Afectiuni ale genunchilor raspuns medic

Oase si articulatii
Intrebare postata de Marian Timofte cu 10 ani in urma

Salut!

Vă adresez o întrebare din partea mamei, sper că o veţi putea ajuta.
Acum nu avem când să ne ducem la medic şi vrem să găsim pe internet răspunsul.

De vreo 2 săptămâni o deranjează un genunchi. Atunci când vrea să se aşeze în genunchi, nu poate. Spune că de parcă ar avea bule cu apă care se sparg, de la care o ustură genunchiul în interior.

Am căutat pe internet şi nu am găsit afecţiuni cu aşa simptome. Poate voi ştiţi.

Vă mulţumim mult!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Simptomele sunt absolut tipice in cazul distrugerii cartilajului articular al genunchiului (gonartroza).
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv (cat timp pe zi petrece in picioare sau mergand), antecedente traumatice, reumatologic-inflamatorii etc.
Asteptam elemente cu adevarat relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Oase si articulatii.

Marian Timofte (acum 10 ani)

Bună ziua!

Mama are 59 de ani, 81 kg şi 1,60 cm. Lucrează toată viaţa la birou. Nu îi place să facă sport, dar în fiecare weekend face multe prin grădină. Nu a fost niciodată bolnăvicioasă şi nici acum nu are alte afecţiuni.

Doream să aflu cam ce prezintă simptomele ei şi să ştim cu ce fel de unguent să dea genunchiul. În mod normal, genunchiul nu o doare. Doar atunci când vrea să se aşeze pe el.

Cam asta e. Vă mulţumesc mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Marius Uscatu MDr. Marius Uscatu este un medic autorizat SFM (acum 10 ani)

Buna ziua!
Asa dupa cum va precizam in raspunsul precedent, este vorba despre distrugerea cartilajului articular (gonartroza), provocata de cele 30 kg in exces si agravata de efortul fizic (stat in picioare, mers pe jos etc).
Pe termen scurt-mediu se impune reducerea drastica a efortului fizic, iar pe termen mediu lung scadere ponderala (30 kg).
Nu se pune problema de vreun unguent, ar fi impotriva logicii de tip elementar (nu poate influenta distrugerea accelerata a cartilajului articular).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marian Timofte (acum 10 ani)

Vă mulţumesc mult pentru răspuns.
Acum ştim despre ce e vorba şi putem lua măsurile necesare.

Să aveţi o săptămână frumoasă!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: