Imi scartaie articulatiile raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Karolina cu 13 ani in urma

Buna ziua,
Mi se intampla deseori sa aud cum imi scartaie genunchiu sau coatele atunci cand le indoi. Cateodata ma mai si dor, insa nu e o durere puternica? Ce ar putea fi?
multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (10)

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Poate fi un început de artroză a genunchilor şi coatelor, afecţiune favorizată de obezitate sau lipsa exerciţiului fizic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

cris (acum 13 ani)

Daca erai de operat iti spunea doctorul.Din cate stiu este vorba de un dezechilibru hormonal.Prietena mea a avut o problema mult mai grava pe care a rezolvat-o cu un tratament naturist, in cateva luni chisturile si-au redus dimensiunea.Cere mai multe informatii la 0770.632.274.Multa Sanatate si te rog sa revii cu informatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

parerea mea (acum 13 ani)

Namolul si soarele de la mare poate preveni o alterare a mobilitatii articulatiilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Karolina (acum 13 ani)

Nu sunt supraponderala, am greutate normala ptr inaltimea mea (1,60 m si 56 kg). Miscare fac 1-2 ori/saptamana, din pacate timpul nu-mi permite mai mult. Care ar fi tratamentele pentru artroza?
Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Lucia Pop (acum 13 ani)

Tratamentul pentru artroza este de obicei cu antiinflamatoare (Flamexin, Celebrex etc, sunt multe...), care nu se iau pe termen lung. Este bine sa faci si fizioterapie, ajuta mult. Ca si tratament natural pe care poti sa-l iei aproape in permanenta, iti recomand Piascledine (contine soia si avocado) si este special ptr asa ceva. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bianca i. (acum 13 ani)

as vrea si eu mai multe detalii despre piascledine. il recomanda medicii pentru oase? e scump? cum se ia?

multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

silvia tanase (acum 13 ani)

Bianca, tratamentul pentru artroza este complex: se face si fizioterapie, se iau antiinflamatoare si un tratament adiacent ( piascledine) care se ia o capsula pe zi, timp de cateva luni, asta trebuie sa-ti spuna doctorul. Ca pret, il gasesti si de la 50 de ron dar si mai scump, depinde de farmacia de unde il iei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlad (acum 13 ani)

am virsta de 17 ani si cind incordez bratul drept se aude un sunet neplacut parca mi se rod articulatiile uneori mi se intimpla si la bratul sting insa mai putin, imi puteti spune cu cer sa ma tratez?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Ar putea fi vorba de o artroză, de aceea recomand consultul unui reumatolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: