Deviatie de sept

Sinuzita
Intrebare postata de andrei178 cu 15 ani in urma

Fratele meu (31 de ani) este programat la o operatie pentru devierea de sept pe care o are. Voiam sa stim ce efecte neplacute pot aparea pe termen scurt, mediu sau chiar lung. Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (13)

victor59104988 (acum 15 ani)

Imediat postoperator o sa fie neplacut caci va trebui sa respire pe gura, nasul ac***a narile blocate cu mese. In primele zile s-ar putea sa mai sangereze si sa respire greu pe nas chiar dupa scoaterea meselor.
Daca interventia este corect facuta nu exista complicatii sau neplaceri pe termen lung, dimpotriva va respira mult mai bine.
Incorect efectuata, indreptarea de sept poate duce la deformarea nasului sau la persistenta dificultatii respiratorii.

Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

veronica43111798 (acum 15 ani)

Buna!Eu m-am operat in martie de deviatie de sept si nu prea am avut noroc.In primul rand ca am avut dureri groaznice dupa operatie timp de 3 zile cat timp am avut meshele in nas si cel mai rau a fost cand mi le-a scos.Pana la urma astea trec,dar problema cea mai mare este ca mi-a deformat nasul iar eu chiar nu aveam nicio problema cu asta,ba din contra arata chiar foarte bine.Cat despre respiratie,nu pot sa spun ca am avut rezultate miraculoase,dar e mai bine.Eu m-am operat ca sa scap de sinuzita,dar tot cam asa a ramas.iti recomand sa te interesezi bine inainte sa te operezi si sa-ti alegi bine doctorul si sa discuti toate detaliile astea cu el inainte,sa te asigure ca nu ti se va modifica forma nasului.ca pana la urma nu e normal.eu nu am dat prea multa atentie acestor lucruri crezand ca este doar o operatie de rutina...M-am operat la panduri.P.S.-nu toata lumea a avut ghinionul meu.cunosc persoane care chiar nu avut nicio problema.Nu vreau sa te descurajez dar ma gandeam ca trebuie sa cunosti si "efectele adverse".Mult succes!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Multumesc frumos pentru raspuns, domnule doctor!
Sanatate si dvs!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Multumesc pentru detalii! fratele meu se va opera la spitalul Sf. Maria, sper sa aiba parte de tratament corespunzator...Sanatate si numai Bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

veronica43111798 (acum 15 ani)

Am auzit ca acolo sunt medici mult mai buni si mai bine pregatiti!Sanatate si numai bine si tie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andrei178 (acum 15 ani)

Ati avut dreptate, daca interventia este facuta corect problema se rezolva. Fratele meu s-a operat, a fost mai neplacut (anestezie locala), primele zile e mai greu, dar a meritat. Deja respira mult mai bine si interventia nu a avut urmari neplacute, desi nu a fost numai deviatie de sept, au fost mai multe probleme locale. Toata consideratia fata de medicii profesionisti si mai ales fata de cei tineri (l-a operat un rezident) care inteleg sa-si faca nu doar meseria, ci chiar sa se implice! Multumesc inca o data dl. dr. Daniel si multe reusite si satisfactii profesionale!
Cu stima, Dora

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 13 ani)

Andrei, care dintre rezidenti? Si eu am fost tratata acolo tot de un rezident. Ma bucur ca ati ales Sf. Maria, are cea mai buna echipa de orl-isti din tara. Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionel (acum 11 ani)

dupa numele tau Andreea pari a fi rezidenta de la sf maria

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 14 ani)

da-mi si mie niste detalii cum decurge operatia cu anestezie locala mie mi-a zis ca imi face generala ca sa fiu linistita pt ca a vazut ca imi este f frica

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adela 24 (acum 12 ani)

Si eu doresc sa ma operez si as vrea sa stiu daca sunt consecinte negative grave in cazul in care interventia este facuta gresit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

CLAUDIA (acum 10 ani)

dupa ce v-a scos atele ...ati mai luat tratamentul cu picaturi?>cat timp? mie mi-au scos atele azi si m-au chemat peste 1 luna, dar am uitat sa intreb daca continui cu tratamentul am picaturi RHINOIL si spray nazal MARIMER
multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

teodora (acum 9 ani)

De ce dati numai informatii eronate ?la scoaterea meselor dupa operatia de sept nazal e o durere fffffff mare , nu mai dati informatii aiurea , s a stie omul la ce s a se asteptie ,!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

guardia (acum 9 ani)

Nu mai speria nici tu lumea, si eu am fost speriat de ce am citit pe aici, ca e de groaza cu scoaterea meselor, si de fapt nu a durut.
Insa intr-adevar primele 24 ore dupa operatie sunt crunte, caci stai in cap cu mesele alea de juma de metru bagate adanc pe sinusuri, nu poti nici manca mai ca lumea ca te doare nasul de la mese, nu poti dormi.
Hai sa iti zic cum sta treaba: toata chestia e cate zile iti tne mesele in nas - in functie complexitatea operatiei. daca mesele stau doar o zi, ele inca sunt imbibate in sange care nu apuca sa se coaguleze, si de aceea se scot usor.
Sunt insa cazuri cand mesele trebuie tinute trei sau patru zile, si atunci intr-adevar nu vreau sa imi imaginez cum e, cai sangele se coaguleaza, bandajul se prinde de nari, inauntru ai rani dupa ce ai fost taiat prin operatie, si cand iti trage afara bandajul cu tot cu carne probabil e crunt.
Deci toata scmecheria e sa iti tina mesele in nas doar o zi, si atunci e ok.
Eu m-am operat acum 4 zile: deviatie de sept si cornete nazale. Inca am nasul infudat, dau cu picaturi seara ca sa se desfunde sa pot dormi, insa inca nu simt mirosurile..sper sa imi revin.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: