Contuzie forte cot? raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de sandrei cu 10 ani in urma

Contuzie forte cot. asta a fost diagnosticul celor de la ortopedie floreasca.. de la urgente. cum s-a intamplat: am calcat pe mingea de fotbal si am cazut pe spate... normal ca am pus mana ca sa ameliorez caderea... dar cazatura fiind pe spate... cotul nu s-a putut flexa si a facut crantz...
au zis ca nu am nimic rupt si sa stau o sapt cu ea in ghips. ieri mi am scos ghipsul si ar trebui sa ma duc peste 2 zile la consult din nou.
problema e ca nu pot sa indrept mana la maxim, si nici sa o indoi mai mult de 90 de grade. dupa cum o simt... parca e ceva sarit de acolo... ori oasele ori mushiul... nu stiu... dar nu mi se pare in regula...
sa mai astept inca 2 zile pana la control? se poate ca 2 medici care mi au vazut mana sa nu fi observat ca este sarita din cot?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna seara!
Este foarte posibila existenta unei fracturi fara deplasare a capului radial, uneori dificil de obiectivat prin radiografii simple.
Problema capitala a fracturilor cotului este reprezentata de ankiloza rapida si definitiva care se instaleaza, si care necesita o kineto-terapie sustinuta si indelungata pentru re-dobandirea mobilitatii articulare.
V-as sugera un computer-tomograf al cotului (nu RMN!!!!!!) si, daca nu se obiectiveaza o fractura a paletei humerale (care sa necesite interventie chirurgicala), trebuie sa incepeti foarte rapid kineto-terapia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

koka (acum 10 ani)

koka

am aceiasi problema azi mi-a dat gipsul jos si ma trimes acasa am foarte mari dureri si nu pot sa o intind diagnosticul pus este fractura la nivelul capului radiusului ce trebue facut m-a chemat peste doua zile la control nu pot nici macar sa o intorc (sucesc )in vrun fel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

stancu andrei (acum 10 ani)

da... suna profesional raspunsul.. dar cand te duci in 2 spitale de stat doctorii ii zic ca nu ai nimic si te trimit acasa. au trecut 10 zile de cand am cazut si mana pot sa o mis la fel de mult.. doar ca nu mai ma doare asa de rau, ultimul dr a zis ca sunt ok si ca imi voi reveni,,,, sa speram ca avea dreptate.. desi eu simt ca nu e ceva la locul lui acolo la cot...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

koka (acum 10 ani)

am aceiasi problema azi mi-a dat gipsul jos si ma trimes acasa am foarte mari dureri si nu pot sa o intind diagnosticul pus este fractura la nivelul capului radiusului ce trebue facut m-a chemat peste doua zile la control

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

koka (acum 10 ani)

am aceiasi problema azi mi-a dat gipsul jos si ma trimes acasa am foarte mari dureri si nu pot sa o intind diagnosticul pus este fractura la nivelul capului radiusului ce trebue facut m-a chemat peste doua zile la control

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

sandrei (acum 10 ani)

ce sa faci.. te duci peste 2 zile la control :) si ai rabdare :) eu nu am avut un diagnostic asa de rau ca al tau.. si dupa 2 saptamani imi misc mana destul de bine.. am inceput si fizioterapia... e de durata recuperarea pentru o contuzie de cot si probabil si mai de durata penru o fractura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: