Durere de spate pana in gamba piciorului

Oase si articulatii
Intrebare postata de Mioara26135630 cu 15 ani in urma

Numele meu e paul si am 20 de ani.de aproximativ o luna a inceput sa ma doara spatele , iar durerea se extinde pe picior in jos pana in gamba pe partea din spate a piciorului.cel mai tare ma doare soldul si partea din spate a genunchiului..cand stau durerea se amelioreaza dar cand incep sa fac putin efort (sa merg , sa ma misc)durerea isi face din nou aparitia..daca apas cu degetul in partea coloanei simt ca o furnicatura pana in partea de jos a piciorului...nici macar nu pot sa ma incalt :(..am fost la doctor si mi-a prescris DIFENE si Panadol pentru 4 zile si 2 saptamani sa nu fac nici un efort.a trecut o saptamana de atunci si durerea nu a disparut....e posibil sa fie hernie la varsta asta....sau poate ceva mai grav?..as dori si eu un raspuns ...o recomandare..
va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Mioara26135630 (acum 15 ani)

numele meu e paul si am 20 de ani.de aproximativ o luna a inceput sa ma doara spatele , iar durerea se extinde pe picior in jos pana in gamba pe partea din spate a piciorului.cel mai tare ma doare soldul si partea din spate a genunchiului..cand stau durerea se amelioreaza dar cand incep sa fac putin efort (sa merg , sa ma misc)durerea isi face din nou aparitia..daca apas cu degetul in partea coloanei simt ca o furnicatura pana in partea de jos a piciorului...nici macar nu pot sa ma incalt :(..am fost la doctor si mi-a prescris DIFENE si Panadol pentru 4 zile si 2 saptamani sa nu fac nici un efort.a trecut o saptamana de atunci si durerea nu a disparut....e posibil sa fie hernie la varsta asta....sau poate ceva mai grav?..as dori si eu un raspuns ...o recomandare..
va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IULIANA-ANA (acum 15 ani)

Buna
Mergi la un medic generalist care in urma investigatiilor te va trimite la un specialist
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna Paly,
Aceleasi dureri le-am avut si eu, dureri care se lasau pe picor(doar ca ajungeau pana la genunchi), nu puteam sa fac efort etc.
Am mers la medic, analize, radiografii, RMN si mi sa pus diagnosticul : hernie de disc (la 28 de ani). Medicul m-a „linistit” spunandu-mi ca de obicei hernia nu se face la varsta asta, dar..ca se mai intampla.Au urmat tratamente, fizoterapie, gimnastica medicala, si tot tacamul.
Dupa cateva luni, am cerut parerea unui alt medic, de data asta un neurochirurg, care m-a linistit spunandu-mi ca nu e vorba de hernie de disc.
Durerile de datorau efortului si mediului in care lucram (lucram intr-un mediu mai ...congelat).
Sfatul meu, este sa mergi la un lat medic sa ceri o a doua opinie,mai ales ca durerile nu cedeaza. Incearca sa mergi mergi la un neurochirurg.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cornelia24133691 (acum 15 ani)

buna ,eu am 23 de ani si am aceleasi simptome chiar mai rau am fost la doctor si am discopatie lombara in stadiu avansat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena_eu (acum 14 ani)

buna ziua,

S-a confruntat cineva cu diagnosticul "reducerea inaltimii posterioare a partilor dorsale L3-L4, L5-S1? Mentionez ca simptomele sunt aceleasi cu cele postate mai sus. Durerea a debutat la piciorul stang, de la gamba, ca o febra musculara, care treptat s-a extins adica acum ma doare de la sold pana la p***a piciorului.Durerei apasatoare cu furnicaturi si arsuri.
DUpa un prim consult la o policlinica cu plata si o radiografie aceste este diagnosticul. acum tratament si peste o luna bai de namol la Techirghiol.Mentionez ca am 25 ani.(barbat..desi id este...:D)
Vreau sa-mi spuneti mai multe despre asta...ce parere aveti? Ar trebui sa mai consult un doctor deja? sau dupa ce termin tratamentul, in caz ca nu dispar durerile?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: