Refuzul de a manca

Nutritia copiilor
Intrebare postata de maria506 cu 15 ani in urma

Am o fetita de aproape 5 luni.
de la 2 luni si 3 sapt a inceput sa planga la san fff tare. la 3 luni am fost la bilant, nu luase decat 200 grame. am trecut pe muls si pe supliment, ca sa i-a in grautate. i-am dat initial milumil ca suplimnent, dupa cateva zile isi revenise si manca. apoi a inceput sa nu mai manance, avea dati cand manca 60 ml la interval de 3,4 chiar 5 ore. am mers la medic i-a dat tratament: sanosol, fier si tonotil, cu specificarea sa incep tototilul dc nu incepe sa manace. a facut si urocultura care a iesin negativa.3 zile si-a revenit si a mancat, apoi a revenit la vechiul obicei...50-60 ml. am inceput tonotilul, o fiola pe zi trebuia sa ii dau dar nu reuseam sa ii dau decat jumate. oricum de mancat nu imi manca dar a devenit ffff agitata. acelas rezultat.
am recurs la un alt peditru, care i-a prescris urmatorul tratament: peritol (2ml), integra baby (2,5 ml) si vitmaina C, tablete de 100 dizolvate intr-un pic de apa.
isi revenise pentru 1 sapt si ceva. la 4 luni avea 6 kg si 64 cm. i-am facut vaccinul si dupa vaccin a reluat vechiul obicei. la 3 luni si 3 sapt am inceput prediversificarea, initial imi manca si suc de morcov si suc de mar, chiar si cereale, acum le refuza, tine gurita inchisa sa nu intre lingurita.
precizez s-a nascut cu 3100 gr, in primele 2 luni mi-a luat 1 kg/luna. de la 2 luni doarme toata noaptea, si isi p***adegetul. am tot zis ca si-l p***ade foame, dp***ancer cu lapte nu vrea.
cam cat manaca copilul meu:
prima masa dimineata, ora 6-7: 120 ml
ora 10-11: 60-80 ml, cateodata o refuza (indiferent dc ii dau suc de fruct inainte sau nu...)
orele 14-15: 140-150ml
orele 18-19: 80-100 ml
orele 21-22 (dupa baita): 150-180 ml
peste noapte nu se trezeste chiar dc ii e foame, isi p***adegetul, am incercat sa ii dau sa manace si mananca in somn, nu se trezeste, pe la 3,4 dim, apoi refuza masa de dimineata.
e voioasa, mai are zile cand e tare maraita. se intoarce de pe stape pe buritca singura, intinde mainile dupa jucarii. se joca singura o perioada si este energica.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

Florian Alex (acum 15 ani)

Mitakado, felicitari pentru fetita! Eu cred ca, copilul nu are probleme de sanatate, ca este perfect sanatos. Am si eu un baietel de trei luni, nu am mare experienta, dar o sa incerc sa fac cateva observatii pe marginea comentariului tau. In primul rand, nu exista mamica sa nu aibe laptele bun. Sunt perioade in care cererea copilului este mai mare decat produce sanul (obisnuit cu o cerere mai mica) si in acele perioade e posibil ca bebeul sa nu se sature. Dar, productia lactata se obisnuieste conform cererii copilului si in maxim 2-3 zile lucrurile revin la normal, cu multa rabdare. Copii care nu au greutatea prea mare la nastere, au tendinta sa recupereze in primele luni dupa nastere. Nu sunt putine cele 200g luate in luna 3, intrucat in mod normal in fiecare din primele trei luni un sugar trebuie sa ia in greutate intre 750-800g. Pot exista luni in care bebelusul sa nu mai ia in greutate, pentru ca el a luat suficient in lunile anterioare. Nu intotdeauna foarte mult inseamna foarte bine. Aceste specificatii mi le-a facut un medic gastroenterolog de la spitalul Grigore Alexandrescu. Mie personal mi se pare destul de incipienta administrarea fierului. Pe de alta parte, nu-ti face griji cu cerealele: majoritatea medicilor foarte buni si cei din strainatate, nu mai recomanda cereale la sugari (cel putin pana la un an) pentru ca acelea contin faina in principal si nu au aceleasi calitati nutritive ca laptele si fructele si legumele. Sunt foarte multi copii care chiar pana la un sase luni nu sunt hraniti decat cu lapte matern si sunt perfect sanatosi. Sfatul meu este sa mergi la un singur medic (daca se poate sa fie specialist, eventual gastroenterolog) dintr-un spital mare, care sa aibe zilnic de-a face cu astfel de cazuri. Nu contest meritele si competentele medicilor pediatri de familie, dar nu intotdeauna solutiile dansilor sunt cele mai bune. Fetita nu-si p***adegetul de foame, ci pentru ca sugarii au dorinta de supt foarte mare si doreste sa o compenseze si noaptea prin suptul degetului. Incearca sa-i dau o suzeta, suptul degetului este mult mai greu de dezvatat decat renuntarea la suzeta. Bebele meu, adoarme cu suzeta, iar cand nu o mai vrea, pur si simplu o scuipa.
Multa sanatate si tie si bebelicii!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

loredana10111355 (acum 15 ani)

Sunt de acord cu Csara ca nu se poate ca laptele matern sa nu fie bun, nu se intampla niciodata acest lucru. Cerealele, painea, mamaliga sunt tot mai rar recomandate pana la varsta de 1 an. In ceea ce priveste cresterea copilului o sa-ti scriu acum ce am gasit in cartea de pediatrie scrisa de dr Ciofu, un pediatru in care eu am mare incredere. In primele 4 luni copilul trebuie sa ia cate 750g/luna , apoi in lunile 5-8 cate 500g/luna si in lunile 9-12 cate 250g/luna. Asa ca daca fetita ta avea 6kg la 4 luni si s-a nascut cu 3100 g era foarte bine. Daca se dezvolta armonios si e vesela, nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme. Daca mai ai intrebari iti stau la dispozitie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nico (acum 14 ani)

ba imi pare rau !cerealele sunt bune /
se incepe diversificarea cu suc mar , morcov ,apoi cereale .
sunt f, bune ,,,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

da asa este cea mai buna hrana pana la 6 luni este sanul ; dar daca nai laptele de stul de consistent ce faci ?normal ii sai lapte de complectare ieu am o fetita de 1an si 6 luni si pana la 3 luni iam dat si san si lapte pref nan ssi de la treiluni doar nan . de la 4 luni si 2 sap am inceput diversificarea si acum mananca lapt tot nan dar junior .dar mananca f bine mancare va pop

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

da sant bunicele nu f bune dar mai bine daca nui dai cereale dai mancare buna si f multe fructe ieu ii dau zilnic fructe si ii merge f bine si sa sti ca de la 8 luni ii du orice mai putin carne de porc dar iam dat de craciun o sama nui da prajeli va pup

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alexandra (acum 10 ani)

Copilul meu are 5 luni,greutate 6,16kg,de la 4 luni jum ii dau lapte praf si san doar noaptea,plus la masa de pranz supita din radacinoase!de o sapt nu a luat deloc ingreutate,chiar a dat inapoi 40 de gr,specific k este racita si ia tratament cu antibiotic!la sfatul medicului familie i-am facut hemoleucograma care a iesit bine!este normal sa dea inspoi in greutate doar k este racita?va rog mult sa-mi dati un rasp!va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 8 ani)

baietelul meu are 5 luni si 8kg30 gr iam dat numai lapte de mama si am inceput cu diversificarea cu mar ras banana si ceai si din cand in cand supica eu cred k e bine si noua nea recomandat Tonotil cate 3ml din fiola si restul a zis sa il beau eu nu stiu la ce foloseste dar o aa incep sa il dau

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Rasvan (acum 2 ani)

Buna Maria, întâmpin o problema similară cu bebelușul meu. In cazul in vezi acest mesaj, as aprecia enorm dacă imi poți trimite un semn. 0726901809

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: