Dureri (arsuri.pulsatii) raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de nicolaeq cu 12 ani in urma

Cand pun talpile pe pamant simt un fel de arsuri ,si pulsatii ,disconfort si durere.ce problema am? cum se poate rezolva problema.ca si detaliu am la nivelul calcaielor pe partea din interior cateva galme ,eu zic cas vene care se cunosc cand stau in picioare.am si platfus .poate fi o problema platfusul?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Piciorul plat sau platfusul determina modificari ale biomecanicii mersului (rotatia spre interior sau rotatia spre exterior, genu valgum). ar fi necesar sa purtati incaltaminte confortabila, talonete care sa mentina piciorul intr-o pozitie neutra si il protejeaza astfel de o presiune excesiva. Tratamentul cu antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), caldura sau masajele pot ajuta la reducerea durerii si a disconfortului in gamba.
Paresteziile ar fi explicate prin existenta unor compresiuni la nivelul nervilor interdigitali (pot determina un neurinom morton- cu durere si parestezii (furnicaturi, arsuri) localizate la un spatiu interdigital al plantei cu iradiere in degetele implicate). ar fi de evitat pantofii cu toc inalt si bot ascutit . Se poate apela la fizioterapie.
De asemenea se poate apela la un medic ortoped specialist in podologie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

nicolaeq (acum 12 ani)

multumesc pt raspuns.
durerea nu se afla in gamba ci la nivelul talpilor.sui se si invinetesc talpile cand stau un picioare.talpile sunt vara foarte fierbinti vara cand stau incaltat,iar iarna tot cand stau incaltat sunt reci si umede.e posibil sa am varica pt ca se si invinetesc pana la genunchi,dar nu se umfla venele decat la nivelul calcaielor.ci nu pe gamba.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ailed (acum 10 ani)

ma dor articulatiile,muschi,oasele,de multe ori am impresia ca ma dor venele,desi nu stiu daca e posibil asa ceva,cateodata inima-mi bate foarte repede si tare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 9 ani)

Buna ziua. In urma cu 2-3 zile ma aplecam sa iau ceva de jos si in miscarea de tripla flexie a membrelor inferiorioare, mai exact la M.I drept , intre muschi: tibial anterior si peronier am simtit ca o arsura initial si apoi o usoara durere. Dupa cateva minute bune observ un edem de-a lungul gambei de aproximativ 10 cm. Ma puteti lamuri si pe mine despre ce este vorba? (tin sa specific ca efectuez un program de electrostimulare corporala, ce imi este aplicat si in zona coapselor, inferior coapselor nu. Asta daca va ajuta cu ceva).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: