Dolicocolon

Nutritia copiilor
Intrebare postata de Florentza75 cu 13 ani in urma

Am un baietel de 5 ani, diagnosticat cu dolicocolon - in urma radiografiilor, a irigoscopiei ... problema noastra este ca se constipa extrem de repede - de ex. daca mananca un snitel de pui - 4-5 zile nu mai face scaun, daca mananca biscuiti ... pilaf etc.

Desi ii dau smantana, suc de portocale, uneori apelez si la un laxativ sirop ( Lass Baby ) abia - abia il fac sa iasa. Mi s-a intamplat odata sa nu faca kk 8 zile - cu toate insistentele mele - supozitorul iesea intreg sau 3/4 - dar kk tot nu facea - am ajuns cu el la spital, i-au facut 4 clisme - medicul sperand sa faca dupa prima, a doua, si tot asa - a ajuns la 4 clisme - s-a mirat si dl. doctor - care dupa 1-2 clisme era convins ca v-a face in urmatoarele 15 min. - si tot nu a facut in ziua aceea - abia a 2-a zi pe seara.

Rugamintea mea este - sa-mi spuneti daca trebuie sa tina un regim strict dat de un nutritionist - sau ce anume sa-i dau sa mai reduc din probleme ( ceaiuri, alimente, medicamente pe baza de plante, nu stiu nici eu - medicul mi-a spus ca nu este de operat, sa reglez din alimentatie - dar oricat as incerca tot nu reusesc sa-l fac sa aiba un scaun la 2 zile) - plus ca atunci cand are colonul plin are niste dureri de burta - plange intr-una, mi se rupe sufletul - mi-e si frica sa nu pateasca ceva - de ex. ocluzie intestinala.
De asemeni, un alt medic chirurg pediatru mi-a spus ca daca 2 zile nu face, a 3-a zi sa vin cu el la spital pt clisma ... nu am procedat asa, va spun sincer, nu am vrut sa-l chinui atat ... am incercat cu mazare, rosii, smantana ... dar greu, f greu.
Daca mai are cineva probleme asemanatoare - il rog sa-mi spuna si mie cum se descurca.
De asemeni, sfatul unui medic mi-ar fi de mare ajutor.
Va multumesc pt timpul acordat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

elena (acum 13 ani)

In constipatii alimentatia este foarte importanta. Trebuie consumate multe fructe(bananele constipa) Prunele uscate sunt foarte bune. Dimineata, inainte de mancare ar trebui sa-i dai o lingura de miere de albine si un pahar cu apa. Eu am baut un pahar cu un amestec format dintr-o lingura de miere 2 linguri de otet de miere si apa. Mi s-a reglat foarte bine digestia. Nu stiu daca este recomandat otetul de mere copiilor.Deasemenea taratea este foarte buna. Poti sa amesteci tarate de grau cu miere, dimineata sau sa pui seara o lingura de tarate in tr-un pahar cu apa si dimineata, pe stomacul gol sa bea numai apa(amestecata cu miere chiar). Este foarte bun iaurtul din comert numit Activia. Contine fibre si bifidus antiregularis care combat constipatia. Trebuie intensificat consumul de alimente care contin fibre. Cauta pe Google articole scriind: ''''constipatia la copii'''' sau ''''fibre alimentare'''' ''''alimentatia anticonstipatie'''' ori alte cuvinte care ar putea sa te ajute. Consumul de lichide este foarte important. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Adauga in orice fel de mancare [ daca este supa sau ciorba, sa fie doar calduta], in iaurt, sucuri de fructe, chiar apa [ in care pui o lingurita de miere ] , cate o lingura de tarate de grau, de trei ori pe zi si efectul este garantat. Daca nu-i place gustul, in mancarea gatita n-o va simti. In functie de rezultat, poti mari sau micsora cantitatea. Nu trebuie tinut un regim alimentar deosebit. Este indiferent cand i-o dai....... Singura conditie este sa-l faci sa consume cat mai multe lichide. Taratea de grau nu are nicio contraindicatie, contine multe vitamine si minerale. Apa de tarate,pregatita de seara, este mai mult pt. slabit. Incearca cu incredere, iti vorbesc din experienta.........Succes !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adrienne (acum 13 ani)

Taratea de grau se gaseste la magazinele Plafar,la pungute de 250 gr. sau 300 gr., la pretul de 1,5 sau 2 lei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

colnago (acum 13 ani)

Pentru combaterea constipatiei baietelului poate fii de mare ajutor bautura bioactiva Tahitian Noni, este total natural si fara contraindicatii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florentza75 (acum 13 ani)

Va multumesc mult pt raspunsuri, o sa incerc tot ce mi-ati sugerat ( produsele Noni nu le-am incercat - stiu ca sunt scumpe dar si bune, din auzite) ... mierea nu-i lipseste, zilnic ii dau dimineata pe stomacul gol iar ceaiul numai cu miere il indulcesc , tarate am incercat dar nu prea-i plac, am sa mai insist.
Fructe nu prea mananca, abia reusesc sa-i dau un fruct pe zi, la fel si lichidele - cca 1 l / zi bea ( luand in calcul si ciorba) ... banuiesc ca e putin ... nu prea e mancacios. Un medic mi-a recomandat Detoxifiant sirop - mi-a zis ca are si efect laxativ datorita uleiurilor pe care le contine, insa fiind pe baza de alcool nu am putut sa-i dau - nu-i placea gustul ( o lgt. diluata intr-un pahar cu apa).
O zi buna tuturor!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Aurelia (acum 12 ani)

Al meu are tot 5 ani si face rar ca al tau si mie mi-a facut la 9 zile dar spre mirarea mea la el nu pare constipatie pentru ca iese destul de usor dar trebuie sa-l trimit eu sa faca el nu simte nevoia ????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florentza75 (acum 10 ani)

Intamplator am regasit postul meu din urma cu 3 ani ... exista diferente mari intre perioada cand am scris acel comentariu si acum ... acum nu mai am copilul. Nu stiu daca aceasta constipatie cronica a declansat un cancer cerebral ( sau a fost o gena ereditara, desi am facut teste genetice si au iesit OK), insa in luna ian. 2012 i-am depistat o tumora cerebrala, iar in aug. 2012 copilasul meu a devenit un ingeras.
Vreau sa trag un semnal de alarma asupra constipatiei pe termen lung, ani de zile, este periculoasa, poate declansa cancer de colon. Toate toxinele nu fac bine daca nu sunt eliminate, ele se absorb in organism .... Aveti mare grija, evitati constipatia la copii.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefania (acum 10 ani)

Buna.Imi pare rau sa aud despre copilul tau dar eu te sfatuiesc ca atunci cand el este mai mare sa mergeti in Bucuresti pentru o operatie.Si eu am acceasi problema de cand m-am nascut, si acum am 14 ani.Nu imi amintesc ce imi dadea mama cand eram mica dar imi amintesc ca o rugam sa nu mai imi puna supozitor si sa nu merg la doctor.La 10 ani am fost la spital din cauza ca mi se unflase foarte mult burta si mama a decis sa mergem acolo.Dupa cateva clizme am reusit sa ies mai des.Apoi la 12 ani ne-am intors pe baza de "a rezolva problema".La 12 ani mi-a facut o curatare completa pe baza de anestezie,atunci afland ca am un mega dolicocolon sau in urma cu 2 ani nu sunt sigura.
Imi amintesc ca inainte de a pleca de la spital doctorul Tica a spus ca nu se poate rezolva problema fara operatie.Mama a insistat sa nu o facem atunci ac***a doar 12 ani.Dupa lungi sedinte cu un pshihiatru si alti doctori am ajuns tot la doctorul de familie(acum cateva luni).
Acolo doctorul a convins-o pe mama ca trebuie sa fac o operatie altfel mi-asi distruge copilaria.Ea ne-a sfatuit sa mergem la Bucuresti(noi traind in Constanta) deoarece acolo sunt mai avansati doctorii.Ne-a spus ca operatia este usoara si ca nu poate aparea nici-o complicatie.
Acum astept cu nerabdare data de 17-20 Ianuarie 2014 pentru a putea contacta un doctor sa scap o data pentru tot deauna.
(Vroiam sa adaug ca am incercat tot felul de pastile naturite si ColonHelp dar nu a ajutat sa scap de problema)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ersin (acum 9 ani)

Cred ca nu ai citit cu atentie, nu mai are copilul in urma unui cancer

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefaniaa (acum 10 ani)

Buna.Imi pare rau sa aud despre copilul tau dar eu te sfatuiesc ca atunci cand el este mai mare sa mergeti in Bucuresti pentru o operatie.Si eu am acceasi problema de cand m-am nascut, si acum am 14 ani.Nu imi amintesc ce imi dadea mama cand eram mica dar imi amintesc ca o rugam sa nu mai imi puna supozitor si sa nu merg la doctor.La 10 ani am fost la spital din cauza ca mi se unflase foarte mult burta si mama a decis sa mergem acolo.Dupa cateva clizme am reusit sa ies mai des.Apoi la 12 ani ne-am intors pe baza de "a rezolva problema".La 12 ani mi-a facut o curatare completa pe baza de anestezie,atunci afland ca am un mega dolicocolon sau in urma cu 2 ani nu sunt sigura.
Imi amintesc ca inainte de a pleca de la spital doctorul Tica a spus ca nu se poate rezolva problema fara operatie.Mama a insistat sa nu o facem atunci ac***a doar 12 ani.Dupa lungi sedinte cu un pshihiatru si alti doctori am ajuns tot la doctorul de familie(acum cateva luni).
Acolo doctorul a convins-o pe mama ca trebuie sa fac o operatie altfel mi-asi distruge copilaria.Ea ne-a sfatuit sa mergem la Bucuresti(noi traind in Constanta) deoarece acolo sunt mai avansati doctorii.Ne-a spus ca operatia este usoara si ca nu poate aparea nici-o complicatie.
Acum astept cu nerabdare data de 17-20 Ianuarie 2014 pentru a putea contacta un doctor sa scap o data pentru tot deauna.
(Vroiam sa adaug ca am incercat tot felul de pastile naturite si ColonHelp dar nu a ajutat sa scap de problema)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefania (acum 10 ani)

Buna.Imi pare rau sa aud despre copilul tau dar eu te sfatuiesc ca atunci cand el este mai mare sa mergeti in Bucuresti pentru o operatie.Si eu am acceasi problema de cand m-am nascut, si acum am 14 ani.Nu imi amintesc ce imi dadea mama cand eram mica dar imi amintesc ca o rugam sa nu mai imi puna supozitor si sa nu merg la doctor.La 10 ani am fost la spital din cauza ca mi se unflase foarte mult burta si mama a decis sa mergem acolo.Dupa cateva clizme am reusit sa ies mai des.Apoi la 12 ani ne-am intors pe baza de "a rezolva problema".La 12 ani mi-a facut o curatare completa pe baza de anestezie,atunci afland ca am un mega dolicocolon sau in urma cu 2 ani nu sunt sigura.
Imi amintesc ca inainte de a pleca de la spital doctorul Tica a spus ca nu se poate rezolva problema fara operatie.Mama a insistat sa nu o facem atunci ac***a doar 12 ani.Dupa lungi sedinte cu un pshihiatru si alti doctori am ajuns tot la doctorul de familie(acum cateva luni).
Acolo doctorul a convins-o pe mama ca trebuie sa fac o operatie altfel mi-asi distruge copilaria.Ea ne-a sfatuit sa mergem la Bucuresti(noi traind in Constanta) deoarece acolo sunt mai avansati doctorii.Ne-a spus ca operatia este usoara si ca nu poate aparea nici-o complicatie.
Acum astept cu nerabdare data de 17-20 Ianuarie 2014 pentru a putea contacta un doctor sa scap o data pentru tot deauna.
(Vroiam sa adaug ca am incercat tot felul de pastile naturite si ColonHelp dar nu a ajutat sa scap de problema)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Stefania (acum 10 ani)

Imi pare rau pentru postarea de multe ori dar nu credeam ca a fosst postat :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11640888981 (acum 2 ani)

Poate are dolicolon ,adică colonul mult mai mare de la naștere.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: