Fractura de Metatarsian 5 diafiza cu deplasare. După 10 zile de ghips si inca 20 de zile in orteza nu s-a redus fractura. Ce imi recomandati?? raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Utilizator11592403078 cu 3 ani in urma

Buna ziua. Acum o lună am cazut rezultând o fractură de Metatarsian 5 diafiza cu deplasare. Am stat zece zile in atela ghipsata fara sa calc deloc si inca 20 cu orteza aircast cu mobilizare . La radiografia facuta la o lună fractura nu s-a redus. In tot timpul am facut terapie profilactice cu fraxiparine.
Mi s-a recomandat sa continui cu orteza inca doua luni si sa opresc injecțiile cu fraxiparine.
Ce părere aveți?
Ca si mențiune eu mergeam destul de bine cu orteza si nu aveam dureri dar probabil am facut ieri la radiografie o mișcare greșită si a inceput sa doară.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 3 ani)

Buna ziua,
Raspunsul poate fi elaborat, evident, numai prin cunoasterea datelor personale, coroborate cu studiul radiografiilor.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Utilizator11600551726 (acum 3 ani)

Buna ziua, sunt barbat de 38 de ani si am fost diagnosticat in 9 august cu fisura baza metatarsian 5 fara deplasare, mi s-a recomandat orteza fixa pe o durata de 4-5 saptamani, timp in care am calcat pe picior doar cu purtarea ortezei. Dupa aceasta perioada, in 15 septembrie am refacut radiografia. Dureri mari nu pot sa spun sa fi avut, ci mai degraba disconfort, ceea ce acum e aproape nesemnificativ.
As atasa si radiografiile, insa cum se poate? Doctorul mi-a spus sa dau jos orteza si sa imi continui viata normal evitand sporturile (fotbal, alergat, etc). Insa fisura se mai vede. As fi curios totusi pentru inca o parere. Multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: