AJUTOR cerc vicios operatie LIA + hernie de disc raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de tudorgus cu 12 ani in urma

Buna ziua! de 3 luni sunt intr-o situatie disperata, nu mai am raspunsuri si am nevoie de o parere avizata, Daca cineva putea raspunde cu macar o parere ar insemna mult pt mine!
Acum 3 luni, pe data de 14 noiembrie am fost operat de ruptura LIA si menisc toarta de cos la genunchiul drept la Spitalul Universitar. operatia a decurs bine, am suruburi resorbabile, am urmat in primele 3 saptamani protocolul derecuperare si totul parea ok. In timp ce genunchiul se dezumfla si castigam in mobilitate, locul de unde s-a prelevat grefa (mai jos de genunchi) ramanea umflat si a inceput sa secrete un lichid. M-am dus de urgenta la spital, unde in 7 decembrie am fost din nou operat doar in acel loc, pentru curatirea zonei, cu diagnosticul prezumtiv de granulom de fir. Dupa cateva zile a inceput cosmarul: proba biologica colectata a relevat prezenta stafilococului auriu, probabil contactat in spital si care risca sa strice intreaga operatie daca ajungea in acel loc. Am urmat un tratament sever cu vancomicina si cefort perfuzabil odata la 8 ore timp de 2 saptamani, plus genunchiul strans in fasa, schimbare zilnica de pansament..! evident ca am intrerupt orice recuperare, indicatiile chirurgului fiind repaus, imobilizare in orteza la 0 grade. dupa 2 saptamani in urma analizelor si a aspectului clinic a rezultat ca am scapat de stafilococ.
astfel la inceputul lui ianuarie totul parea sa revina la normal.
Intre timp, pe fondul unor antecedente de probleme in zona lombara, suprasolicitand piciorul stang, pozitia si mersul deformat datorita genunchiului
Imi cer scuze..am postat din greseala mesajul incomplet..il voi continua sub forma de comentariu:
In ianuarie am fost diagnosticat cu hernie de disc transligamentara L5 - S1. Am intrerupt orice recuperaqre kineto datorita durerilor care au coborat pe gamba stanga. Am urmat tratament medicamentos.. dexometazona injectatbil 10 zilefara rezultate prea mari. In orice caz, cu genunchiul nerecuperat o operatie de hernie ar fi ultimul lucru imaginabil!
Intre timp, desi genunchiul parea ok, in 29 ianuarie fara vreun efort deosebit s-a umflat f mult, fiind in mare dificultate de deplasare. La ecografie se vede o cantitate importanta de lichid. Dupa repaus de 10 zile, gheata, antiinflamatoare locale mi-am mai revenit, am reinceput sa ies din casa, dar cu dificultate si nu mai mult de 2-300 m pe zi.
in data de 8 februarie genunchiul aproape imi exploda..mai umflat ca la operatie, imposibilitate de deplasare, dureri enorme.
Am fost la spital la chirurugul care m-a operat, am efectuat o punctie si astept rezultatul analizelor. Doctorul nu parea f mirat de evolutia genunchiul, presupunand o sinovita si dand-mi aceleasi recomandari: repaus, gheata, diclofenac..
sunt de o saptamana in casa, ma deplasez greu in carje, genunchiul se dezumlfa f lent, nu am un diagnostic precis..
SUNT DISPERAT, intr-un cerc vicios din care nu vad cum mai ies: genunchiul mi se umfla periodic, nu pot face recuperare datorita herniei, iar mersul chinuit, deformat imi afecteaza spatele! medicina alopata imi ofera urmatoarele remedii: repaus si gheata pt genunchi (pana cand oare..daca la cateva zile de cand ma simt mai bine se umfla din nou?) nimic pt hernie (am epuizat tratamentul cu antiinflamatoare dupa vreo 3 sapt de injectii, nu mai e decat operatia, totusi nerecomandabila in situatia mea de acum sau sa treaca de la sine).
CE SA MAI FAC? cum depasesc situatia asta, nu mai am resurse fizice, imi sunt atrofiai muschii..cu psihicul nu mai vorbesc..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

mary (acum 12 ani)

cred ca ai fost inca una din victimele sistemului nostru sanitar unde medicii nu fac meseria decat pt bani iar microbii sunt in floare in salile de operatie pt ca au angajati puturosi si incompetenti .daca operatia era reusita nu aveai voie sa te simti asa .trebuie sa te aduni ...sa iti revii sa mai consulti si alti medici iar la varsta ta o operatie de hdl te-ar handicapa pe viata daca nu ai fi operat intradevar de un medic competent (mai exista cate unul ) operatia pe coloana daca nu este facuta cum trebuie si daca nu este cu adevarat necesara te va destabiliza detot asa ca ai grija .iti recomand sa incepi sa faci recuperare pt genunchi si in acelas timp ce se poate si pentru hernie cauta un medic de recuperare bun poate iti recomanda o statiune balneoclimaterica .sanatate iti doresc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tudor g (acum 12 ani)

multumesc pt sfaturi si urari!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

ar fi bine sa efectuati si un consult reumatologic pentru a exclude posibile afectiuni inflamatorii . se poate apela la purtarea unei orteze de genunchi mobila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

nicoleta timisoara (acum 10 ani)

buna! sotul meu a facut rmn si are hernie de disc! pe langa asta are si un psoriazis extins pe aprox 70 % pe suprafata corpului. vreau sa fiu cat se poate de scurta,de credibila si la subiect!! nu recomand operatia! sotul meu s-a vindecat si de hernie si mai ales de psoriazis (va pot trimite si poze daca nu ma credeti) cu HIRUDOTERAPIE!!!! poate daca imi spunea cineva as fi fost reticenta dar vazand cu ochii mei pe sotul meu care pur si simplu se zvarcolea de durere si acum poate sa si alerge usor....e incredibil!!!totul s-a rezolvat intr-o luna si jumatate! de doua ori pe saptamana lipitori, masaj si ELONGATII. aveti grija ce alegeti! operatia sa fie ultima solutie!!sanatate!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: