Migrena

Intrebare postata de TeoDeea cu 14 ani in urma

Am dureri mari de cap.ma dor zonele occipitala, parietala chiar si cea temporala. sunt momente cand durerea tine de seara pana a doua zi. simt cateodata ca si cum mi ar pulsa ceva pe creier.am fost trimisa la O.R.L, mi.am facut o radiografie la sinusuri,dar nu sunt infundate. mi s.a spus ca am o migrena, nu se stie cauza ei si nu voi scapa de aceasta.ce analiza trebuie sa fac ?! ceva mult mai detaliat. Tomograf?!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

ramona (acum 14 ani)

Si prietenul meu avea probleme cu durerile de cap a fost la generalist i-a facut un set de analize si avea ficatul obosit a primit un tratament si de un am de zile nu mai are probleme.
Cauze sunt multe asa ca cel mai bine discuta cu un generalist

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geta (acum 14 ani)

dute la neurolog este o doctora f buna la panaceea ploiesti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena constantinescu (acum 14 ani)

am dureri mari de cap de vreo 5 ani de zile.primi ani am reusit sa le controlez cu pastile.in ultimul an ma doare capul aproape in fiecare zi am fost la doctor si a zic ca sunt migrene si nu e nimic de facut.sun din cauza sresului si trebuie sa fac sport,acum am probleme si cu stomacul de la atatea pastile ,nu dorm noaptea bine din cauza durerilor tot timpul sunt obosita si nervoasa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adv123 (acum 14 ani)

draga Teodeea migrene nu se vindeca, durerea cauzata de migrene dureaza pana la 72 de ore.
eu am migrene ereditare, si la mine e mult mai avansat... in momentul cand simti ca incepe sa te doara capul ia un nurofen sau ibuprohen, sunt cele mai bune medicamente pe care ti le pot da in aceasta situatie.

e bine dintotdeauna sa iei in momentul cand simti ca incepe sa te doara capul , deoarece daca nu iei in mometul acela atunci nu va mai trece asa usor aceasta durere.

mult succes si sper ca te-am ajutat cu ceva.
si apropo doctorul nu poate sa iti faca nimic, el o sa iti spuna acelasi lucru pe care ti l-am spus si eu,credema am fost prin prea multi doctori,si toti mi-au spus ca acestea nu se vindeca.
chiar sa te interesez si sa citesti legat de migrene.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

geta (acum 14 ani)

copilul meu nu a avut dureri de cap,puternice,pana anul acesta .singurul lucru pe care l-am neglijat in ultimul an,a fost ca nu l-am mai impartasit .pe noi ne-a ajutat foarte mult si cele sfinte.poate vi se pare fara importanta ce cred eu,dar totusi ceva energii benefice nu strica niciodata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 14 ani)

am 43 ani si de 2 ani am dureri mari de cap mai des pe partea dreapta ma doare ochiul f tare si pana in ceafa.se intampla la menstruatie in luna in care se intampla sa am de 2 ori(a2-a oara am dureri ori inainte ori dupa si dureaza 3zile).menstruatia e prezenta o singura data intr-o luna iar in urmatoarea obligatoriu de 2 ori si dureaza 2-3 zile.am fost diagnosticata cu polifibromatoza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nadia popescu (acum 13 ani)

acestea sunt si problemele mele de baza.pt durerea de cap mi s-au facut f multe investigatii si mi s-a spus ca sufar de migrene.cand am descoperit imigran,am fost cea mai fericita.incercati sa va luati unul de 50 de mg,sa vedeti cum functioneaza la dumneavostra.nu este antibiotic.daca nu obtineti niciun rezultat,ar fi bine sa mergeti la un homeopat.eu am fost ,am primit niste pastilute si mi s-au rarit durerile.cat despre durerile menstruale,eu abia ma ridicat din pat pana cand am descoperit ca si zilele acelea ale lunii pot decurge normal.folosesc diclofenac supozitoare.in 20 de min ma simt perfect.sper sa va fie de folos.sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

robert (acum 14 ani)

si eu sufar de dureri de cap frecvent de vreo 7 ani, cind ma durea capul ma durea cu tot cu ochi si cite o data cind ma durea tare si varsam,mie imi trece daca luam quarelin,dar de curind am facut ceva analize la singe si mi sa spus ca am lipsa de calciu,si de vreo 2 luni iau calciu si durerile de cap au disparut,deocamdata nu am mai avut dureri de cap,nu stiu daca a fost din lipsa calciului dar cert e ca de cind iau calciu nu mai am probleme,incercati si voi sa luati calciu,bine inteles dupa sfatul medicului,numai bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

TeoDeea (acum 14 ani)

mc frumos..problema este ca analizele mele la sange sunt f bune..kiar foarte ok..nu se stie cauza migrenelor :(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela (acum 14 ani)

Eu sufar de migrene de 15 ani si pot spune ca am cam luat tot ce vinde fara reteta (Tador , Quarelin, Nurofen(de toate felurile) , Solpadeine , Aulin, Cafettin, Piafen, Algocalmin), etc. Acum i-au Magneziu + L-Carnitin 2 pe zi Si Sumatriptan dar am ajuns la concluzia cas nici un tratament nu e de durata si ca cauza decesului meu va fi cu siguranta vreo criza migrenoasa . Am tot citit pe site-urile din America si am ramas surprinsa de cata importanta dau ei migrenosilor stiu si cati migrenosdi au . Am vazut o multime de tratamente pe care cred ca la noi poate nepotii mei le vor apuca eu mi-am pierdut speranta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

theditza04 (acum 14 ani)

Si eu am o prietena care are niste dureri ingrozitoare de cap si ia niste pastile pe care le-a gasit pe un site.Sunt straine ce-i drept,dar isi fac treaba cum trebuie :http://genericbuy.info/?prod=depakote Sper sa va fie de folos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

PUTAN OANA GEORGETA (acum 12 ani)

am 22ani si cred k de 8-9ani ma chinuie aceste dureri ingrozitoare,mi-am facut si un control la ochi din kuza k eu credeam k de la durerea de cap poate ar trebui sa port ochelari dar niciun efect pt k ii am si nu au niciun efect este ca si knd nu ias avea,iar pe deasupra nici nu tr sai port zilnic.si eu cred k am dureri mari de cap si din kuza faptului k nu am o menstruatie normala ci am una odata la 3-4lunidar mi-am facut si un control la sange si mi-au dat atunci sa iau in fiekre luna timp de vreo 7-8luni vitamina A si niste pastile MEDROXIPROGESTERON,IAR LA UN MOMENT DAT CAND AM MERS DIN NOU LA UN CONTROL MIA ZIS UN MEDIC K ACELE PASTILE DACA MAI CONTINUAM SA LE IAU INCEPEA SA IMI CREASCA PAR PE FATA PE MAINI PE CORP SI APOI NU AM MAI CONTINUAT SA LE IAU DAR IN ACEA PERIOADA CAND LUAM ACELE PASTILE AVEAM O MENSTRUATIE NORMALA.ACUM DE CATIVA ANI 3-4 am luat tot felul de pastile cafetin,ibalgin,nurofen,piafen dar incerc sa inteleg k si aceste pastile nu imi fac foarte bine atat stomacului cat si organismului in intregime.acum de vreo 2luni am ramas si insarcinata si nu imi mai pot permite sa iau orice pastila pt k ma gandesc sa nul afecteze pe bebele meu..nustiu ce pot face pt k in perioada asta am intrebat medicul meu si mia zis k pot lua o aspirina dar nu imi trece cu aspirina.stie cineva ceva spunetimi anuntatima va rog mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: