Coxatroza raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Mona dk cu 10 ani in urma

Buna,am 29 de ani si am coxatroza, am facut si operatia pentru proteza de sold. Am ace asta problema de la varsta de 10 ani si doar acum am facut operatia. Cu 3ani in urma am nascut o fetița si imi este foarte frica pentru ca are durerI de picior periodic si in special noaptea. Din 2 in 2 saptamâni are câte o zi când plânge ca o doare piciorul iar asta se întâmpla de un an. Eu nu sunt in România iar aici am fost la medic cu fetița si mi-au spus ca e normal pentru copii de vârsta ei pentru ca aleargă dar totuși i-au făcut radiografie si mi-a zis ca nu are nimic. Mi-a zis ca ma speri degeaba. Va rog sa mă ajutati pentru ca imi este foarte frica sa nu fi mostenit de la mine boala pentru ca de fiecare data când plânge ca o doare piciorul arată doar piciorul drept. E posibil sa fie altceva decât coxartroza? Am citit ca coxartroza se transmite in special la fetite. Durerile sunt de scurta durata maxim 4 minute iar după o ora sau doua reapare iar 4-5 minute. In funcție de simptome va rog sa îmi spuneti dacă ar putea fi coxartroza sau altceva. Va multumes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Coxartroza nu este decat rarissim o afectiune in sine (in acest caz apare tardiv, la 50-60 de ani), ci reprezinta complicatia unor alte afectiuni: displazia coxo-femurala, maladia Legg-Calve-Perthes, obezitatea, efortul exagerat, traumatisme sau fracturi ale soldului etc etc
Nu am inteles din expunerea D-voastra care este cauza coxartrozei: este vorba despre o displazie coxo-femurala, despre Legg-Calve-Perthes, despre o alta afectiune a cartilajului de crestere???
Displazia coxo-femurala se trateaza cu succes 100% pana la varsta mersului, utilizand metode de contentie specifice (ham Pavlik etc), maladia Legg-Calve-Perthes se trateaza prin imobilizarea indelungata a soldului etc.
Aceste afectiuni nu se transmit descendentilor (nu reprezinta maladii genetice).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Mariana (acum 9 ani)

Buna Mona, parerea mea este sa nu o lasi asa; si eu am o fetita de aproape 10 ani, acuza dureri de picioare de cativa ani,am fost cu ea peste tot si mi-au spus ca nu are nimic doar ca trebuie sa mai slabeasca (este mai plinuta). In cele din urma am reusit sa obtinem un diagnostic: legg calve magna (sper sa nu gresesc). Mi-au spus ca am pierdut timp pretios ( daca ar fi fost mai mica s-ar fi recuperat mai repede), dar eu ii multumesc Lui Dumnezeu ca nici acum nu este foarte tarziu. Am inceput un program de kinetoterapie si speram sa fie bine.
Nu te speria, insista cu investigatiile.
Cu bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: