Copilul tau are probleme cu somnul?

Oase si articulatii
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma

Buna seara as dorii si eu un sfat daca se poate am o fetita de 19 luni si nu prea vrea sa asculte de loc face exact invers decat ii spun de cand a inceput sa mearga are obiceiul de a merge pe varfuri si cand ii spun sa lase picioarele jos mai rau face si are si platfus pt asta am facut 20 de sedinte de kinetorapie si apoi in fiecare noapte dupa ce trece de ora 1-2 incepe sa planga sa se zbata sa faca urat trebuie so iau in pat langa noi ce pot face sa numai faca asa si inca ceva cum o cearta cineva sau ridica putin tonul incepe sa se bata singura asta cred ca a inceput cand la vazut pe nepotelul meu ca face asa. va rog din suflet ajutati-ma nu stiu ce sa mai fac si nici nu vrea sa mai stea fara mine. mii de multumiri si imi cer scuze ca am scris atat de mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Paul69 (acum 15 ani)

draga elena sincera sa fiu cred ca are probleme de personalitate s-au ai suferit vre-un soc ceva an timpul sarcini si s-a transmis la copil ori mergi cu el la medic ori la un preot toate mi se par normale dar cu plansul noaptea din somn nu e ok deci rezolva probleme cat nu-i prea tarziu sa ne dai de veste curaj si sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

sfatul meu este sa va linistiti daca vreti ca si fetita sa colaboreze deoarece copilul simte tensiunea mamei si va fi si el tensionat la randul lui. de obicei kinetoterapia nu le face pe plac copiilor si e normal sa mai aiba cosmaruri noaptea iar singura care-i poate alina suferinta fetitei este mama sau tata, depinde cine are rabdare si timp sa o linisteasca in timpul noptii. eu am doua fetite, una de 3 si cealalta de 1 an si daca vreau sa le conving sa faca cum zic eu, doar prin joaca reusesc. nu stiu daca merge metoda si la mersul pe varf dar puteti incerca. succes.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am o fetita de 3 ani si 7 luni si nu vrem sa dormim la gradi fara sa plingem putin inainte.cum sa o fac sa nu mai plinga?am reclamatii de la educatoare.....multumiri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna ziua.Copilul meu are 3 ani si 6 luni si dimineata imi spune ca a visat lupul si se trezeste speriata.Cum ar trebui sa procedez sa o fac sa inteleaga ca nu are de ce sa ii fie frica ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Va rog frumos spunetimi si mie ce trebuie facut ca un copil ca mine de 14-15 ani sa nu mai doarma intr-o zi de wee-kend 12 ore.deoarece mi sa spus ca voi da in galbeneata.cum pot sa ma tratez ca dimineata cand ma scol sa nu fiu obosit si sa mai trebuiasca sa dorm asa de mult.
va multumesc !!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Buna ziua tuturor. fetita mea are probleme cu dormitul aproape in fiecare seara. are aproape 8 ani, si cand se apropie ora de culcare inventeaza diverse motive pt a " decala" acest moment. de cele mai multe ori il cheama pe tatal ei sa mearga impreuna cu ea la somn dar de cele mai multe ori adoarme tatal inaintea ei. camera ei este sus la etaj, probabil e vorba de o teama de a ramane singura? astept sfaturile dvs. multe multumiri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am o fetita de 4ani si 5 luni si-n fiecare noapte dupa ora 12 jumate incepe a plange dar fara motiv spun eu.posibil sa viseze dar vreau sa va spun k problema asta cu nedormitu noaptea o am cu ea de cand s-a nascut.o trezesc sa-mi spuna de ce plange dar ea in momentul acela imi cere lapte pt k mai bea inca lapte cu biberonul.ea mai sufera si de neurofibromatoza care sa manifestat la picior simi spune k o doare ,,piciorul bolnav,,.daca imi puteti da un sfat in cazul acesta il astept .multumiri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vlad26 (acum 15 ani)

Mergi urgent la medic cu micuta: poate avea dureri insuportabile care se manifesta spontan in timpul noptii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am o fetita de8 luni,merge pe 9luni si cam se trezeste destul de des noaptea,cam la2 ore..papa putin dar cateodata cam plange.ziua adoarme cam la3 ore iar seara adoarme cam in jur de ora10jumate 11.care o fi cauza...ii ies dintii dar nu avem probleme de durere sau febra..sa fie asta cauza nesomnului...va rog sa ma ajutati cu un raspuns!multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: