Tulburari de vedere si cefalee raspuns medic

Migrena Tulburari retiniene
Intrebare postata de Rebeca97 cu 8 ani in urma

Buna ziua !
Acum 2 zile, dupa ce m-am intors acasa si dupa ce am mancat, inainte sa ma culc, am avut un episod de 5-7 minute in care vedeam "pete" cenusii in aria mea vizuala. Nu puteam citi un cuvant intreg pentru ca anumite litere erau acoperite de diferite pete. Am zis ca poate e de vina oboseala si m-am culcat o ora. Dupa ce m-am trezit a inceput o durere de cap groaznica timp de 3 ore. Desi luasem un ibuprofen de 600, durerea nu scadea deloc in intensitate. In tot acest timp am stat in pat si simteam cum ma distruge durerea cand imi mutam pozitia. Desi acest episod a trecut..am simtit dureri usoare si inca simt, in plus si greata.
Mentionez ca am mai avut astfel de episoade acum 3 ani, inainte sa port ochelari. Am fost atunci la oftalmologie si mi s-a spus ca am nevoie de ochelari obligatoriu un an, dioptria fiind 0,25. Am crezut atunci ca acele episoade nu vor mai reveni dar au mai fost si anul trecut (cand nu a mai trebuit sa port ochelari) si chiar si acum doua zile, cum am mentionat mai sus. Insa acum doua zile a fost groaznic!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

Psihoterapeut Roxana Patrascu MPsihoterapeut Roxana Patrascu este un medic autorizat SFM (acum 8 ani)

Rebeca97, migrenele pot avea mai multe cauze, cum ar fi: de la probleme oftalmologice, modificari de tensiune arteriala, sinuzita, schimbarile meteo, stres, anxietate sau/si depresie.

Daca nu va trec migrenele de cap si senzatia de vedere incetosata, mergeti la un nou consult oftalmologic. Daca nu este aceasta cauza, va puteti programa la medicul de familie pentru un consult general. In cazul in care nu este vorba de o afectiune organica, poate fi o problema emotionala si in acest caz puteti apela la sedintele de psihoterapie cognitiv-comportamentala.

Daca o sa fie necesar, mai multe detalii despre sedintele de psihoterapie si dezvoltare personala, puteti afla accesand aceste link-uri:
http://www.psihoutil.ro/psihoterapie-cognitiv-si-comportamentala/

http://www.psihoutil.ro/dezvoltare-optimizare-personala/

Multa sanatate!
Roxana Patrascu

Telefon: 0721.349.765
E-mail: [email protected]

Roxana Pătrașcu psihoterapeut

Telefon: 0721.349.765

Mail: [email protected]

Website:http://www.psihoutil.ro/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: