niciodata la fata si nu am avut accident.Am fost la medic acum vreo 2-3 ani si mi-a recomandat vitamine.Am luat,dar tot degeaba...pot sa spun ca acesta crestere a oaselor a avansat.Nu stiu ce sa fac si sunt recunoscator daca as primi un raspuns.Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna seara,

ne-ati putea scrie mai multe despre aceste deformari? la palpare, daca miscati mandibula in acelasi timp, par a face parte din mandibula, sau sunt separate? de cand le aveti si pana acum, au avut vreo modificare in dimensiune/consistenta/simptomatologie? sunt dureroase tot timpul sau doar cand mancati? la medicul la care ati fost ati primit un diagnostic? in afara de consult s-au facut vreo investigatie? analizele sangvine sunt normale? daca au modificari, ne-ati putea scrie care ar fi acelea?

va urez o seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

popica87 (acum 12 ani)

aceste deformari se misca in acelasi timp cu mandibula(deci fac parte din mandibula).le am cam de 4 ani si aceste deformari s-au marit in timp.Referitor la consistenta-aceste deformari sunt tari precum osul.nu ma dor deloc(nici cand mananc) dar cand misc mandibula le simt(cand deschid gura parca se freaca cartilagiu pe cartilagiu(nu stiu cat de bine m-am exprimat).la medicul la care am fost mi-a facut un cliseu(cred ca asa se zice,nici nu il mai am din pacate) si mi-a dat o reteta(vitamine-supradyn si multiminerale...am luat dar degeaba).nu am facut nici o analiza a sangelui.As dori sa stiu daca este nevoie de operatie(ca sa stiu sa strang niste banuti pt ca parintii mei nu sunt interesati,din pacate pt mine),aceste oase crescute aiurea ar putea fi inlaturate prin operatie?

Va multumesc mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 12 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popica87 (acum 12 ani)

nu stie nimeni ce ar putea fi? va multumesc anticipat pentru raspunsuri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popica87 (acum 12 ani)

Acest topic poate fi inchis.Imi pare rau ca nimeni nu a putut sa zica nimic dar asta este.O seara buna tuturor

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

popica87 (acum 12 ani)

vad ca nimeni nu poate sa imi raspunda si nu stiu de ce;problema este urmatoarea:sufar de sindromul articulatiei temporomandibulare iar in acea zona cand deschid maxilarul se aud un fel de trosnituri(ca si cum se freaca cartilagiu de cartilagiu) si a inceput sa fie deranjant,,sindrom manifestat cu o usoara crestere a osului mandibulei din acea zona;intrebare:se poate opera acest defect ca de retras sigur nu se va retrage..adica o oindepartare chirurgicala a surplusului de os.daca da cam cat m-ar costa aceasta operatie prin desfacere a zonei(pe ambele parti).Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: