Deget luxat

Oase si articulatii
Intrebare postata de vyet cu 14 ani in urma

Cu 3 saptamani in urma mi-am luxat degetul (de la mana stanga cel pe care se pune verigheta) la fotbal, am dat cu el in bara si s-a dus intr-o parte in lateral, l-am indreptat [pus la loc in forma initiala] singur si am pus compresa pentru ca era umflat si invinetit.. intre timp invinetiturile au disparut si sa mai desumflat putin insea au ramas unele forme "umflaturi" in partile laterale ale degetului si ma doare cand strang pumnul sau incerc sa fac efort cu el... ce credetsi ca am si ce as putea face? [inafara de a ma duce la un medic profesionist, momentan sa fac o radiografie]. va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Maria C (acum 14 ani)

Cel mai bine mergi la medic si iti va spune el ce sa faci in continuare. Nu are rost sa mergi intai la radiografie si apoi la medicul specialist. Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alyn_k (acum 14 ani)

aceeasi problema am avut si eu am fost la doctor si am facut radiografie mi a zis ca e ok osul dar ligamentele laterale daca nu se regenereaza sau se lipesc trebuie sa intervina chirurgical

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Razvan (acum 14 ani)

Am fost intr-o situatie naspa zilele trecute,si a trebuit sa lovesc cu pumnul.Dar in multimea aceea am dat din greseasa cu partea exterioara a mainii,pumnului si degetul ultimul deget din partea exterioara a mainii drepte a avut de suferit.Imi este umflata jumatate de mana (pumn) ,nu este invinetit ,si doare foarte tare. Ce ar trebui sa fac !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgescu aexandru (acum 12 ani)

sa te duci la spital sa-ti faci o radiografie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ione.b (acum 13 ani)

am trecut prin aceeasi experienta neplacuta, dar mie mi s-a intamplat la baschet , mi-am pus comprese shi dupa 2 saptamani mi-a trecut!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristi (acum 13 ani)

si mie tot la basket mi s-a intamplat si inca ma mai doare

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 9 ani)

am cazut cu bicla, ultimele 2 degete de la mana stanga luxate, radiografie, mi-a facut 3 mici injectii la radacina degetelor, le-a pus la loc si intr-o ora era totul bine. m-am dus la spital imediat deoarece degetul mic avea o pozitie tare anormala, m-am temut ca este rupt, iar celalalt deget s-a umflat instantaneu, parca nici nu le mai simteam. mi le-a imobilizat pt 2 sapt si e cea mai buna solutie. mergeti la doctor deoarece cantitativ durerea si stresul sunt incomparabil mai mici cand stii ce ai si tratezi corect decat sa amani o situatie ce se poate agrava ori sa ramai cu sechele/ disfunctii sau diformitati.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: