Fractura calcaneu raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Roberthh cu 9 ani in urma

Buna ziua,

In urma cu doua luni jumate am avut si eu o fractura de calcaneu, mi-au introdus 3 brose, iar dupa 6 saptamani mi-a scos medicul brosele.Nu mi-a mai facut radiografie, nu mi-a recomandat fizioterapie, doar mi-a prescris niste antiinflamatori. Acum dupa aproape trei luni de la interventie, tot schiopatez, daca merg cam 50-100 metri, ma doare, se umfla. M-am dus la un alt medic, care s-a mirat, de ce medicul care m-a operat, mi-a scos brosele la doar 6 sapt. dupa operatie. Am facut radiografie si noul meu medic a constatat ca operatia nu s-a reusit asa cum trebuia, calcaneul este mai jos, decat ar tr sa fie....Va trebui sa merg inapoi la el peste o luna si atunci o sa-mi dea verdictul, daca ma opereaza si el, sau nu.
Deci. Nu stiu, daca e normal, ca dupa 10 saptamani dupa accident si interventie, e normal ca piciorul (zona calcaiului) sa se umfle dupa cativa zeci de metri de mers si sa si doare bineinteles. Nu stiu, sa-l las pe "medicul nou" sa ma opereze, sau sa mai astept cateva luni.Am 38 de ani, 80 kg si in rest sunt perfect sanatos.Va multumesc pt rabdare si astept un raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!
Va raspund punctual:
- fractura calcaneului, cu participare articulara sub-taliana posterioara, necesita interventie chirurgicala adecvata: reducere pe cale deschisa si osteosinteza cu placa calcaneeana si suruburi;
- la doua luni si jumatate de la fractura, o noua interventie este iluzorie;
- este absolut normal edemul (umflarea piciorului) descris, mai ales in conditiile absentei tratamentului chirurgical complet, al absentei kineto-terapiei adecvate, dar si in contextul greutatii D-voastre si al efortului depus;
- situatia actuala trebuie cuantificata prin computer-tomograf (nu RMN!!!!!!), absolut obligatoriu in fracturile calcaneene.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Roberthh (acum 9 ani)

Multumesc frumos, Dl doctor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Cand aveti deja imaginile computer-tomografice stocate pe CD-rom, mi le puteti trimite prin intermediul unui site de transfer de date, catre mail-ul meu.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Roberthh (acum 9 ani)

Buna ziua!

Daca sunteti amabil sa va uitati la imagine si sa-mi dati parerea Dvs, trimiteti-mi va rog datele, unde voi putea incarca CD-ul.Multumesc mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua!
Regulile forumului nu-mi permit sa public adresa de mail.
Este foarte simplu sa tastati pe google numele meu, iar la prima referinta veti gasi site-ul meu, unde la rubrica "contact" veti gasi adresele de mail.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: