Interval intre alaptarea la san, bb de 2 luni

Nou nascutul
Intrebare postata de Alina- Carmen9 cu 12 ani in urma

Buna ziua
Am o fetita scumpica de 2 luni si 11 zile. O alaptez exclusiv la san, numai ca m-i se pare ca cere destul de des sa manance, mai exact la 1h 1/2- 2 h de cand o pun la san si p***aaproximativ 5-7 minute. Se satura oare, e lapte suficient? Daca vrea des inseamna ca nu e laptele consistent, ar trebui suplimentata masa cu formula de lapte?
Exista un test sa-ti masori calitatea laptelui matern?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

claudia (acum 12 ani)

Si eu am o fetita de 1 an aproape, si, la fel ca si fetita ta pana la sase luni (cand i-am facut eu un program) o alaptam la 1 ora, 1 ora jumate, maxim 2. Pana la doua luni imi cerea la jumate de ora, mai exact nu exista sa fie treaza si sa nu vrea sa manance. CAnd a facut 2 luni, nu i-am mai dat eu asa des, o mai pacaleam cu ceai, sau o leganam ....Fetita mea pe la 3-4 luni a inceput sa suga la san 6 - 8 min maxim, si la fel ca si tine, mi-am pus aceeasi intrebare. Dar eu cred ca, asa mananca ea. PRobabil mai putin si des. Ca si greutate a luat normal. Doar in a doua luna cand manca la jumate de ora mi-a luat 1.650 kg. Alapteaz-o cat de des poti, si daca vrei poti sa-i suplimentezi cu lapte praf din cand in cand. Vezi ca sunt tetine de la Avent care imita sanul. NU ti se obisnuieste la biberon daca ii dai cu tetinele astea. Eu ii mai dadeam seara pana la doua luni cam 60 ml de lapte praf, si la un moment dat mi-a refuzat biberonul. A vrut numai san. Acum sunt la operatiunea intarcare, si, bineinteles, dupa ce m-am chinuit sa-i introduc biberonul - si nu cu tetina normala, ci cu un fel de adaptor, tot din silicon - acum imi ia si lapte praf, si tot nu renunta singura la san.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina- Carmen9 (acum 12 ani)

Merci frumos Claudia de raspun. Sa-ti traiasca fetita!!
Cat ai alaptat-o?
Sa stii ca si eu am tetina si biberon de la Avent dar nu stiu daca e din aia ce imita conformatia mamelonului. Ce lapte praf i-ai dat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 12 ani)

eu i-am dat NAN 1 hypoalergenic, la indicatia medicului. Fata mea la sfarsitul acestei luni face 1 an si inca nu am intarcat-o. Dar, intr-adevar, laptele meu nu-i mai ajunge, si am inceput deja sa-i dau lapte praf. Ca pe un sfat iti zic si cum am reusit sa o fac sa-l accepte ( acum ii dau Milupa): tot la indicatia mediclui, o saptamana nu i-am dat mancare solida deloc, si am alaptat-o mai rar - de doua ori pe zi. Primele zile mai ca nu manca deloc, dar apoi a inceput sa-l accepte, mai ales ca ea nici biberonul nu-l accepta. Acum folosesc un fel de adaptor tot din silicon, care se pune la biberon, tot de la Avent. Dar sunt canute de la NUK care sunt mai bune, pentru ca nu curge prin adaptorul asta, trebuie sa traga din el, dar fata mea nu stie sa traga, asa ca-i dau acesta de la Avent, care curge si singur. Daca mai ai ambalajul de la tetine, scria daca sunt din cele care imita sanul. Au gaurile foarte mici, mai ca nu se vad. Oricum, orice decizie ai lua, chiar daca laptele tau nu i-ar fi de ajuns, eu te sfatuiesc sa o alptezi in continuare, chiar daca ii dai supliment. Nici un lapte praf nu-ti imunizeaza copilul. Multa bafta si scuze pentru intarziere, nu mai gaseam articolul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

claudia (acum 12 ani)

Si inca ceva. Eu, de la trei saptamani dupa nastere, am inceput sa iau un supliment pentru lactiatie. GALAFOR se numeste, este vreo 35 lei in farmacii. Eu am citit despre el pe internet. Cand mi-am intrebat pediatra daca sa-l iau, mi-a zis ca nu-i nevoie, ca sa iau vitamine, sa beau multa apa si lactate multe. Dar, eu le-am luat pana acum doua saptamani, si zic eu, si-au facut efectul.
Si multumesc pentru urare. Sa-ti traiasca si tie fetita, sa va bucurati de ea!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: