Durere deget mare de la picorul stang

Oase si articulatii Prevenire guta Nefropatie gutoasa Saturnism
Intrebare postata de cgd cu 12 ani in urma

Buna ziua, pe sotia mea o doare foarte tare degetul mare de la piciorul stang.Durerea a inceput acum doua saptamani, o durere suportabila, dar de doua zile nu mai poate sa se incalte si nici sa doarma din cauza durerii.Daca atinge unghia o doare foarte tare.Nu s-a intepat in nimic.Poate fi vorba de unghie incarnata sau altceva? Degetul de la piciorul stang este cam rosu, dar nu este fierbinte,este mai mult rece(de fapt toate degetele ei sunt cam reci).Va rog sa ma ajutati. Am postat la Activitate comunitate doua poze cu degtul mare de la ambele picioare la ID - cgd.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

De pe Google (acum 12 ani)

O posibila cauza: Guta.
Iata un articol de pe Google: ''''Guta este o boala metabolica in care se produce in exces acid uric. Acesta nu se elimina prin urina, asa cum este normal, ci se depune, sub forma de urati, in articulatiii sau in alte parti ale corpului.

Cauze:
Anomalia caracteristica a bolnavilor de guta este cresterea concentratiei de acid uric in singe (hiperuricemie). Aceasta apare fie din cauza unei productii crescute de acid uric in organism, fie a unei eliminari scazute prin rinichi. Acidul uric este un produs rezultat din metabolismul proteinelor, excesul putindu-se explica printr-un aport exagerat de carne si viscere (bogate in nucleoproteine). La producerea acestei stari poate contribui dereglarea unor verigi metabolice, care explica de ce in conditii alimentare similare numai unii dintre bolnavi pot prezenta acid uric in exces in singe.

Factori de risc:
In producerea acestor anomalii, pe linga aportul exagerat de carne (nucleoproteine) au rol si alti factori si anume: - supraalimentatia (in general) - consumul de alcool - sedentarismul Multi dintre cei care au guta sint obezi, mari consumatori de carne si bauturi alcoolice, sedentari. Se poate afirma astfel ca guta este rezultatul nerespectarii regulilor de viata rationala, in special de alimentatie rationala. Un rol important are si ereditatea, guta aparind cu frecventa mai mare in anumite familii. In cadrul acestor familii, la unii membri se constata o tendinta marcata de a avea acid uric in exces in singe si apar crizele tipice de guta.
Tipuri:
Exista o guta primara (primitiva) cu caracter familial, ereditar, si o guta secundara, care poate apare in boli diferite (in boli ale singelui, in boli endocrine, in boli de piele, cum ar fi psoriazisul, in boli profesionale, cum ar fi saturnismul). Adesea, se asociaza cu obezitatea si diabetul zaharat. Guta are doua modalitati evolutive: acuta si cronica. O perioada de 5-10 ani sau chiar mai mult, boala evolueaza sub forma unor crize acute; dupa aceasta perioada de timp, pe prim plan se situeaza manifestarile cronice ale gutei.

Simptome:
Criza acuta de guta Prima criza de guta poate sa apara in plina sanatate: bolnavul se culca in conditii normale, este trezit brusc din somn, in timpul noptii, de dureri de mare intensitate (violente) aparute in articulatia degetului mare de la picior. In scurt timp, aceasta articulatie se umfla (tumefiaza) si se inroseste, pielea devine intinsa, stralucitoare, iar durerea este insuportabila. Inflamatia articulatiei si a tesuturilor din jur este atit de pronuntata, incit unii bolnavi cred ca au o infectie si incep sa ia antibiotice din proprie initiativa. Brusc, spre dimineata durerile scad putin, dar se intensifica in cursul noptii urmatoare. In citeva zile, fenomenele articulare dispar complet cu o senzatie de mincarime si descuamare a regiunii. In lipsa unui tratament, o asemenea criza poate dura 8-10 zile sau mai mult. Rareori, criza dureaza 2-3 saptamini. Recidivele pot apare dupa luni sau ani. Cu trecerea anilor, crizele acute de guta devin tot mai frecvente si afecteaza si alte articulatii. Pot fi afectate gleznele, genunchii, articulatiile mici ale degetelor miinii, coatelor. Criza poate fi insotita de febra, astenie, lipsa poftei de mincare. In cazul multor bolnavi, se pot deosebi unii factori ce intervin in declansarea crizelor acute de guta: cel mai des este vorba de un exces alimentar, de o masa copioasa, la care se consuma mult vin, sau alt alcool. Uneori, poate interveni un efort fizic, un traumatisam, o emotie puternica. Manifestarile cronice de guta Acestea apar dupa mai multi ani de evolutie, dupa repetarea mai multor criza acute. Sint determinate de depunerea uratilor in piele, articulatii si rinichi. Apar niste proeminente linga articulatii (tofi gutosi), care pot fi observate in regiunea pavilionului urechii, sub forma unor noduli proeminenti, alb galbui. Noduli asemanatori pot aparea si la nivelul degetelor miinii, coatelor, tendoanelor Achile. In stadiul cronic, articulatiile sint inflamate, deformate si dureroase. Sint afectate, in special, articulatiile degetelor miinii. De asemenea, tot in stadiul cronic, prin eliminarea unei cantitati mari de urati prin rinichi, are lop***ancrustare a acestuia (nefropatia gutoasa) si o depunere sub forma de pietre (calculi) in bazinet si in caile urinare. In general, evolutia bolii renale este spre insuficienta renala, iar pietrele renale migreaza, producind dureri intense, cunoscute sub numele de colici renale.
Diagnostic:
Bolnavul cu crize acute de guta solicita de regula ajutorul medical. In urma consultului, medicul poate solicita si unele analize de laborator, din care una este esentiala, si anume dozarea acidului uric in singe, cind se constata o importanta cresterea a acestuia. De asemenea, are importanta si examenul radiologic, care pune in evidenta chisturi osoase, precum si nodulii ososi (tofii gutosi).

Tratament:
Acesta se face atit in formele acute, cit si in cele cronice. Pentru ca, in timpul crizelor acute, durerile sint violente si insuportabile, trebuie instituit cu promptitudine un tratament eficace. Exista medicamente care amelioreaza suferinta bolnavului in 24-48 de ore. Aceste medicamente combat doar inflamatia, in timp ce fondul metabolic nu este influentat. Medicamentele care influenteaza fondul metabolic favorizeaza eliminarea urinara a acidului uric, scazind implicit concentratia sa sanguina sau impiedica sinteza acidului uric. Medicamentele de acest gen se administreaza timp indelungat. Se recomanda consumul de lichide multe (2 litri in 24 de ore). Dieta impune evitarea cafelei, ciocolatei, carnii de animal tinar. Bolnavii trebuie sa evite bauturile alcoolice si nu trebuie sa slabeasca brusc, desi lupta impotriva obezitatii este necesara.

Preventie:
Deoarece se cunosc cauzele gutei este posibila prevenirea ei, in primul rind prin masuri igieno-dietetice, printr-o viata rationala. Se recomanda evitarea supraalimentatiei, nu numai cu carne si viscere, ci si cu grasimi. Se recomanda, de asemenea, evitarea alcoolului. In cazul celor obezi, se recomanda regim hipocaloric, pentru revenirea catre greutatea ideala. Se recomanda, de asemenea, evitarea sedentarismului. Cei care au profesii sedentare, trebuie sa aiba o activitate fizica zilnica, prin practicarea gimnasticii, a mersului pe jos, a crosului, a jocurilor sportive. Factorul ereditar creeaza o predispozitie la guta, dar prin aplicara cu strictete a masurilor igieno-dietetice este perfect posibila evitarea aparitiei bolii.
Statistici:
Guta este intilnita cu mare predominanta la sexul masculin (90% dintre bolnavii cu guta sint barbati). Boala apare de obicei dupa virsta de 40-50 de ani si foarte rar inaintea virstei de 20 de ani.

Simptome

Sub denumirea de guta, in antichitate, erau cuprinse toate manifestarile reumatice. Pana in secolul al XVII-lea era considerata o tulburare a umorilor (diateze) traduse prin dureri articulare (podagra). Tot podagra au descris cronicarii nostri suferintele de picioare ale lui Stefan cel Mare. Guta se datoreaza depunerilor de urati (saruri ale acidului uric) la nivelul articulatiilor in tesuturile osoase si in cele moi (tendoane, cartilagii, teci musculare si in rinichi). Este boala varstei mature (35-55 de ani) si loveste mai ales barbatii, la femei fiind foarte rara.
Accesul de guta incepe cu durere violenta la degetul mare al piciorului, de obicei noaptea si mai ales iarna, dureaza pana dimineata cand dispare tot asa cum a aparut. in timpul puseului dureros degetul are aspectul unei inflamatii locale, este eritematos (rosiatic), cald, pielea este lucioasa si este deosebit de sensibil la orice atingere. Crizele se pot repeta in noptile urmatoare, fiind insotite de febra, astenie si lipsa poftei de mancare. Cateva zile de tratament sunt suficiente pentru ca simptomele atat de neplacute ale acceselor de guta sa dispara.

Daca insa cauzele se mentin (aceeasi alimentatie, lipsa efortului fizic - factor stimulator al imbunatatirii metabolismului organismului, nivelul ridicat al acidului uric in sange cat si lipsa tratamentului specific) guta se cronicizeaza. in situatia cronicizarii gutei, accesele sunt mai putin violente, intinse la mai multe incheieturi (genunchi, glezne, coloana cervicala, maini), fara febra si stare de rau generalizata, cu durata lunga. Semnul cel mai important al gutei cronice il constituie aparitia tofilor gutosi, depuneri de saruri de acid uric in articulatii si in jurul lor, stramband si deformand degetele. Daca un tof gutos se sparge, este intepat sau incizat, apare continutul sau, o materie groasa, albicioasa, grunjoasa, care poate fi confundat cu puroiul ranilor sau articulatiilor infectate. Dar continutul tofului gutos nu este infectat. Vindecarea tofului gutos operat este greoaie intrucat toate tesuturile locale sunt afectate, invadate de sarurile acidului uric.

Tratamentul gutei

Trebuie urmarita periodic uricemia (nivelul acidului uric in sange) si trebuiesc luate masurile alimentare de mai sus. Cand valorile depasesc pragul normalitatii, se vor administra medicamente specifice.
Trebuie abordat un stil de viata sportiv, cu exercitii fizice rationale, mers, sporturi adaptate varstei si combaterea sedentarismului. Acest lucru va imbunatatii metabolismul organismului, permitand o mai buna si completa eliminare a deseurilor, printre care si acidul uric.
Tratamentul medicamentos al acceselor gutoase cu medicamente specifice si eficiente cum ar fi: colchicina, comprimate de 0,5 sau 1 mg luate in doza de 1 mg/zi, seara, timp de 2-6 luni. in crizele acute gutoase se incepe tratamentul cu 1 mg de colchicina, apoi se iau cate 0,5 mg la interval de 3 ore. in raport cu nivelul uricemiei, se administreaza alopurinol comprimate de 100 mg in doza de 3 comprimate pe zi.

Tratament naturist:

- Se recomanda ceaiurile depurative, diuretice sau chiar diureticele usoare.
- Se face infuzie din una din urmatoarele plante: frunze de frasin, frunze de mesteacan, coada calului, troscot, rizomi de pir medicinal, radacina de iarba mare, radacina de osul iepurelui, fructe de catina. Se ia 1-2 linguri de planta la o cana de apa, se beau 1-3 cani pe zi.
- Rp. 1 - 20 gr flori de soc, 20 gr flori de tei, 30 gr frunze de mesteacan, 30 gr frunze de urzica, se i 1 lingurita amestec de plante la o cana de apa, se beau 2-3 cani pe zi, timp de 1 luna.
- Rp. 2 - 30 gr frunze de mesteacan, 30 gr radacina de osul iepurelui, 30 gr macese, 10 gr fructe de ienupar, o lingura la o cana de apa, se beau 1-2 cani pe zi timp de 2 saptamani.
- Rp. 3 - 15 gr flori de levantica, 25 gr flori de soc, 15 gr sunatoare, 15 gr radacina de brusture, 20 gr rizomi de pir medicinal, 10 gr fructe de ienupar, o lingura la o cana de apa, se beau la pranz 1-2 cani de infuzie calda, timp de 2 saptamani.

Vitamine si saruri minerale recomandate : Mg, S, Li.
• Se beau urmatoarele sucuri de legume : morcov + sfecla + spanac (sau
castraveti, cartofi); morcov + telina + spanac (sau patrunjel), suc de
spanac; morcov + patrunjel.

• Cura de fructe: lamai, capsune, zmeura, coacaze negre, agrise, afine,
caise, prune, cirese, pere, struguri, masline etc.
• Sa se consume usturoi. Mixati 200 g miez de pere cu un pahar de lapte
degresat. Luati cate 2-3 linguri de 3-4 ori/zi.
• Macerat in apa rece (10 ore) din 10 g radacini si frunze maruntite de
anghinare. Se incalzeste si se beau 3 cescute/zi.

• Ceai de: papadie (planta intreaga), flori de porumbar, frasin, frunze de
mesteacan (elimina acidul uric si colesterolul - se adauga un varf de cutit
de bicarbonat - se bea dupa 6 h), coada-calului, troscot, rizomi de pir,
radacini de iarba-mare, radacini de osul iepurelui, fructe de catina, fructe
de ienupar, pedicuta, urzici, pudra de coji de mere uscate, frunze si rizomi
de capsune, obligeana (cald), matase de porumb, ciubotica-cucului, barba-
-popii, macerat din radacini de brusture, macerat din frunze de merisor.

• Decoct din fructe de porumbar.
• Baie cu tataneasa.
• Se mananca 10 fire/zi papadie, culese in timpul infloririi.
• Masaj (se poate si cu aparat vibrator); gimnastica medicala; bai kineto-
terapeutice.
• Dezintoxicare intensa a organismului. Mai ales se bea ceai de urzica, de
2 ori/zi, timp de 14 zile, intre orele 15 si 19, cand luna descreste.
• Verificati ca locul de dormit sa nu aiba turbulente si radiatii.

Alcoolul, cafeaua, ceaiul, unele medicamente (vitamina C, aspirina, antinevralgicele, cortizonul) cresc cantitatea de acid uric din sange
Vitamine si saruri minerale recomandate : Mg, S, Li.
• Se beau urmatoarele sucuri de legume : morcov + sfecla + spanac (sau
castraveti, cartofi); morcov + telina + spanac (sau patrunjel), suc de
spanac; morcov + patrunjel.
• Cura de fructe: lamai, capsune, zmeura, coacaze negre, agrise, afine,
caise, prune, cirese, pere, struguri, masline etc.
• Sa se consume usturoi. Mixati 200 g miez de pere cu un pahar de lapte
degresat. Luati cate 2-3 linguri de 3-4 ori/zi.

• Macerat in apa rece (10 ore) din 10 g radacini si frunze maruntite de
anghinare. Se incalzeste si se beau 3 cescute/zi.
• Ceai de: papadie (planta intreaga), flori de porumbar, frasin, frunze de
mesteacan (elimina acidul uric si colesterolul - se adauga un varf de cutit
de bicarbonat - se bea dupa 6 h), coada-calului, troscot, rizomi de pir,
radacini de iarba-mare, radacini de osul iepurelui, fructe de catina, fructe
de ienupar, pedicuta, urzici, pudra de coji de mere uscate, frunze si rizomi
de capsune, obligeana (cald), matase de porumb, ciubotica-cucului, barba-
-popii, macerat din radacini de brusture, macerat din frunze de merisor.
• Decoct din fructe de porumbar.

• Baie cu tataneasa.
• Se mananca 10 fire/zi papadie, culese in timpul infloririi.
• Masaj (se poate si cu aparat vibrator); gimnastica medicala; bai kineto-
terapeutice.
• Dezintoxicare intensa a organismului. Mai ales se bea ceai de urzica, de
2 ori/zi, timp de 14 zile, intre orele 15 si 19, cand luna descreste.
• Verificati ca locul de dormit sa nu aiba turbulente si radiatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena paraschiv (acum 8 ani)

Buna ziua! Puteti sa imi spuneti daca gemoderivatele de la Hofigal sant bune in terapia gutei? Ce dieta mai complexa sau retete culinare recomandati pentru guta. Va multumesc
elena paraschiv

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Google (acum 12 ani)

Unii oameni se trezesc din somn in dureri groaznice la articulatia degetului mare de la picior. Nu numai ca durerile sunt foarte violente, degetul mare se umfla, e fierbinte, rosu, iar a doua zi se altereaza si starea generala, uneori cu febra de 39

Unii oameni se trezesc din somn in dureri groaznice la articulatia degetului mare de la picior. Nu numai ca durerile sunt foarte violente, degetul mare se umfla, e fierbinte, rosu, iar a doua zi se altereaza si starea generala, uneori cu febra de 39 de grade.

Se mira suferinzii cand medicul ii intreaba daca au mancat prea multa carne de animal sau organe sau vanat si daca au baut alcool in aceste mese copioase. Abia apoi li se spune ca au avut un atac de guta care este o afectiune metabolica, ce tulbura metabolismul acidului uric. In corpul animalelor exista o enzima care desface acidul uric si animalele nu fac guta, dar oamenii nu poseda aceasta enzima, asa ca unii sufera de guta. Guta era denumita boala regilor fiindca mesele fetelor princiare erau bogate in proteine, in carne de vanat si animal tanar. Guta se manifesta la inceput cu un nivel crescut al acidului uric in sange, dar simptome nu exista. Etapa urmatoare este atacul acut de guta asupra articulatiilor, in special de la degetul mare. Atacurile urmatoare pot lovi si in alte articulatii, dar niciodata la sold sau umar si asta fiindca acidul uric se depune la temperaturi mai mici, iar in sold si umar este mai cald.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

google (acum 12 ani)

Guta

Ce este si care sunt cauzele?

Guta este o inflamatie articulara produsa de cresterea nivelului acidului uric din sange. Acidul se depune in articulatii, provocand inflamarea lor. Simptomele sunt durerea brusca a unei articulatii (adesea degetul mare de la picior), insotita de roseata, umflare si febra. Nivelul acidului uric din sange poate fi marit de consumul prea multor alimente bogate in purine, de problemele renale si de anumite medicamente. Afectiunea poate fi si genetica.

Cand trebuie sa mergeti la doctor?

Daca o articulatie se umfla brusc si devine dureroasa.

Indicatii pentru viata de zi cu zi

Cand aveti o criza de guta, odihniti-va si tineti ridicat si sprijinit membrul suferind. Puneti ceva rece cate 20 de minute, de trei ori pe zi. Aceasta reduce umflatura si durerea. Beti minimum opt cani de apa si suc pe zi pentru a elimina surplusul de acid uric. Consumati mai putine alimente acide si mai multe alcaline - castraveti, telina, vinete, ridichi de iarna, rosii, ceapa, mere, banane, piersici si pere. Consumati mai multe cirese proaspete sau conservate, suc de cirese sau capsune. Aceste alimente neutralizeaza acidul uric. Daca sunteti supraponderal, controlarea greutatii este elementul-cheie. La persoanele mai voluminoase exista tendinta aparitiei nivelurilor inalte de acid uric.

Ce nu trebuie sa faceti

Evitati alimentele bogate in purine - organe de animale, carne grasa, midii, sardele, caviar si ansoa. Consumati mai putin spanac, fasole uscata, ciuperci, conopida si sparanghel. Nu mancati prea mult deodata. Reduceti consumul de sare. Evitati condimentele sau monoglutamatul de sodiu. Evitati toate bauturile alcoolice, inclusiv berea - alcoolul creste nivelul acidului uric.

Remedii traditionale

Beti suc de Aloe vera sau puneti-1 pe locurile dureroase sub forma de gel. Daca aveti guta cronica la picioare, tineti-le in baie fierbinte cu carbune: Ingrediente : 250 g de carbune. Preparare : fierbeti carbunele in apa timp de zece minute, scoateti-1 si asteptati sa se usuce. Puneti-1 intr-un saculet din bumbac, asezati-1 intr-un vas mare in care turnati treptat apa calda, introduceti picioarele si stati 30 de minute zilnic, timp de o luna. Atentie, carbunele pateaza. Puteti usca si refolosi carbunele.

Apasati timp de doua minute cu degetul mare articulatia dureroasa si zona din jur. Apasati si framantati timp de doua minute cu degetul mare punctul dureros si zona din jur.

Terapie alimentara

Luati de trei ori pe zi cate o lingura de suc de coacaze negre si o lingura de suc de capsune.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cgd (acum 12 ani)

Multumesc mult pentru sfaturi. Craciun fericit.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cgd (acum 12 ani)

Ce se intampla daca guta nu este tratata la timp.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aanei gicuta (acum 11 ani)

sotul meu are dureri mari la degetele mari de la piciore prima a inceput prin dureria si umflare degetului de la piciorul drept la care a condus multi chilometri si i sa umflat piciorul tot de nu putea sa mearga am mers da urgenta si la urgenta ia dat antibiotic oxacilina si antiimflamator khetonal forte pastile lea luat asa cum ea spus a inceput sa i se desumfle dar dupa 2 saptamani a inceput sal doara si la piciorul celalant ,,,,ce trebuie sai mai fac ca nu mai poate de durere va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DINA (acum 10 ani)

Cind aveti senzatia ca criza de guta incepe,imediat beti 1 litru de apa si continuati cit puteti de multa apa puteti bea.
Cristalele de acid uric vor fi inconjurate de lichjd si durerea este mai suportabila.
In afara de asta sucul de ciresi au de visine,citeva pahare baute intr''''o singura zi .Ciresile dizolva si ajuta eliminarea cristalelor de acid uric.Aici undr locuiesc eu N.Y.se gaseste suc de ciresi in magazinele de HEATH FOOD .Este foarte eficaca tratamentul.Faceti aceasta cura la inceputul verei cind apar ciresile consumind ciresi proaspete.
Medicamentele recomandate de doctoral meu sunt;
COLCRYS 0.6 MG IN TABLETE,PRIMA ZI 2 PASTILE ODATA SI UNA SPRE SFIRSITUL ZILE.
INCEPIND DE A DOUA ZI CITE O TABLETA PE ZI.(acest medicament va v-a da starea de diaree la inceput -este normal)
AL DOILEA MEDICAMENT ESTE ALLOPURINOL 300 MG TABLETE UNA PE ZI ,PENTRU RESTUL VIETII.
Nu slabiti brusc ,,eu am slabit 60 de lb adica 30 Kg in trei luni si imediat am avut primul acces de guta de doctoral meu.
Acidul uric in corp trebuie sa fie sub 4.00 mg/100 ml in singe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

DINA (acum 10 ani)

Cind aveti senzatia ca criza de guta incepe,imediat beti 1 litru de apa si continuati cit puteti de multa apa puteti bea.
Cristalele de acid uric vor fi inconjurate de lichjd si durerea este mai suportabila.
In afara de asta sucul de ciresi au de visine,citeva pahare baute intr''''o singura zi .Ciresile dizolva si ajuta eliminarea cristalelor de acid uric.Aici undr locuiesc eu N.Y.se gaseste suc de ciresi in magazinele de HEATH FOOD .Este foarte eficaca tratamentul.Faceti aceasta cura la inceputul verei cind apar ciresile consumind ciresi proaspete.
Medicamentele recomandate de doctoral meu sunt;
COLCRYS 0.6 MG IN TABLETE,PRIMA ZI 2 PASTILE ODATA SI UNA SPRE SFIRSITUL ZILE.
INCEPIND DE A DOUA ZI CITE O TABLETA PE ZI.(acest medicament va v-a da starea de diaree la inceput -este normal)
AL DOILEA MEDICAMENT ESTE ALLOPURINOL 300 MG TABLETE UNA PE ZI ,PENTRU RESTUL VIETII.
Nu slabiti brusc ,,eu am slabit 60 de lb adica 30 Kg in trei luni si imediat am avut primul acces de guta de doctoral meu.
Acidul uric in corp trebuie sa fie sub 4.00 mg/100 ml in singe.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rafila Andrei (acum 8 ani)

Buna ziua am o problema la degetul de PE partea dreapta am un chist unde as putea Sa ma tratez la chirugie generala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum un an)

Buna ziua poate fi vreun colț rămas sau tăiată unghia greșit,până nu este scos colțul de o pedichiuristă nu va trece.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: