Am ruptura de ligamente la nivelul gleznei

Oase si articulatii
Intrebare postata de andrei_b3 cu 9 ani in urma

In decembrie 2013 am calcat stramb si am cazut, intimp ce mergeam spre casa, de la scoala. Am putut calca pe picior la cateva minute dupa incident, dar piciorul s-a umflat si a stat umflat 2 zile. In ianuarie anul acesta, mi-a "fugit" piciorul si iar am cazut. De data asta fara motiv. Am simtit ca si cum glezna a iesit din locul ei. De atunci port glezniera si nu m-a mai durat un timp.Am fost la doctor si a zis ca trebuie operat ca e ruptura de ligamente. Eu totusi stiam ca la ruptura nu poti calca. De luni am inceput un program de slabit care presupunere 3 sedinte de inot pe sapt. Am observat ca a inceput sa ma doara din nou piciorul acolo. Oare ce este?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Tarek Nazer MDr. Tarek Nazer este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua
E foarte greu sa putem pune un diagnostic doar din ce a ti spus , trebuie sa fiti vazut si consultat ca sa va pot ajuta cu recomandari si cu siguranta e nevoie de o radiografie .
Cu stima
Dr Tarek Nazer
Medic specialist Ortopedie si traumatologie .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Olea99 (acum 7 ani)

Acum trei saptamini am avut un accident cu skatebordul si miam rupt legamentul gleznei,am stat doua saptamini in ghips dar dupa ce lam scos continuie sa fie inflat si sa ma doara dimineata nu dar cind fac multe miscari incepw sa se umfle mai tare cum pot sa il tratez?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: