Durere de antebrat raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de anonim25 cu 13 ani in urma

Buna seara.
vreau sa ma ajutati va rog cu un raspuns: cativa ani am avut o durere din cand in cand la incheietura mainii drepte...cu timpul durerea s-a extins pana la cot si s-a si intensificat.
Am fost pana acum la 4 doctori nici unul nu a stiut ce am, nu am primit decat sfaturi "babesti" daca le pot numi asa...leaga-te la mana, nu te lega la mana...singurele analize facute au fost la sange(nu stiu ce anume) si radiografia...
in cazul in care nu aveti un raspuns , poate ma puteti indruma spre un doctor bun care ma poate lamuri si-mi poate oferi un tratament.
Va multumesc mult...
ramona

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Dr. Ilias Vlad Teodor MDr. Ilias Vlad Teodor este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna dimineata

Daca va doare la mobilizarea mainii este cel mai probabil o tendinita sau tenosinovita
Daca durerea se accentueaza in repaus sau apare redoare matinala cauza este mai degraba de natura inflamatorie ( PR , SA , etc )
Nu ati precizat vasta , daca faceti activitati zilnice in care este implicata mana afectata , bolile personale sau familiale , simptomele asociate - daca exista - ( conjunctivite , anexite , dureri lombare , psoriazis , artrite etc ) , conditiile in care durerea cedeaza sau se accentueaza , daca raspunde la antiinflamatoare .

www.reumatologiebucuresti.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

constantin (acum 13 ani)

Transmite si alte date si te pot ajuta:[email protected]

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim25 (acum 13 ani)

Buna ziua, va multumesc ca mi-ati raspuns! Mana care ma doare....da este implicata in activitati zilnice, dar incerc sa evit sa o folosesc din pricina durerii, nu sufar de nici o boala personala sau familiala, cel putin nu din cate stiu eu, am 24 de ani, durerea se accentueaza chiar si in unele momente cand nu o folosesc! Am fost si la un medic reumatolog si mi-a spus ca nu am reumatism.
Va multumesc mult...
Ramona

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Ilias Vlad Teodor MDr. Ilias Vlad Teodor este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Diagnosticul de tenosinovita sau tendinita se face 90% in urma examenului fizic medical reumatologic . In cazurile in care este totusi nevoie de o confirmare obiectiva se apeleaza la ecografia mio-entezo -articulara .
Nu precizati ce tratament ati facut , dar este cunoscut faptul ca afectarea de parti moi ( tendinite , sinovite , bursite etc) raspunde slab la trat pe cale orala .
Cat despre faptul ca nu aveti "reumatism".........http://en.wikipedia.org/wiki/Rheumatism......eu zic totusi sa consultati un REUMATOLOG

O zi buna ,

www.reumatologiebucuresti.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gogota gabriel (acum 13 ani)

am o durere aparuta instantaneu intre cot si palma.cind o folosesc mai agresiv ma doare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria iordache (acum 10 ani)

ma doare mina dreapta de 3 luni de zile, dupa o cazatura, am facut o raza, nu e fractura si am mers la ortoped si am primit un uguent voltaren. ce sa fac? ma doare mai ales noaptea -antebratul, va multumesc f mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria iordache (acum 10 ani)

ma doare mina dreapta de 3 luni de zile, dupa o cazatura, am facut o raza, nu e fractura si am mers la ortoped si am primit un uguent voltaren. ce sa fac? ma doare mai ales noaptea -antebratul, va multumesc f mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: