Dureri de cap

Migrena
Intrebare postata de Andytm cu 13 ani in urma

Buna ziua,am si eu o intrebare,am 18 ani si am dureri de cap de 3 ani,durerile de cap nu sunt mari,se localizeaza in partea de sus si in ceafa,am fost la doctor neurolog,mi-a facut el un examen,apoi m-a trimis sa fac fund de ochi si sa fac electroencefalograma,am ajuns cu rezultatele la el si a zis ca am creierul curat ca lacrima!
Am ajuns la psiholog ca m-a trimis la el,a zis ca nu este problema neurologica,psiholoaga mi-a facut test de personalitate,unde a zis ca am un iq destul de mare 110,ca memorez foarte bine anumite lucuri si i-am povestit ca am o problema cu inaltimea ca sunt mic de inaltime si a zis ca de acolo s-ar putea sa am dureri de cap,din cauza depresiei!

Spuneti-mi va rog se poate sa fie din cauza asta?Cat de buna este electroencefalograma?Doctorul care se ocupa cu ochii a zis ca vad perfect:-D,deci ce ar putea fi?Sa fie migrena?Tind sa mentionez ca de la 15 ani nu am mai crescut in inaltime si chiar de atunci am inceput sa ma gandesc la chestia asta ca raman mic,ca nu ma plac fetele etc?Sa fie de la asa ceva?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

flavian (acum 13 ani)

Este migrena

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andytm (acum 13 ani)

Ok,si eu ma gandeam tot la asta,mersi de raspuns,dar am o intrebare cat de eficienta este electroencefalograma?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o mama (acum 13 ani)

Scrie pe Google ''''electroencefalograma'''' si vei obtine informatii. Sa stii ca si fata mea care are 17 ani are dureri de cap de vreo 3 ani. I-am facut analizele toate, inclusiv electroencefalograma, ochi, sinusuri, inima. Am constatat pana la urma ca erau niste dureri de frestere, datorate dereglarilor hormonale. Deasemenea i-am rezolvat niste problemute pe care le avea cu dantura, o posibila cauza a durerilor. Daca doctorii iti spun ca nu ai nimic, nu mai crede tu ca ai avea cine stie ce. Ca sa te linistesti ai putea sa-ti faci o tomografie sau ex RMN, dar costa 4-7 mil. In ceea ce priveste inaltimea de ce nu faci un sport care sa te ajute sa cresti in inaltime? Dar ce inaltime ai? Poate esti destul de inalt si-ti faci probleme degeaba.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andytm (acum 13 ani)

Am ,1,63 vi se pare normal?sport fac cat cuprinde o sa ma apuc cat de curand de inot,basket nu am unde sa fac in orasul meu,pe mine ma enerveaza ca nu ma pot concentra la invatat,anul asta vreau sa intru la Academie,cum mai pot intra eu,daca ma doare capul si de abea pot invata!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o mama (acum 13 ani)

Mai fa-ti si alte investigatii. Daca ai vreo problema la sinusuri, poti avea dureri de cap. Daca ai probleme cu dintii, chiar daca acestia nu te dor.I pOTI SOLICITA SI CONSULTATIE LA ENDOCRINE, daca crezi ca ai tulburari de crestere si poate si asta e o cauza a durerii. In ultima instanta iti poti face tomografie(400lei) sau RMN(700 LEI). Poti lua Nurofen cand te doare capul.Dar eu nu sunt medic, ti-am spus numai ce stiu. Mergi la medic. Sanatate !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lili (acum 13 ani)

incearca sa iei ginseg cate o fiola dimineata o agiti bine iei 10 pe luna sa vezi ca astfel o sa stea situatia,si bei apa multa ziua

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andytm (acum 13 ani)

Buna ziua,durerile de cap au disparut de doua zile sper sa ramana asa,de ginseng stiu ca da rezultate,cel putin la mine,am luat ginko biloba,combinat cu ginseng si laptisor de matca si durerile se ameliorau,o sa imi cumpar din nou!

Multumesc de sfat,o zi buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lavinia (acum 13 ani)

am si eu o problema cu durerile de cap, numai ca nu sunt foarte frecvente si se manifesta cam ciudat. Cel putin asa consider eu: la inceput mi se incetzoseaza privirea apoi imi amorteste mana (cateodata stanga cateodata dreapta) apoi imi amorteste si limba. Dupa ce trec toate astea am o durere cumplita de cap. Chiar azi am avut una si am zis ca imi explodeaza capu. La doctor mi-a spus ca as avea lipsa de calciu si nu am mai facut nici un fel de control. Si am durerile cam de 5 6 ani si se intampla cam de 4 ori pe ani cu aproximatie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andytm (acum 13 ani)

Lavinia pai daca doctorul ti-a zis ca ai lipsa de calciu,de ce nu iei suplimente pe baza de calciu+d3?
Bea lapte mult!

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o altă mamă (acum 13 ani)

Napoleon nu a fost un bărbat înalt.Adi Minune abia dacă îţi ajunge până la bărbie şi nu pare a avea complexe. Încearcă să petreci mult timp în aer liber, să faci mişcare, să nu fumezi, să nu consumi alcool sau droguri. Mănâncă sănătos şi uită de complexe. Trăieşte fiecare clipă cu bucurie şi nu uita, din când în când,să-i mulţumeşti lui Dumnezeu pentru tot ce-ţi dăruieşte.Există nenumărate persoane cu probleme mai grave decât ale tale, care se bucură de fiecare clipă a vieţii de parcă ar fi ultima!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andytm (acum 13 ani)

Stiu,de fumat nu fumez,nu beau nu ma droghez,poate cu mancare si multe vitamine!
O sa incerc sa scap de el,dar ma macina complexul asta de atatia ani,ma intreb e mult ce cer?5 cm in plus mai mult nu cer,dar aici aveti dreptate sunt altii saracii cu cine stie ce boli si eu ma plang pentru o amarata de durere de cap si ca sunt mic,asta este,o sa incerc sa ma resemnez:(

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anonim (acum 9 ani)

mergi la bioenergitician ,e gratis am fost eu aveam aceeasi problema si insomnii mai ales,tiberiu molnar este in bucuresti in perioada asta cauta l pe net si fa ti programare si ai sa scapi de dureri.sanatate

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: