Deviatie de sept si rinita cronica...

Sinuzita
Intrebare postata de Dragossss cu 9 ani in urma

Buna ziua , am si eu o intrebare si as fi bucuros daca cineva m-ar putea ajuta.
De cand ma stiu am avut probleme cu respiratia dar nu m-am orientat spre rezolvarea acestor dificultati ,dar de curand acestea s-au accentuat asa ca dupa consult diagnosticu a fost : Rinita cronica hipertrofiata + o mica deviatie de sept.
Doctorul a decis sa rezolv ambele probleme intr-o singura operatie , asa ca...
luni seara am fost internat si a doua zi la ora 8 deja a inceput operatia , mi s-a efectuat anestezie locala (vreau sa mentionez ca aceasta nu prea si-a facut efectul iar eu aproape am simtit toate durerile ,dar cu gandul ca voi fi bine am rezistat).

In momentul in care mi s-au scos mesele, adica miercuri dimineata, am sangerat excesiv aproape doua recipiente pline ... spre surprinderea mea dupa operatie nu m-am putut bucura de aerul de spital :) deoarece nu puteam respira deloc .

Joi dimineata chiar inainte de externare i-am prezentat doctorului problemele mele iar el mi-a spus ca dupa tratamentul cu ser fiziologic introdus pe nas (la fiecare jumatate de ora) ma voi reface in termen de 10 zile .

Problema mea este ca dupa aproape 4 zile tot nu pot respira deloc pe nas , i s-a mai intamplat asa ceva altcuiva?Sfaturi ceva? Incep sa regret ca am facut operatia ... macar inainte puteam respira cu o nara.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Nicu Padurean (acum 9 ani)

Salut, am aceeasi problema...in urma unei raceli, in urma cu 7 ani, am ramas infundat la nas. la fel ca tine...cand trag aer tare, mi se inchid parca narile. am bagat picaturi la greu.... fara folos, doam am capatat dependenta... iar apoi a trebuit vreo saptamana sa imi revin...fara picaturi, dar mi-am revenit. revenit, in sensul ca nu mai foloseam picatur, dar nasul e la fel. am fost la doctori, mai multi, uni au zis ca am dev de sept, altii nu stiau.... si uite asa de ani de zile, am ajuns la bucuresti, si cica am cornete de-alea... si trebuie operatie cu laser la cornete... acum nu stiu, inca intreb alti medici ... daca mai ceva te anunt :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena (acum 8 ani)

E normal sa nu poti respira pe nas dupa operatie 2 saptamâni. Eu m-am operat de desviatie de sept în Spania prin anul 2008 dar cu anestezie generala si timp de 2 saptamani a fost groaznic si mergeam la revisiuni si îmi scoteau din nas cu aspirator si cu penseta resturile ce ieseau si miroseau urât
În acest timp eram în tratament cu antibiotic si antiinflamator
Sper sa fie de folos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: