Pareza de plex brahial raspuns medic

Neuropatii Plexopatia brahiala Sindromul de apertura toracica
Intrebare postata de daniela botosani cu 11 ani in urma

Buna ziua sunt din botosani, baietelul meu, in varsta de 3 saptamani, la nastere sa ales cu o pareza de plex brahial dreapta,si clavicula rupta, suntem disperati pt ca nu prea stim cu ce ne confruntam si din ce cauza sa intamplat acest lucru, vina medicului sau ceva de dinainte.Am fost la spitalul de pediatrie din oras unde a fost vazut de un medic si ia dat sa faca kinetoterapie si masaj spunand ca nu vor fi probleme, doar un nerv este afectat si ca se va reface in timp.Neac***a prea mare incredere in medicii din botosani am plecat la bucuresti la clinica dr. Obregia. Acolo ni sa spus ca nu trebuia sa i se faca masaj si au intrat ei cu alt fel de kineto, ceva pe puncte, au facut o analiza si se pare ca mai multi nervi ar fi afectati,intr-o zona a capului nu crete par iar ochiul drept il deschide mai greu dar nici aici nu ni se spune mare lucru. Puteti sa-mi explicati dvs in ce consta boala asta si ce ne recomandati, medici din romania - tratamente etc. multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

Sari (acum 11 ani)

Este foarte important sa incercatzi sa va aducetzi aminte daca in timpul sarcinii a-ti avut d-voastra ceva evenimente nedorite, lovituri, stari de soc, nervozitate accentuata, lipsuri de anumite minerale sau vitamine sau de alta natura, caci toate acestea se repercuteaza asupra fatului, le inregistreaza si se concretizeaza ca atare.Daca vi le readuce-ti aminte, si exista ceva antecedente, contactatzi medicul care s-a ocupat de sarcina d-voastra , sa va sprijine.In general , fracturile apar la lipsa de calciu, fapt care poate l-ati avut pe perioada sarcinii. Contractiile musculare sau de alta natura apar tot pe lipsa de calciu si de magneziu, poate -ati avut astfel de deficientze.Ar fi foarte indicat sa fie alaptat la san, cat mai mult, ceea ce va spori sansele lui de vindecare, dar sa fitzi si d-voastra bine hranita, cu surplus de calciu si magneziu, sa laptele respectiv sa il ajute la maxim.
Mergetzi cu el la biserica si rugatziva, sa avetzi si sprijinul Divinitatzii in rezolvarea cu succes a tuturor problemelor.Inotul facut de un medic bun kinetoterapeut , ar face minuni, caci ajuta la decontractarea musculaturii si asezarea oaselor, daca are voie acest lucru, sau macar sa stea in apa, sa nu faca miscari, si tot l-ar ajuta.
Doamne ajuta si multa sanatate la toata familia.

Raspuns marcat ca abuz
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!
Medic SfatulMedicului MMedic SfatulMedicului este un medic autorizat SFM (acum 11 ani)

Plexul brahial este o retea de nervi cu originea la nivelul coloanei cervicale care asigura miscarea si sensibilitatea bratului, mainii si degetelor. Paralizia de plex brahial determina slabiciune musculara si incapacitatea de a misca membrul superior.
2 copii din 1000 se confrunta cu aceasta problema. Cel mai adesea, este cauzata de intinderea accentuata a gatului in timpul nasterii. Majoritatea copiilor recupereaza atat sensibilitatea cat si mobilitatea bratului afectat. Parintii trebuie sa participe activ in recuperarea sa prin exercitii zilnice incepand cu cea de-a 3 saptamana de viata, in mai multe reprize pe zi. Recuperarea poate dura pana la 2 ani.
Daca dupa 3-6 luni de recuperare nu se obtine nici o schimbare, este indicata interventia chirurgicala.

Daily physical therapy and range of motion exercises, done as often as possible during the day, begin when a baby is about 3 weeks old. The exercises will maintain the range of motion in the shoulder, elbow, wrist, and hand. This will prevent the joint from becoming permanently stiff, a condition called joint contracture.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Neuropatii.

titadenis (acum 11 ani)

si eu am avut accident de masina ma lovit usa masini de ma zdrobit umarul si nu mai misc umarul sa blocat mi sa atrofiat mana si am amorteli la mana dreapta can fac miscari ma rupe
ma curenteaza
am degete amortite la primele trei degete

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Sari (acum 11 ani)

Incearca sa faci gimnastica terapeutica chinezeasca, se numeste Tai Chi,la inceput vei avea dureri, dar cu timpul iti vor trece, daca vei fi perseverent.Masaje usoare, cu uleiuri presate la rece, de masline,argan sau catina,iti vor reface structurile lezate. Totodata exista si suplimente , de la farmacii, care refac tesuturile neurologice lovite.Cauta sa bei si ceai de paducel, acesta ajuta la reglarea sistemului energetic sanatos.
Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 10 ani)

Buna referitot la cazul de paralizie de plex brahial stang am si eu o sora si din cauza greutatii la nastere a tras-o de mana si a fost diagnosticata cu paralizie de plex brahial stang dar cu greu a resusit mama are operatii facute in Ungaria daca va intereseazxa mai multe sa va zic intrati pe adresa mea de email [email protected] si vorbim

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ciobanu Elena (acum 9 ani)

Dragi parinti ma numesc Elena si sunt din Galati .Acum 15 ani baiatul meu sa nascut cu aceiasi boala pareza de plex brahial.eu nu stiu daca ati rezolvat Ceva cu copilul.dvs.dar copilul meu sa vindecat am mers cu el la spitalul de copii din GL.si Dr.care la vindecat se cheama.Luciu Radu.nu-l voi uita cat voi trai ..un medic foarte bun...acum copilul meu are 15 ani e Perfect sanatos misca bratul drept f.bine...foarte multe masaje la mana a facut si fizioterapie..daca copilul sa vindevat sunt bucuroasa .pt.ca stiu ce inseamna...multa sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dumitrescu Rares (acum 9 ani)

Nu stiu daca o sa ajungeti sa cititi vreodata mesajul,dar tot depun un mic efort pentru a-l scrie :).Am 17 ani,am pareza de plex brahial stang din nastere,mana mea nu e ca a altora,niciodata nu va fi,copilul dumneavoastra in timp se va adapta sa faca totul in starea in care se afla,din pacate,aceasta problema nu poate fi rezolvata,in niciun fel.Orice ati face,sa nu ii FACETI OPERATIE,cea mai mare p***ae pe care ati putea-o face...Il primul rand,pot aparea complicatii mult mai grave,iar peste asta,nu se stie daca are vreun rezultat,oricum,medicii mi-au spus ca niciodata nu o sa am mana stanga la fel ca cea dreapta...Cateodata mi se pare viata trista,nu-mi place sa fac poze deoarece mi se vede mana si ochiul,nu cred ca sunt asa observabile,dar pe mine ma afecteaza stiind problema pe care o am.Si asa,sunt un baiat inteligent din ce spune lumea,am terminat clasa a zecea cu 9.63 la Stiinte ale Naturii si sper ca pe viitor sa ajung un farmacist.El va avea complexe,mai ales la varsta pe care o am eu,vrand sa mearga la sala,sa faca flotari,neac***a cum... :/ dar nu o sa-i strice viata,eu mereu sunt bine dispus,rad in continu,ajung sa si uit de mana,dar evident,ma deranjeaza.Nu m-a oprit de a-mi face prietena,una din Turcia mai ales,nici pe el nu o sa-l opreasca in viata,nimic nu-ti sta in cale daca stii ce vrei cu adevarat ^^. In legatura cu ochiul drept,este mai inchis din cauza ca au fost afectati nervii destul de grav,la fel ca si la mine,se poate rezolva prin chirurgie estetica,dar eu nu am de gand sa fac.Legat de mana,cand eram mic am facut chinetiterapie,a ajuns intr-o stare mai buna,dar niciodata nu va fi ca cealalta.Toti doctorii mi-au recomandat sa practic innot-ul,cel mai bun lucru in aceasta situatie.In timp trebuie sa accepte ca nu se poate rezolva nimic...Asta e,nu a fost vina lui... :/ In caz ca doriti sa va mai dau sfaturi de cum am trecut eu prin viata si ce mi-au mai spus medicii (am fost si in strainatate),imi puteti trimite un e-mail,dar nu cred ca o sa vedeti vreodata acest mesaj... :'''')

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bota Denisa (acum 9 ani)

Citind aceste randuri pot spune ca mi-ai dat speranta si mi-ai bucurat sufletu mai mult decat iti poti inchipui, acum 3 ani am nascut un baitel superb numai ca a fost foarte mare si s-a blocat in pelvisul meu ducand la o ruptura de clavicula si inevitabil la o pareza braiala pe partea staga, cand am aflat ce se intamplase am fost distrusa nu imi venea sa cred ca tocmai mie mi se putea intampla asa ceva mai ales ca era un "copil minune" ac***a in vedere cat de mult ne-am chinuit sa il avem si atunci cand disparuse orice urma ca vom fii parinti curand am aflat ca eram insarcinata.Pe perioada sarcinii am avut mae grija de bebelus si am incercat sa fac tot posibilul sa fie totul bine desi ramasesem singura deoarece sotul era plecat din tara. Am avut o sarcina foarte usoara fara greturi si pofte doar cu ceva kg in plus dar cui ii mai pasa de asa ceva,cand am nascut am avut o nastere usoara spunasta cu mana pe inima nu am avut dureri de nesuportat nu a fost nimic dramatic cum vezi in filme si asa mai departe iar medicul a fost exceptional pe oata durata sarcinii si pot spune si a nasterii,ce mai daca nu se intampla ce s-a intamplat era totul ca in basme dar pentru ca traim in lumea reala nu in bsme cu zane si feti frumosi s-a petrecut o nenorocire pot spune eu.Am cazut intr-o depresie cum nu pot sa o descriu desi sunt o femeie foarte tare de caracter dar cand mi-am vazut copilul asa de neputincios am fost devastata.Nu am vrut sa raman in maternitate decat 3 zile am iesit imediat si m-am apucat de treaba,eram cusuta peste tot si aveam vasele de sange sparte la ochi si vanata si cum nu isi poate imagina nimeni cei care ma cunosc au ramas ingroziti de faptul cum aratam dar asta nu m-a impiedicat sa lupt pentru fiul meu.Sotul meu a plecat cand Filip avea doar 7 zile si am ramas decat noi 2, atunci am zis ca ori inebunesc ori termin cu plansul si sa fac ceva asa ca a doua zi m-am pus in masina cu tot bagajul si am plecat peste tot pe unde am putut sa fac recuperare cu ccopilul absolut tot ce se putea tratament neurologic, chinetoteraie, fizioterapie bazin, tot tot tot ce am putut eu mai bun si acum dupa 3 ani pot spune ca este foarte bine.In timp va fii si mai bine cel putin asa mi-au spus medicii dar eu nu voi inceta niciodata sa il incurajez si sa il sustin indiferent de ce se va intampla.Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat putere sa lupt si ca inca ma mai impinge de la spate sa continui lupta chiar daca suntem decat noi 2 si iti multumesc si tie tinere ca dai speranta mamelor care citesc mesajul tau pentru ca iti spun cu lacrimi in ochi il vad pe Filip in vorbele tale si imi dai speranta ca va fii totul bine intr-un final. Urmeaza-ti visul si sper sa citesc odata si odata un mesaj de la tine spunand ca ai realizat tot ce ti-ai propus in viata. Succes si numai bine iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei (acum 9 ani)

mergeti laTargu Mures sunt cei mai buni doctori. am patito cu cel mic acuma e bine, dar se vede un pic umarul mai jos si omoplatul este iesit in afara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bota Denisa (acum 9 ani)

Citind aceste randuri pot spune ca mi-ai dat speranta si mi-ai bucurat sufletu mai mult decat iti poti inchipui, acum 3 ani am nascut un baitel superb numai ca a fost foarte mare si s-a blocat in pelvisul meu ducand la o ruptura de clavicula si inevitabil la o pareza braiala pe partea staga, cand am aflat ce se intamplase am fost distrusa nu imi venea sa cred ca tocmai mie mi se putea intampla asa ceva mai ales ca era un "copil minune" ac***a in vedere cat de mult ne-am chinuit sa il avem si atunci cand disparuse orice urma ca vom fii parinti curand am aflat ca eram insarcinata.Pe perioada sarcinii am avut mae grija de bebelus si am incercat sa fac tot posibilul sa fie totul bine desi ramasesem singura deoarece sotul era plecat din tara. Am avut o sarcina foarte usoara fara greturi si pofte doar cu ceva kg in plus dar cui ii mai pasa de asa ceva,cand am nascut am avut o nastere usoara spunasta cu mana pe inima nu am avut dureri de nesuportat nu a fost nimic dramatic cum vezi in filme si asa mai departe iar medicul a fost exceptional pe oata durata sarcinii si pot spune si a nasterii,ce mai daca nu se intampla ce s-a intamplat era totul ca in basme dar pentru ca traim in lumea reala nu in bsme cu zane si feti frumosi s-a petrecut o nenorocire pot spune eu.Am cazut intr-o depresie cum nu pot sa o descriu desi sunt o femeie foarte tare de caracter dar cand mi-am vazut copilul asa de neputincios am fost devastata.Nu am vrut sa raman in maternitate decat 3 zile am iesit imediat si m-am apucat de treaba,eram cusuta peste tot si aveam vasele de sange sparte la ochi si vanata si cum nu isi poate imagina nimeni cei care ma cunosc au ramas ingroziti de faptul cum aratam dar asta nu m-a impiedicat sa lupt pentru fiul meu.Sotul meu a plecat cand Filip avea doar 7 zile si am ramas decat noi 2, atunci am zis ca ori inebunesc ori termin cu plansul si sa fac ceva asa ca a doua zi m-am pus in masina cu tot bagajul si am plecat peste tot pe unde am putut sa fac recuperare cu ccopilul absolut tot ce se putea tratament neurologic, chinetoteraie, fizioterapie bazin, tot tot tot ce am putut eu mai bun si acum dupa 3 ani pot spune ca este foarte bine.In timp va fii si mai bine cel putin asa mi-au spus medicii dar eu nu voi inceta niciodata sa il incurajez si sa il sustin indiferent de ce se va intampla.Ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat putere sa lupt si ca inca ma mai impinge de la spate sa continui lupta chiar daca suntem decat noi 2 si iti multumesc si tie tinere ca dai speranta mamelor care citesc mesajul tau pentru ca iti spun cu lacrimi in ochi il vad pe Filip in vorbele tale si imi dai speranta ca va fii totul bine intr-un final. Urmeaza-ti visul si sper sa citesc odata si odata un mesaj de la tine spunand ca ai realizat tot ce ti-ai propus in viata. Succes si numai bine iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dumitrescu Rares (acum 8 ani)

Tot eu sunt :)) Iar viata mea este din ce in ce mai buna si frumoasa.Am implinit 18 ani intre timp si am avut un majorat exact asa cum mi l-m dorit intotdeauna.In scoala sunt prieten cu toata lumea si simt ca sunt privit cu un oarecare respect.Pe 4 Septembrie am Orasul la scoala de soferi si nu am nici cele mai mici emotii :P Ma asteapta clasa a 12-a si 1 an lung de scoala in care trebuie sa invat si sa muncesc pentru visul meu.Incerc sa fac cat mai multa miscare,iar acest lucru se simte si se vede din toate punctele de vedere.Ochiul si-a revenit,cu toate ca a fost intotdeauna o diferenta foarte mica,greu de sesizat,iar mana face progrese,cu toate ca vara trecuta am rupt-o la sala si am stat cu ea 2 luni in ghips,dupa care am cazut cu bicicleta si era sa mor,am ajuns cu Smurdul la Bucuresti ( in coma ) si am stat 3 zile internat la Bagdazar.Nu regret nimic,simt ca m-am maturizat foarte mult dupa acel eveniment,iar fiecare experienta prin care am trecut de-a lungul vietii m-a modelat ca sa fiu exact asa cum sunt astazi,si sunt foarte bucuros de persoana mea :) Va doresc tot binele din lume,dumneavoastra si baietelului pe care il aveti,sunt convins ca o sa aiba o viata minunata alaturi de dumneavoastra!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihai (acum 8 ani)

Buna am patit acam la fel cu baietelu nostru are 20 de zile vrem sa stim cum ati rezolvat dv.asta e nr nostru 0766644028 sunatima va rog sa vorbim.multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11639555452 (acum 2 ani)

Bună ziua! S-a recuperat copilul dvs? Ce tratamente ați urmat? Și fetita mea are paralizie de plex brahial.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11642614031 (acum 2 ani)

Bună, în aceeași situație suntem și noi cu fetița,am dori sa știm dacă ați rezolvat cumva problema? Mulțumim!🙏

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: