Durere de oase raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de geta269354 cu 12 ani in urma

Buna ziua,Vreau sa va intreb care sunt cauzele durerilor de oase?Am 29 ani,2 copii si ma dor oasele sporadic de vreo 3 ani de cand am nascut prima data.Acum am vreo saptamana de cand ma dor groaznic,zici ca am fost lovita de ceva.Ma dor toate mai ales picioarele si mainile si mai mult incheieturile,nu suport nici fetita de trei ani sa se urce pe gambele mele.Va rog sfaturi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Iuli (acum 12 ani)

Mergeti la un medic reumatolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

În cazul d-vs poate fi vorba de o afecţiune reumatismală, despre care un medic reumatolog ar putea să vă ofere mai multe sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

dana (acum 12 ani)

Gaseste un medic bun ortoped traumatolog ,am patit si eu la varsta ta ,acum am 41 si am mers acum doi ani in bucuresti ,ma durea coloana si sunt vindecata doar prin exercitii fizice foarte simple ,nici nu am crezut ca se poate fara medicamente dar la un medic care te si consulta este posibil ,eu sunt din tg-jiu dar aici nu am gasit nici o rezolvare .Invata mai multe despre minerale cred ca ai nevoie si de suplimente alimentare ,eu folosesc si gaseste unele sigure si NATURALE ,pot sa spun ca ma simnt mai bine acum decat la 30 de ani dar am invatat multe lucruri interesante despre alimentatia sanatoasa ,si nu sta cu dureri acum orice se poate rezolva

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 12 ani)

Problema poate fi la nivelul oaselor - lipsa de calciu, cu sarcinile pe care le-ati avut vi s-a "topit" calciul din oase, sau la nivel circlator - o forma de tromboza venoasa, insuficeinta venoasa, care de multe ori vine cuplata cu fragilitate capilara, apropo, va invinetiti usor?
Aceste afectiuni ar fi usor de tratat, daca am trai o viata simpla la tara. Din pacate, viata "moderna", cu stresul, mancarea p***a (junk-food), sedentarismul si alte "binecuvantari" ale ei nu ne lasa sa traim.
Ce pot sa va recomand? Multe modificari in viata, compensati lucrul la birou cu activitate fizica: mergeti mai mult pe jos, aveti grija de (o) gradina in week-end si seara cand va intoarceti. Renuntati la junk-food (fast-food, mezeluri, alte semipreparate, condimente artificiale gen Vegeta - toate contin glutamat de sodiu sau potasiu, care si el poate fi responsabil pentru durerile ce le resimtiti - prajeli, sucuri din comert) si consumati mancare gatita acasa - prin fierbere sau sub capac, si hrana cruda - legume, fructe. Pentru oase consumati lactate si alte surse de minerale - pastaioasele (fasole, mazare, bob, etc) uscate, nucile, semnintele contin multe minerale. Pentru vasele de sange consumati uleiuri polinesaturate (omega-fat3) din carnea de peste (oceanic), seminte si nuci.
Limitati timpul petrecut in fata TV sau calculatorului, mai ales daca si la servici stati tot pe calculator.
La servici, daca faceti munca de birou, la fiecare ora este bine sa faceti o pauza, sa va ridicati macar ca sa va "dezdoiti" picioarele. Mergeti pana la oficiu si beti o cana de apa sau mancati un fruct. Apropo de oficiu, nu beti cafea, sau reduceti cantitatea si nu puneti adaosuri in ea (cofeta si alte p***ai), eventual puneti lapte si de indulcit iarasi, cat mai putin zahar. La fel si cu altele - ceaiuri, compoturi, etc. - cat mai putin zahar. Inlocuiti zaharul cu indulcitori naturali - miere, zahar brun, fructe uscate - ori de cate ori puteti. La fel cu alte alimente rafinate: faina, ulei, etc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana 81 (acum 11 ani)

buna ,vreau sa va spun ca de ceva vreme am dureri de cap ingrozitoare,de cateva saptamani a inceput sa ma doara si articulatiile.ce poate sa fie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 10 ani)

buna as vrea sa va spun ca intr-un timp aveam si eu foarte mari dureri in oase mai ales la atriculatiile de la genunghi cind ma ridicam ma stopam ka sa treaca durerea peurma incepeam sa merg,credeam ca e de la amigdalita cronica pe care o am dar un specialist reumatolog mia spus sa dau analiza de singe a le bolilor transmise pe cale sexuala si au depistat mycoplasma hominis,ea provoaca artrita m-am tratat si mi-a trecut

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilie (acum 9 ani)

Draga Geta tu ai doi copii am retinut ca te dor exact mainile picioarele , pai peele le folosesti mai mult cand ai copii, cea mica are 3 ani , peste vreo 10 ani mai vorbim, ce reumatism la 28 de ani , vezi-ti de treaba, mananca mai mult, lactate si atat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ilie (acum 9 ani)

Draga Geta tu ai doi copii am retinut ca te dor exact mainile picioarele , pai peele le folosesti mai mult cand ai copii, cea mica are 3 ani , peste vreo 10 ani mai vorbim, ce reumatism la 28 de ani , vezi-ti de treaba, mananca mai mult, lactate si atat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

atomulesei ana maria (acum 8 ani)

Eu nu am 40 și nici 50 de ani ..Am 20 de ani ai mă dor îngrozitor oasele ,seara nu pot sa adorm de durere :(( Cum vine toamna vine și durerea de oase

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: