E bine sa legam nou nascutul sau nu?

Nou nascutul
Intrebare postata de IuliaLya cu 13 ani in urma

Buna.
Sunt Lya fetita mea are 2 luni se numeste Giada.
Bunicuta ei draga mi-a invatat-o legata si acum fata mea cand vrea sa doarma plange pana o leg. Problema mea e ca vrea legata si atunci cand iesim. Cand nu o legam in timpul somnului misca mereu manutele si se trezea repede, nu ca acum ar dormi mult dar macar pare mai linistita. Eu fiind in Italia toti se uita urat lung cand imi vede fata legata.
E bine sau ar trebui sa incerc sa o dezvat de legat. Pana la ce luna sa o tin legata? Va pup mamici si pe ai vostrii pitici.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

Iuli (acum 13 ani)

Cum adica legata?! Cum sa legi un copil??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mimi (acum 13 ani)

presupun ca infasata

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 13 ani)

Da, m-am exprimat gresit, infasata, cum ne infasa pe noi mamele.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Kasho (acum 13 ani)

Iuli, infasata intr-un pled ( ca o sarmaluta ). Si pe noi ne tineau parintii si bunicii infasati si suntem mari. Credeau ca asa nu ramanem "cracanati" si ni se indreapta picioarele. Insa pt bebe e mai usor si mai comod sa-si tina picioarele usor departate, tip broscuta, mai tarziu , pe la un an jumate incep sa ia forma corecta.
Unii spun ca e mai bine pt bebelus sa nu fie infasat, mai ales ca se confrunta in aceasta perioada cu colicii, si se simt mai lejeri. Si noi, adultii, cand avem crampe ne este mai comod si mai suportabil sa fim cat mai lejer, nicidecum stransi si apasati de haine pe abdomen. Plus ca incepe sa-si cunoasca corpul, manutele primele, daca e infasata, e cam greu sa le miste pt a le cunoaste. Ramane la latitudinea ta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Pe mine nu m-a legat nimeni. Chiar nu vad de ce ar face cineva asa ceva... Ii pui copilului niste manusele cand doarme ca sa nu se zgarie cu unghiutele (taiate scurt) si gata. Exista acum salopete, Pantalonasi pt copii... Pe vremuri nu erau...acum exista!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 13 ani)

Ideea e ca eu asi vrea sa nu o infasor dar ea acum asa vrea sa doarma, nu stiu poate se simte mai in siguranta. Altfel da cu manutele si se trezeste repede.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 13 ani)

Nici eu nu asi vrea sa o tin infasata caci nu imi place dar asa e mai linistita,unghiute nu are ptr ca ii le tai tot timpul cand vad ca ii apar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 12 ani)

Multumesc lui D-zeu am dezobisnuit fetita si de infasat si de tinut in brate acum singura mea problema a ramas leganatul, cand vrea sa doarma trebuie sa o plimb cu caruciorul sa o legan sau sa o pun in leaganul ei sa adoarma asa pur si simplu doar in patutul ei nu doarme si stiu ca o sa imi vina foarte greu sa o dezvat de leganat dar cred ca acum inca e prea devreme are avea 3 luni. Voi ce parere aveti?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bianca bibi (acum 12 ani)

Si eu am avut o problema cu infasatul traiesc in germania si aici oamenii sunt altfel fata de noi romanii daca le spui de infasat se uita la tn foarte uimiti,si nici nu gasesti fasha.si eu am crezut ca o sa ramana cracanat daca nu il leg bine nici nu am de unde sa stiu ca are abia 3 luni si 2 sapt.si baiatelul meu se speria la inceput de maini dar s-a obisnuit deci trebuie doar sa incerci mai mult fara fasa.iar cu leganatul am si eu aceeasi problema el adoarme doar pe picioare cum ne legana pe noi pe vremuri parintii si acum nici in carutz nu mai vrea sa doarma doar daca e leganat am o mare problema cand ies la plimbare si nush cum sa il dezvat.da-ti va rog frumos o solutie.ast msg...multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 12 ani)

Bianca, ajutorul meu foarte mare a fost leaganul ptr copii. Cum am spus si mai sus nu doarme singura de buna voie trebuie leganata tot timpul si cred ca majoritatea parintiilor au aceasta problema, dar de cand i-am luat leaganul sta acolo o leagana si ii si canta si sigur ii place caci nu imi plange, o mai pun si in fata televizorului la desene si cateodata nici nu zic ca am copil mic. Si a mea are 3 luni si 2 saptamani si la fel cand ieseam cu ea in oras nu voia sa stea de loc voia numai in brate acum nu stiu ce sa intamplat dar sa mai linistit pot sa spun ca am copil cuminte, se uita in jur e interesata de tot ce vede si tot ce aude si adoarme singurica. Sera cand o pun la culcare si eu trebuie sa o legan pe picioare dar zic eu ca toatec astea vor trece cu timpul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

IuliaLya (acum 12 ani)

Bianca, ajutorul meu foarte mare a fost leaganul ptr copii. Cum am spus si mai sus nu doarme singura de buna voie trebuie leganata tot timpul si cred ca majoritatea parintiilor au aceasta problema, dar de cand i-am luat leaganul sta acolo o leagana si ii si canta si sigur ii place caci nu imi plange, o mai pun si in fata televizorului la desene si cateodata nici nu zic ca am copil mic. Si a mea are 3 luni si 2 saptamani si la fel cand ieseam cu ea in oras nu voia sa stea de loc voia numai in brate acum nu stiu ce sa intamplat dar sa mai linistit pot sa spun ca am copil cuminte, se uita in jur e interesata de tot ce vede si tot ce aude si adoarme singurica. Sera cand o pun la culcare si eu trebuie sa o legan pe picioare dar zic eu ca toatec astea vor trece cu timpul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mara (acum 12 ani)

Lasa-l sa adoarma singur. O sa fie greu la inceput apoi o sa se obisnuiasca.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: