Genunchi Dislocat raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de NeKo00 cu 11 ani in urma

Buna ziua! In luna noiembrie a anului 2012 mi-am dislocat genunchiul drept. Pur si simplu cand calcam in el, fugea osul. Am fost la urgenta imediat, mi s-a facut punctie si apoi mi-a fost gipsat. A stat in gips 3 saptamani, apoi mi l-a scos si am fost programat la control peste o saptamana. La inceput, nu puteam nici sa-l misc de unul singur, il ridicam cu mana, apoi am fost la control, peste o saptamana am inceput sa calc in el, am fost insa cu o carja la control, calcam usor in el, doctorul a spus ca ar trebui sa merg,la urmatorul control, peste o saptamana urmand sa-mi fac investigatii mai amanuntile in cazul in care tot nu pot. Am revenit la urmatorul control mergand pe propriile picioare, insa cu pasi mici si cu piciorul avariat (stangul) tinut intins pe parcursul mersului. Mi s-a spus ca e bine, ca a fost o afectiune foarte puternica, am avut foarte mult sange scos din genunchi si ca o sa-si revina incet-incet. Mi s-a spus sa fac repaus desi cu o saptamana inainte mi se cerea miscare. Acum, in februarie eu tot nu merg foarte bine, mi-am mai dat drumul, insa mai simt uneori dureri la genunchi si inca mai am apa, doctorul mi-a spus ca se va duce de la sine cu ajutorul unei fase elastice. Mersul e imbunatatit, insa mi-e aproape imposibil sa merg cu piciorul indoit, simt ca-mi tremura si nu e stabil. Astfel nu pot urca scarile si mi-e greu si la coborare. Nu am inteles de ce nu mi s-a cerut un control RMN, de aceea va intreb, ar trebui sa ma ingrijorez si sa merg sa fac un control la un alt medic sau este normal ca dupa atata timp sa nu-mi fi recapatat functiile normale ale piciorului. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

NeKo00 (acum 11 ani)

Imi cer scuze, corectez o greseala: Este vorba despre genunchiul stang, nu cel drept.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

De preferat ar fi sa efectuati un examen RMN pentru o descriere a leziunilor de la nivelul genunchiului.
Va recomand sa cereti o a doua opinie ( ortoped) in vederea indicatiei de RMN.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: