Nas rosu de la 13 ani raspuns medic

Sinuzita
Intrebare postata de Mahsat cu 12 ani in urma

Buna ziua,

Vreau sa va scriu pe scurt despre problema mea fara sa va plictisesc prea tare, si anume:
De pe la varsta de 13-14 ani (nu imi aduc foarte bine aminte), a inceput sa mi sa tot inroseasca nasul din ce in ce mai tare si m-am gandit, poate acestea sunt efectele pubertatii, dar e prea exagerat, nici acum la 20 de ani nu mia trecut aceasta roseata.
Efectul se accentueaza foarte tare atunci cand: stau in soare, frig, consum alcool, efort fizic si de la mancaruri iuti. Pe parcurs am renuntat complet la alcool si fac cat mai putin efort fizic, dar degeaba, tot la fel de rosu este.
Am incercat si diferite creme, fara nici un rezultat asa ca am pus mana sa ma documentez: ca s-ar putea sa am vasele de sange ale fetei dilatate, ca exista nu stiu ce remediu, nu stiu ce crema dar nimic concret.
De aceea ma aflu aici, in speranta ca voi afla ceva concret despre cum imi pot rezolva aceasta problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (7)

Mahsat (acum 12 ani)

Am uitat sa precizez ca nasul meu are si un aspect lucios, aproapte pe toata suprafata lui.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Georgescu Cristian MDr. Georgescu Cristian este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

buna ziua,

pentru un diagnostic corect si un tratament adecvat ar trebui sa va prezentati la medicul dermatolog. in lipsa unui consult amanuntit nu se pot face decat presupuneri, cum ar fi de exemplu: efectele unei acnee rozacee: //sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/acnee-rozacee_2709

va urez o zi buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sinuzita.

Marin1234 (acum 10 ani)

Domnu doctor dar daca nu e rozacee ci e transmis ereditar de la parinti nas rosu atubci se rezolva cumva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

em em (acum 10 ani)

pffff..si eu am.nasu lucios, daca nu e lucios e plin de ulei...
la frig e rosu.... la cald e extrem de rosu..de.la.alcool.la fel
nu mai suport din cauza asta folosesc kg de fond de ten
iar uneori evit contactu vizual si comunicarea cu alte persoane...
de cativa ani.mi am facut fel.si fel de masti.pt.puncte negre,ten gras
ieri am inteles ca ar fi din cauza circulatiei tinand cont ca am si membrele f reci de obicei
m am dus la farmacie.mi a dat 30 pastile de ginkoprim sa vad daca da rezultate
momentan am luat prima pastila, te voi anunta daca o sa dea rezultate :) sper asta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marin234 (acum 10 ani)

Ti-au ajutat cele 30 de pastile zimi te rog si pe cit timp?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marin1234 (acum 10 ani)

Si ti-au ajutat pastilele? Eu cred ca asta se transmitr prin ereditate si nu-s sigur ca se lecuieste

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

em em (acum 9 ani)

:( nici nu stiu ce sa spun... am luat pastilele ,nu am mai avut problema asta o perioada...nu stiu daca de la pastile sau nu...oricum nu.le am luat pe toate.... Nu stiu daca e ereditar sau... dar ma gandesc ca trebuie tratata intr un fel ......Ma tot intreb daca circulatia sau punctele negre sunt de vina...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: