Ligament rupt

Oase si articulatii
Intrebare postata de uivarasanrobert cu 13 ani in urma

In ce consta o opertie de ruptura de ligament la genunchi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Omnia (acum 13 ani)

Buna,

Ruptura de ligament se poate trata artroscopic;
Este o interventie chirurgicala care se face sub anestezie; eu am facut aceasta interventie pentru o ruptura de menisc.
Mi s-a facut anestezie si tot ce stiu este ca m-am trezit apoi cu genunchiul pansat.
Postoperator durerile au fost destul de mici si a doua zi am putut pleca acasa.
Ac***a in vedere ca sunt femeie, am apreciat aceasta interventie si datorita avantajului estetic pe care il prezinta - cicatricile ramase sunt destul de mici, neobservabile chiar.
In plus, artroscopia serveste si diagnosticarii cu precizie a problemei, si nu doar interventiei de tratament.

Ai fost deja la un medic? ti s-au facut recomandari?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

uivarasanrobert (acum 13 ani)

da am fost la medic si mi s-a spus ca trebuie operat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mnc (acum 13 ani)

Buna Omnia,
da ,este adevarat pt menısc este ındıcata artroscopia ınsa pt lıgamentele ıncrucısate nu este sufıcıenta. Pentru o ruptura completa a ligamentului incrucisat anterior , este indicata chirurgie reparatorie. Chirurgul poate reatasa capetele ligamentului rupt sau poate reconstrui ligamentul rupt, folosind o portiune dintr-un alt ligament de la pacient (autogrefa) sau de la un cadavru (alogrefa). Desi repararea cu ajutorul ligamentelor sintetice a fost incercata experimental, procedura nu s-a aratat superioara celei in care se foloseste tesut uman. Unul din cele mai importante elemente in recuperarea completa dupa operatia chirurgicala asupra ligamentului incrucisat, este un program foarte intens de exercitii de 4–6 luni.Este deci mult mai complicat....O seara buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristi (acum 10 ani)

Salutare la toata lumea. Am si eu o ruptura de ligamente incrucisate la piciorul stang. Sunt foarte interesat de pretul operatiei cat ma costa in romania. Acum nu locuiesc in romania si de acea as vrea sa stiu can costa!! Multumesc astept raspuns pe id meu de YM daca se poate skyl_no1 Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lionte aurel (acum 9 ani)

Eu am avut ligament si menisc.E foarte rău costa 100.000 lei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 8 ani)

buna seara,la ce medic ati facut operatia?,multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicos (acum 7 ani)

Cred ca ai gresit suma, nu poate sa fie 100.000 lei !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: