Entorsa genunchi raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de elenaiorga cu 11 ani in urma

Buna ziua,

In urma cu aproximativ 3 luni am cazut pe piciorul drept la un meci de fotbal si am fost diagnosticat cu entorsa la genunchiul drept. Piciorul mi-a fost pus in gips de deasupra genunchiului pana la glezna timp de 3 saptamani. Dupa ce am scos gipsul, am facut RMN, iar concluziile sunt urmatoarele:
- leziunie interstitiala LIA. Epansament fluid intraarticular.
- fisura marginala, corn posterior menisc extern.
- edem osos.
- subluxatie externa rotula.

Am fost la 4 doctori ortopezi de la care am primit 4 raspunsuri diferite. Mi s-a recomandat ori mers cu incarcare partiala, exclus fizioterapie, ori masaj si fizioterapie, ori operatie. Am ales mersul in carje cu incarcare partiala, pe care il practic si in prezent.
Va rog fumos sa imi spuneti ce ar trebui sa fac pentru ca nu vad nici o imbunatatire.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Buna ziua!
Va relatez atitudinea majoritatii colegilor occidentali intr-o entorsa de genunchi:
- imobilizarea gipsata este exclusa cu desavarsire, deoarece, in afara inutilitatii, determina si ankilozarea articulatiei pentru multe luni si mai ales impiedica, din acest motiv, efectuarea unui examen clinic corect
- atitudinea corecta consta in tratament functional: mentinerea mobilitatii genunchiului, mers cu sprijin cvasi-normal, controale clinice la 1, 2, 4, 6 saptamani etc.
- rezultatul scris al RMN-ului are importanta nula. RMN-ul este valoros, insa numai ca imagine nemijlocita, in mainile specialistului in artroscopia genunchiului, in timpul examinarii clinice.
- RMN-ul nu decide interventia chirurgicala (deoarece ofera deseori imagini fals-pozitive, adica prezinta leziuni acolo unde ele nu exista, de fapt).
- indicatia chirurgicala depinde strict de examinarea clinica a genunchiului. Prezenta semnelor de leziune meniscala sau a instabilitatii articulare poate fi o indicatie de interventie chirurgicala artroscopica.
- fizioterapia are o importanta minora, insa kineto-terapia este determinanta, mai ales dupa o imobilizare atat de indelungata a articulatiei.
- actualmente trebuie sa reluati o viata cvasi-normala, sa recapatati mobilitatea pierduta a genunchiului (prin kinetoterapie specifica) si sa consultati peste cateva saptamani un specialist in artroscopia genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Bubu (acum 11 ani)

Buna ziua domnule doctor!
Am si eu problema cu genunchiul stang. Am avut un accident, mi-a cazut un corp greu peste picior, piciorul fiind asezat la sol pe partea exterioara . La urgente mi s-a spus ca am fractura de condil femural. Am stat 6 sapt. imobilizat in aparat ghipsat cruro-gambier, dupa ce mi s-a scos ghipsul cand s-a incercat mobilizarea genunchiului ma durea foarte tare. Am fost trimis acasa cu recomnadarea de a incerca sa mobilizez cat mai mult genunchiul si dupa 14 zile sa incerc sa calc pe picior. Acum dupa 16 zile in care am facut exercitii cu piciorul, nu reusesc sa indoi genunchiul mai mult d 90 grade, iar piciorul este instabil si nu pot sa calc pe el. Medicul care s-a ocupat de mine nu mi-a spus nimic, ca ar fi vreo problema la ligamente sau menisc.
Vreau sa va intreb dumneavoastra ce parere aveti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

florentina laura (acum 10 ani)

Am 15 ani si anul trecut am avut o entorsa la genunchiul stang in tinpul unei repetitii la muzica. Cand eram pe scena pur si simplu mi s-a sucit genunchiul...pana atunci nu am avut nimic...am stat cu el in gips 2 saptamani iar dupa aceea am purtat o genunchiera medicala 2 sapt..mi s-a facut punctie. Si fac dans de performanta de 2 ani de zile si anul acesta mi s-a intamplat din nou. Am avut o contuzie la acelasi genunchi. Am avut o atela gipsata 2 sapt si nu mi s-a facut punctie...as vrea sa stiu din ce cauza mi se formeaza acest lichid la genunchi si ce ar trebui sa fac? Am fost la un doctor si mi-a spus sa ma duc o luna de zile la dansuri si dupa sa ma duc la control sa vada cum reactioneaza la efort..am facut si radiografie...va rog ajutati-ma si spuneti-mi ce ar trebui sa fac!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: