Deviatie de sept, secretii pe trahee si voce oribila raspuns medic

Sinuzita
Intrebare postata de andy01 cu 12 ani in urma

Salutare,

As dori sa aflu o parare din multitudinea cazurilor existente daca s-a mai confruntat cineva cu probleme similare ori daca simptomele sunt atribuite unei afectiuni aparte.

Mai precis, am o deviatie de sept completa pe partea dreapta, o am de cand m-am nascut iar la nara stanga in urma investigatiilor ORL s-a constatat ca am si o hipertrofie de cornee pe nara stanga. Problema mea este ca in ultimii trei ani vocea mi s-a "alterat", este mereu ragusita datorita unei inflamatii constante a gatului care persista indiferent de anotimp. Literalmente vocea imi suna aiurea, nenatural.

Mai departe, in urma cu doi ani am inceput sa am si o secretie in gat/pe trahee care curge posterior (din nas se duce posterior) si in special secretia e foarte puternica dimineata tocmai cand durerea de gat e la apogeu dupa ce respir pe gura toata noaptea. Totodata secretia asta imi provoaca o tuse iritativa, deoarece tot curge si ajunge in tractul bronsic!?

De respirat respir pe gura, mai tot timpul, asta se intampla de cand ma stiu (deviatia de sept), dar totusi dupa mai multe controale la medici ORL si tratamente am observat ca pe timpul administrarii medicatiei secretia se rupe si exista o anumita imbunataire a vocii. Ca fapt divers, in scurt ma voi opera si de deviatia de sept.

Totusi intrebarea mea ar fi, aceste efecte/simptome pot fi puse doar pe seama deviatiei de sept, tinand cont de faptul ca la precedentele examene ORL si investigatii cu endoscopul nu au fost sesizate alte probleme, recomandarea fiind operatia de deviatie de sept ......dar fara garantia ca vocea isi va reveni. Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

deviatia de sept creeaza un anumit grad de obstructie nazala, ce se exprima prin faptul ca scurgerile nazale nu se mai realizeaza anterior (prin narine) ci posterior (in faringe), fluxul de aer nu mai este corespunzator si atunci apare vocea nazonata, respiratia se va realiza predominent prin cavitatea bucala.(cu gura deschisa pe timpul noptii ) si aerul va irita mucoasa faringiana (apar durerile) deoarece nu se mai realizeaza filtrarea aerului (nasul prin cilii din narine curata aerul de microorganisme, opreste microparticulele ce nu trebuie sa patrunda in caile aeriene).
Efectuati operatia de deviatie de sept nazal, conform indicatiilor medicului ORL

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Sinuzita.

marian.stoica (acum 7 ani)

Buna seara l , am si eu simptome asemanatoare ca ale voastre. Va rog sa-mi spuneti si mie daca ati reusit sa gasiti un tratament pentru aceste simptome.

va multumesc frumos.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: