Leziuni ale meniscului de la nivelul articulatiei genunchiului

Oase si articulatii
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

In primul rand vreau sa va felicit pentru ca oferiti informatii medicale atat de detaliate publicului larg,si va rog sa ma ajutati si pe mine cu o informatie.
La varsta de 16 ani am fost operata la spitalul Grigore Alexandrescu de catre dl. dr. Parota pentru ruptura de menisc si luxatie habituala de rotula stanga.Am stat 6 saptamani cu piciorul in ghips.Dupa ce mi-a fost inlaturat ghipsul, muschiul coapsei era foarte atrofiat, dar dl. dr. a spus ca este normal. Am facut exercitii de recuperare, insa cu timpul rotula s-a mutat mai sus, iar muschiul coapsei nu si-a revenit nici pana in ziua de azi.Acum nu se mai luxeaza rotula, in schimb nu mai pot face anumite miscari pentru ca nu am suficienta forta in picior si este vizibila diferenta dintre ambii genunchi.Se pare ca a inceput un proces de degenerare a genunchiului.Am artroza, am mai fost si la alti medici, care mi-au propus sa-mi puna o proteza in loc de rotula (?). Cred ca am dreptul sa mai cer si alte pareri.
Mentionez ca am facut inainte de operatie sport de performanta si ca in prezent am 27 de ani.Consider ca la aceasta varsta inca nu e prea tarziu si se mai poate face ceva.
Va rog sa-mi recomandati un medic la care pot merge sa-i cer opinia in legatura cu ce pot face mai departe si sa nu-mi ignorati mesajul.
Va multumesc,
Alina Ionescu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

daniela12496839 (acum 16 ani)

Buna Alina,si eu am facut sport de performanta si ajunsesem la aceiasi problema ca si tine,am fost operata ,am facut exercitii de recuperare.Nu aveam voie sa fac nimic ,nici un efort.Totul consta in terapie atat fizica cat si mintala.Esti o fata tanara si puternica cu un organism destul de sanatos ,parerea mea este sa lupti sa nu te dai batuta .Deocamdata nu stiu ce doctor asi putea sa-ti recomand dar asi reveni cu un rasp pozitiv in maxim 2 zile.Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica dobre (acum 13 ani)

Tratarea se poate face si natural fara operatie, cu tratamente naturale care contin acid hyaluronic, colagen de tip 2, condroitina, enzima Best serrapeptase, etc... Le iei 3 luni, faci pauza o luna sau doua si apoi mai faci o cura de trei luni. Eu fac tratamentul asta pentru gonartroza si sunt foarte foarte multumita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica dobre (acum 13 ani)

medicamentele se numesc: Best Hyaluronic Acid 1900 mg si Best Serrapeptase. Le puteti lua din cluj, sau de pe internet, sunt mai ieftine ca in farmacie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena caranfil (acum 13 ani)

Multumesc de recomandari, am luat si eu de pe internet tratamentul ca aceste doua medicamente si deja ma misc mai bine, pote fi si doar de la autosugestie, dar atata timp cat pot umbla nu ma intereseaza.....Ma simt muuuult mai bine deja. Multumesc inca odata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monic dobre (acum 12 ani)

Se gasesc si pe internet, pe magazinul de la Cluj:
www.naturanoastra.shopmania.biz

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am fost operat la genunchi acum 2 saptamani (artroscopie) diagnostic:leziune complexa menisc extern, chist meniscal extern si condropatie gr.II, dupa 6 saptamani voi face hyalgan, intreabarea mea este daca dupa excizia meniscului extern acesta se mai regenereaza sau nu? si a doa intrebare: mai pot juca fotbal (amator) dupa ceva timp sau s-o las moale cu miscarea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexa1 (acum 15 ani)

In Bucuresti am auzit de dr Filipescu de la spitalul Sf Ioan ca ar fi specialist in problemele genunchiului dar am inteles ca e f f ocupat si se ajunge greu la el!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stoica Eugen (acum 12 ani)

Buna ziua.
De unde pot cumpara Best Hyaluronic acid cu colagen de tip 2 si enzima Best Serrapeptase. Eu sufar de gonartroza de 7 ani si sincer nu mai stiu ce sa mai fac, ce sa mai iau.
Am citit ca aceasta combinatie este foarte eficienta si as vrea sa incerc si eu.
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina510116138 (acum 15 ani)

intre-adevar e f.ocupat dar iti trebuie si "caramida" in buzunar e f.costisitor, si o pila....ca e la moda in Romania

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Denisa Roman (acum 12 ani)

Best Hyaluronic Acid cu Colagen de tip 2, asta e rezolvarea gonartrozei si coxartrozei. se gaseste si pe internet, pe magazinul de la Cluj:
www.naturanoastra.shopmania.biz

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gina (acum 8 ani)

recomand ca medic dr Nazer Tarek ortopendie traumatologie clinica MEDAS Bucuresti .Un medic f tanar cu specialitate 5 ani in Anglia ,am fost la dansul si sunt programata la operatie prin artroscopie de ruptura de menisc ,al recomad cu multa incredere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: