Presiune intracraniana

Migrena
Intrebare postata de StelutaMarcu cu 13 ani in urma

Buna seara!
Ma numesc Steluta si am 44 ani
Saptamanal, de parca ar fi programat ca la sfarsitul saptamanii sa am dureri de cap, mai bine spus o presiune intracraniana, cu stari de ameteli(ca si cum as fi consumat alcool), stari de voma, si durerea se accentueaza pana la insuportabil de parca ar avea tendinta sa plesneasca ceva in cap.Ma simt mai bine cand leg capul strans strans cu un batic,fular.Nu suport aerul rece in timpul durerii.Aceste simptome le am de 7 ani.La cati medici neurologi am fost fiecare mi-a dat alt diagnostic si alt tratament, dar fara nici un rezultat.Din aceeasi perioada ma supara si gatul(mancarimi in gat, inclusiv stari de usturimi la unele alimente:seminte de floarea soarelui,bauturi carbogazoase, la acestea am sesizat.
Ce ar putea fi si s-ar purtea trata.Am facut si tomograf dar nu arata tumori, focare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

Emilia (acum 13 ani)

Exact aceleasi dureri am si eu .Daca2-3 zile nu ma doare capul nu-mi vine sa cred.Ma simt umilita cand cineva spune ca nu stie ce e durerea de cap.Ma intreb ca o egoista:de ce eu?Am facut investigatii tomografie,diferiti medici, diferite tratamente,dar nimic.Durerea de cap e ca si cum umbra mea.Am incercat f. multe,nici un efect.De aproape 1an folosesc plenalgina,dar e numai pentru a neutraliza durerile si atat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cezar (acum 10 ani)

poate in spatele acestor durerti se ascund tumori cerebrale care nu se depisteaza atat de usor...trebuie facut un control RMN

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Florin (acum 9 ani)

De cateva luni simt o presiune intracraniana care imi incetineste atat activitatea intelectuala cat si dinamica. Ma ingrijoreaza persistenta si efectele. Inca nu am incercat nimic medicamentos pentru ca investigatiile nu arata nimic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Manu (acum 2 ani)

Interesantă corelația intre durerile de cap și reacțiile la semintele de floarea soarelui. Eu am aceste dureri inexplicabile de cap, cu presiune și amețeli, câteva ore pe zi, aproape zilnic. Sunt alergică la semințele și uleiul de floarea soarelui, reacția fiind una încrucișată cu alergia primară la polen de graminee și pelin. Și eu suspectez o posibilă legătură între ele, însă neconfirmată de vreun medic până acum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11625832214 (acum 2 ani)

Am 52 de ani și sunt bărbat. Și eu am presiune în cap de 4 luni de zile. Dacă mă enervez, îmi crește imediat presiunea și mă ține cu zilele... de mă dau cu capul de pereți. RMN cerebral bun și CT la cap bun. Eco doppler carotidian + vertebral normal. Sânge și EKG bune. Tensiunea arterială destul de bună. Am și anxietate pentru care fac tratament cu destul succes de 5 ani, dar aceste stări au apărut brusc, deși eu m-am simțit destul de bine psihic. Aaa, și am și o amețeală continuă, tot de 4 luni.
Am făcut RMN la cervicală și au ieșit niște probleme... Poate o fi de acolo. Rămâne să consult al n-lea neurolog să văd. Presiunea a mai scăzut cu acupunctură dar a tratat doar simptomele, nu cauza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21642326436 (acum 2 luni)

Bună ziua. Sunt profesor pensionar (76 de ani) și mă confrunt și eu cu dureri de cap și, mai ales, presiune intracraniană. Am făcut multiple investigații (RMN coloană cervicală, RMN coloană toraco-lombară, Scintigrafie osoasă, RMN cerebral), am fost la medicul neurolog, neurochirurg și mi s-a spus că problemele s-ar datora cefaleei pe fond anxios și problemelor degenerative de la coloana cervicală (C3-C7). Fac și terapie cognitiv-comportamentală. În orice caz, durerile de cap și senzația de presiune provin de la cefaleea de tensiune (coloană cervicală) și de la stres-depresie-anxietate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: