Dureri insuportabile de cap

Migrena
Intrebare postata de oprisan vicuta cu 13 ani in urma

De ce ma doare capul atat de tare?De ceva timp ma doare partea dreapta a capului de nu mai suport.Cand vine noaptea imi este groaza ca nu pot sa dorm,ma doare ingrozitor. Ce treb sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Sheila (acum 13 ani)

Durerile de cap pot avea mai multe cauze:
- sinuzita
- ochii - daca lucrezi mult in fata calculatorului sau citesti mult ochii obosesc si provoaca dureri de cap
- bruxismul sau scrasnitul din dinti noaptea cauzeaza dureri de cap noaptea fara sa stim. de multe ori ne trezim cu durere de cap fara sa stim motivul
- Hipertensiunea - tensiunea mare poate crea durere vasculara in cap similara migrenei
- foamea - aceste dureri de cap sunt cauzate de hipoglicemie si le putem evita daca mancam cev ausor la 3-4 ore
- calmante - daca iei prea multe calmante ajungi sa fi dependenta
- cauze hormonale - la femei unele dureri de cap sunt cauzate de contraceptive sau de schimbarile lor hormonale de doua ori pe luna, respectiv ovulatie si menstruatie.

Cateva sfaturi pt a actiona impotriva durerilor de cap:
- seara inainte de culcare fa o baie fierbinte
- roaga pe cineva sa-ti faca un masaj la cap si spate, poti incerca si la picioare
- fa o plimbare de 5 minute - vei pune in miscare sangele din cap si te vei relaxa
- aeriseste camera, cauta aer curat si respira adanc.

In primul rand ar trebui sa depistezi cauza durerilor cu ajutorul unui specialist.
Numai bine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luki (acum 13 ani)

poate fii de-la spondiloza,pt.asta cel mai bine ar fii sa consulti un medic neurolog care iti poate face o encefalograma,asemenea dureri am avut sii eu in urma cu trei ani,dupa trei luni de tratament dat de neurolog nu am mai avut dureri de cap.sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mari (acum 13 ani)

Eu aveam dureri ingrozitoare de cap ,nas imi amortea fata nustiam ce sa mai fac,am fost la dr am facut tot ce se putea pana la urma si tomograf,mi-a spus ca am spondiloza cervicala in orice caz am ajuns si la pshiatru mia dat tratament ma simt bn acum.Dar pana sa ajung la pshiatru am scris pe forum ro medic la orl dl dr mia recomandat ginseg dar sa sti ca nu mai am dureri de cap este foarte bun am reusit sa iau doar 4zile .Te sfatuiesc sa iei ginseg cate o fiola dimineata 10 zile pe luna dar sa sti ca o sati treaca durerile de cap si nu sunt scumpe 10lei.Sanatate multa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexandra vasilica (acum 10 ani)

Din cauza durerii insuportabile iti poti pierde memoria scurte perioade de timp?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miha (acum 8 ani)

Buna ziua. In urma cu doi ani au inceput niste dureri groaznice de cap, plangeam ca un copil. Nu mi-a trecut cu nici un medicament. Am fost la doctor si mi-a facut un CT din care mi-a iesit ca in partea dreapta a capului venele s-au subtiat foarte tare si am si tensiune cerebrala. Mi-a spus ca aricand se pot sparge si face atac cerebral. Mi-a dat tratament cu antidepresive, ( amitriptilina) pt liniste si nu si-au facut efectul, din contra- primele zile cand le-am luat imi provocau atacuri de panica, insomnii, star de agitatie permanenta. De atunci tot am dureri in continuare ce tin cate 4-5 zile nonstop,nu pot dormi si nici cu memoria nu stau prea bine. Uit cam tot ce fac. Precizez ca am 27 ani.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: