Luxatia gleznei si nerespectarea repausului de pana la 14 zile

Oase si articulatii
Intrebare postata de emaema cu 13 ani in urma

Mama are 62 de ani. Cu 2 saptamani in urma a cazut si si-a luxat glezna. I s-a facut radiografie si se pare ca nu este grava, dar i s-a spus sa stea in repaus si sa ia Xefo rapid si Cloroxazon. A stat in repaus o saptamana si apoi s-a dus la serviciu. Serviciul mamei este solicitant trebuind sa stea mult in picioare. Acum acuza dureri care difera de la zi la zi. Uneori este odurere mai mare, alteori mai mica. A mai luat Ketonal si am facut frectii la glexna cu Fastum gel. Umflatura care acoperea glezna si piciorul in fata catre degete s-a tras, dar a ramas evidenta la glezna pe exterior, iar vanataia s-a tras foarte mult. Ma intreb cand va scapa de dureri si daca faptul ca s-a dus la serviciu dupa 7 zile de repaus nu ii va afecta piciorul mai tarziu ? ! ? Ce alte probleme mai pot aparea dupa o luxatie de glezna ? Mentionez ca mama mai are si gonartroza bilaterala si este in tratament si pentru asta. Va multumsc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

cabinet-masaj.ro (acum 13 ani)

Era bine daca respecta repausul recomandat de medic. In momentul de fata ar trebui sa faca fizioterapie. De asemenea, seara poate sa isi puna cataplasme cu varza cruda (asta dupa ce se zdrobesc nervurile).
Pe timpul zilei se poate masa usor locul, atat cat sa intre gelul in piele, cu gel de arnica + sunatoare (gasiti la farmacii si amestec si separat). Ideal ar fi sa se recupereze cat mai repede pentru ca, inconstient, isi va proteja piciorul afectat, iar greutatea corpului va fi sustinuta mai mult pe piciorul celalalt. Tinand cont ca are si gonartroza bilaterala, este posibil sa apara dureri mai mari genunghiul piciorului neafectat de entorsa. Oricum, un concediu nu i-ar strica. Multa sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: