Fisura de menisc si kangoo jumps raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Ioanam05 cu 10 ani in urma

Buna ziua. Am 18 ani si am fost diagnosticata cu fisura de menisc de gradul 1. As putea sa practic kangoo jumps?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Nu exista cu adevarat diagnosticul de """"""""fisura de menisc""""""""", este mai mult o constructie imagistica de tip RMN, fara legatura cu realitatea concreta.
Prin urmare, desi nu ati precizat-o, se pare ca ati efectuat un examen RMN, fara sa procedati mai intai la o examinare clinica...
Examenul RMn are o valoare certa, insa numai daca este studiat ca imagine directa, in timpul examinarii clinice la specialistul in artroscopia genunchiului.
Principial acest sport nu este recomandat in prezenta unei leziuni meniscale diagnosticate clinic.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Ioanam05 (acum 10 ani)

Multumesc frumos de raspuns. Da, in urma examinari medicale mi s-a recomandat un examen RMN, deoarece aveam blocaje foarte dese ale genunchiului.Fisura de menisc mi-am facut-o in urma unei cazaturi foarte dure cu genunchiul intors. Dupa ce l-am efectuat, doctorul specialist mi-a precizat ca nu am inca nevoie de operatie si mi-a sugerat sa fac sport. M-am documentat despre Kangoo Jumps si am vazut ca se spune ca nu solicita genunchiul si ca acele ghete au fost inventate in Suedia in scopuri medicale, pentru cei care necesitau reabilitarea in urma unor interventii chirurgicale. Ghetele au o pocnire redusa pana la 80% la impactul cu solul (absorb acest soc) si au fost gandite pentru persoanele care isi doresc sa faca sport fara a se accidenta. Cei care vor sa-si protejeze coloana vertebrala, genunchii, soldurile si gleznele ar trebui sa utilizeze Kangoo Jumps. Acest lucru m-a dus in eroare si nu am stiut ce sa cred, dar va multumesc pentru lamurire.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Blocajele articulare reprezinta cel mai tipic semn de leziune a meniscului.
Cel mai adesea necesita o interventie chirurgicala artroscopica, indiferent de rezultatul RMN.
Prezenta unor leziuni meniscale importante (capabile sa determine blocaje articulare) poate duce la distrugerea cartilajului articular.
In oricare dintre cazuri sportul este daunator cartilajului si meniscurilor, cu atat mai mult sporturile agresive precum cel mentionat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioanam05 (acum 10 ani)

Multumesc mult pentru raspuns.
Ieri am simtit o durere foarte mare la nivelul genunchiului si acesta era umflat si cand puneai pana pe el se simtea ca un lichid si ca niste ciocanele.durerea a tinut cam 4 ore timp in care nu mi-am putut lasa greutatea pe picior si nici sa il intind. ce ar putea fi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre o leziune de menisc, asa dupa cum am discutat in postarile anterioare.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ioanam05 (acum 10 ani)

Multumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: